Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2026

Strona główna

I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica

 

w Programie Innowacyjna Szkoła Google

 

www.innowacyjnaszkola.pl

2026-06-24

W ramach Tygodnia Sportu w Staszicu w poniedziałek 22 czerwca odbył się turniej mikstów siatkarskich.

Do udziału w mistrzostwach przystąpiło 14 drużyn. W wyniku losowania utworzono dwie grupy, w których rozgrywano spotkania eliminacyjne systemem „ każdy z każdym”. Miejsca zajęte w rywalizacji grupowej decydowały o przejściu do kolejnego etapu rozgrywek. Dwie najlepsze drużyny z grupy A i B kontynuowały współzawodnictwo systemem „na krzyż” o awans do finału, a pozostałe zespoły walczyły o miejsca od V do XIV. W spotkaniu finałowym o tytuł mistrzowski zagrały pary: Anna Kurek (1f) i Krzysztof Kasprzyk (1d) oraz Maria Zielińska i Wojciech Pękacki, a w zmaganiach o miejsce trzecie  na podium ambitnie walczyli: Aleksandra Połetek i Tomek Gut oraz Oliwia Przybylska i Adrian Chrząścik.

Więcej...
2026-06-22

W dniach 15-16 czerwca uczniowie klas 3a, 1b, 2b oraz 2c wzięli udział w wycieczce edukacyjno-integracyjnej do stolicy Austrii - Wiednia. Intensywny program pozwolił nam poznać zarówno bogatą historię, jak i architektoniczne perły tego miasta.

Więcej...
2026-06-22
W dniach 15–16 czerwca 2026 uczniowie klas 3C i 1C uczestniczyli w wycieczce do Budapesztu – miasta zachwycającego swoją bogatą historią, imponującą architekturą i wyjątkową atmosferą. 
Więcej...
2026-06-18
21. maja ponownie odwiedziliśmy gród Kraka. Tym razem ścieżki poprowadziły nas do Muzeum Narodowego, gdzie zwiedziliśmy wystawy stałe: Galerię Sztuki Polskiej oraz Galerię Rzemiosła.
Podziwianie zgromadzonych dzieł i artefaktów było uzupełnione barwnym opisem ze strony doskonałych przewodników.
Po wspólnym posiłku i integracji udaliśmy się na spektakl do Teatru Scena STU, gdzie tym razem obejrzeliśmy spektakl, oparty na słynnym broadwayowskim musicalu pt. Cabaret, który dostarczył nam całą paletę emocji i wrażeń. Jak zwykle w STU było wyśmienicie, polecamy!:)
2026-06-18

17.06.2026r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie w ramach projektu Sanatorium Kulturowe odbyły się warsztaty Body positive, które poprowadziła pani Sylwia Błach - pisarka, felietonistka, blogerka i dziennikarka technologiczna. Zajęcia dotyczyły wizerunku, samoakceptacji i świadomego odbioru przekazów medialnych. W warsztatach wzięły udział klasy medialne 2c oraz 1g, a także klasa biologiczno-chemiczna - 2b pod opieką p. Aleksandry Marzec oraz p. Magdaleny Łabaj.

Więcej...
2026-06-17
 
W maju 2026 roku Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na poster pt. „Naukowe Dziedzictwo I LO – wybitni absolwenci naszej szkoły”. Celem przedsięwzięcia było przybliżenie społeczności szkolnej sylwetek wybitnych absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego oraz rozwijanie zainteresowań naukowych i umiejętności pracy projektowej uczniów.
Więcej...
2026-06-16
W dniu 12.06.2026 w Chrzanowskim Klubie Szachowym rozegrany został kolejny turniej dla uczniów szkoł średnich z cyklu O PUCHAR ARCYMISTRZA DANIELA SADZIKOWSKIEGO. W poprzedniej grudniowej edycji nasi szachiści wygrali te zawody driżynowo,a Sebastian Baliś zgarnął Puchar Arcymistrza indywidualnie.
Minęło pół roku, a forma naszej Drużyny pozostaje bardzo wysoka. Mocna ekipa w składzie: Sebastian Baliś, Adam Bartoszczuk, Piotr Kwapisz, Jakub Kowal, Kevin Rygiel oraz Irena Pajer i Maja Socha całkowicie zdominowała zawody wygrywając je w klasyfikacji drużynowej. Indywidualnie tytuł obronił Sebastian Baliś, Adam Bartoszczuk był drugi, a Irena Pajer czwarta.
Najlepsi zawodnicy otrzymali puchary i nagrody indywidualne, wszyscy pozostali gadżety i książki o tematyce szachowej.
Warto podkreślić profejonalizm i super atmosferę w Klubie Szachowym Pana prezesa Mariana Sadzikowskiego, szacunek!

Pierwszymi osobami gratulującymi naszym szachistom byli opiekunowie Drużyny -  prof. Agnieszka Olszowska oraz prof. Dominik Kowalczyk. 
Więcej...
2026-06-16

Na sobotnim sprzątaniu Beskidów w rejonie Magurki Wilkowickiej i Czupla nie zabrakło także delegacji ze Szkolnego Koła PTT przy I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica w Chrzanowie. Trochę w słońcu, trochę w deszczu, ale przyczyniliśmy się do zmniejszenia ilości śmieci w Beskidzie Małym. Nasz wkład został doceniony nie tylko przez kierownictwo Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego ale także przez Burmistrza Miasta Chrzanowa. Zachęcamy do angażowania się w działania Szkolnego Koła PTT, razem możemy więcej zrobić na rzecz ochrony przyrody.
Szczególne podziękowania dla Pani Prof. Barbary Wawrzyniak oraz Pani Prof. Barbary Jandy.
Organizator akcji Ptt Chrzanów

Więcej...
2026-06-09
29 maja 2026 r. w reprezentacyjnej Auli Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyło się uroczyste zakończenie XIX Ogólnopolskiej Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH, gromadzące około 200 laureatów wraz z opiekunami i zaproszonymi gośćmi.
Więcej...
2026-06-02

2 czerwca klasa 3f wybrała się na wycieczkę do Krakowa. Podczas spaceru po Starym Mieście podziwialiśmy najważniejsze zabytki, m.in. Rynek Główny, Sukiennice i Bazylikę Mariacką. Dowiedzieliśmy się także wielu ciekawostek o historii miasta.

Głównym punktem wyjazdu był udział w spektaklu „Bankructwo Małego Dżeka” w Starym Teatrze im. Modrzejewskiej. Przedstawienie było bardzo interesujące i skłoniło nas do refleksji nad wartością pieniędzy oraz odpowiedzialnością za własne decyzje.

Wycieczka była udana i pełna wrażeń. Wszyscy wróciliśmy z Krakowa zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.

2026-06-01
Z okazji 154 rocznicy urodzin wybitnego fizyka Mariana Smoluchowskiego, nazywanego geniuszem z Galicji, klasa 3a uczestniczyła w wydarzeniach zorganizowanych w Instytucie Fizyki UJ w Krakowie. Uczniowie wzięli udział
w lekcji o polu magnetycznym prowadzonej przez dr Annę Majcher-Fitas oraz wykładzie pt. "Jak grając w ruletkę zgłębiamy tajemnicę Wszechświata" wygłoszonym przez prof Andrzeja Siódmoka. Oglądali również film przybliżający życiorys i dokonania naukowe Mariana Smoluchowskiego. Młodzież aktywnie zabierała głos w dyskusji naukowej więc niektórzy wrócili do domu z cennymi nagrodami. To była świetna lekcja fizyki!
Więcej...
2026-06-01
26 maja 2026 roku Bożena Bierca dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie podpisała umowę o współpracy z Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Celem umowy jest wspólne promowanie nauki w dziedzinie nauk rolniczych, przyrodniczych, biologicznych, chemicznych, weterynaryjnych i inżynieryjno-technicznych w skali lokalnej i regionalnej oraz współpraca przy tworzeniu inicjatyw związanych z szeroko rozumianą edukacją młodzieży.
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie obejmuje patronatem klasy o rozszerzeniu biologia, chemia, j. angielski.
2026-05-28

28 maja klasa 3E razem z wychowawca, profesorem Piotrem Kolasą oraz paniami profesor Barbarą Jandą i Marią Palką wybrała się na pieszą wycieczkę z Płazy do Kwaczały poznając uroki Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.

Więcej...
2026-05-26

Podziękowanie od Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN za udział w akcji Żonkile.

2026-05-25

Z ogromną radością informujemy, że uczennica naszej szkoły Barbara Miklas z klasy Ia otrzymała stypendium naukowe za szczególne osiągnięcia w nauce w ramach Małopolskiego Programu Wspierania Uczniów projektu Województwa Małopolskiego w roku szkolnym 2025/26.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, nieustającej motywacji oraz realizacji wszystkich ambitnych planów.

2026-05-25

Klasy 1F i 3F uczestniczyły w wycieczce do Kopalni Guido oraz na osiedle Nikiszowiec w Katowicach.




Więcej...
2026-05-18

Pierwsze kroki na ścieżce prowadzącej ku gwiazdom postawili chętni uczniowie naszej szkoły realizując projekt "Klucz do Kosmosu". Polska Agencja Kosmiczna, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Europejską Agencją Kosmiczną, przygotowała ogólnopolski program edukacyjny towarzyszący misji IGNIS. W jej ramach Sławosz Uznański-Wiśniewski odbył w 2025 roku lot orbitalny na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej stając się w ten sposób drugim po Mirosławie Hermaszewskim Polakiem w kosmosie.


Zadaniem uczniów, którzy brali udział w tym przedsięwzięciu było zbudowanie klucza telegraficznego i nadanie przy jego pomocy sygnału alfabetem Morse’a. Wymagało to zapoznania się z elementami elektronicznymi, pracy z dokumentacją techniczną, lutowania oraz wykazania się cierpliwością i dokładnością. Dostępne pliki do drukarki 3D dawały możliwość wydruku specjalnej nakładki na klucz ułatwiający korzystanie z niego. Nagrodą dla uczestników była satysfakcja z działającego układu i cenne doświadczenie, które z pewnością będzie im dodawać pewności siebie w naukach inżynieryjnych, a kiedyś być może również w pracy w sektorze kosmicznym. Sci is Fun!

Więcej...
2026-05-16
16 maja w rejonie Babiej Góry odbyła się kolejna edycja akcji „Sprzątamy Beskidy”. Reprezentacja I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie wzięła udział w sprzątaniu niebieskiego szlaku na odcinku od Przełęczy Krowiarki do Mosornego Gronia.
Podczas działań zebrano około 700 litrów śmieci, przyczyniając się do ochrony jednego z najpiękniejszych fragmentów Beskidów.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i realne działanie na rzecz górskiej przyrody.
2026-05-12
W środę, 29 kwietnia, na stadionie MZN w Trzebini odbyły się zawody Powiatowej Licealiady Młodzieży w piłce nożnej dziewcząt.
Do rozgrywek, oprócz naszej reprezentacji, zgłosiły się zespoły: LO Trzebinia, ZSECH Trzebinia oraz II LO w Chrzanowie.
Nasz zespół, składający się głównie z uczennic pierwszej klasy, niestety nie odniósł zwycięstwa w żadnym spotkaniu i zakończył rywalizację na czwartym miejscu. Wszystkie zawodniczki zaprezentowały się jednak na miarę swoich możliwości, wykazując się dużą ambicją i zaangażowaniem. Na szczególne wyróżnienie zasługuje nasza bramkarka, Maja Zielińska (1f), która wielokrotnie chroniła zespół przed utratą kolejnych bramek.
Oprócz wspomnianej Mai, Staszica reprezentowały: Zofia Trębacz (1a), Natalia Borowska (1f), Eliza Ciszewska (1f), Zuzanna Gwozda (1f), Milena Hadwiczak (1f), Anna Kurek (1f), Amelia Motyl (1f), Marlena Niemczyk (1f), Milena Paliwoda (1f), Julia Suchora (1f), Oliwia Kopińska (1h), Kateryna Fulga (2c), Amelia Ślusarczyk (2c).
Opiekę nad zawodniczkami sprawowali prof. Anna Odrzywolska oraz prof. Piotr Kolasa
Więcej...
2026-05-04
3 maja – dzień szczególny dla naszej historii i tożsamości.
Poczet sztandarowy Naszej szkoły wziął udział w uroczystej Mszy Świętej z okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszej Ojczyzny. Była to chwila pełna refleksji i dumy z narodowego dziedzictwa.
Po zakończeniu nabożeństwa delegacja uczestniczyła w ceremonii złożenia kwiatów przy tablicy pamiątkowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do budowania wolnej i suwerennej Polski. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Tysiąclecia, gdzie również złożono kwiaty, a poczty sztandarowe towarzyszył temu wydarzeniu.
Udział w tych uroczystościach to wyraz pamięci, szacunku i patriotyzmu, które są nieodłącznym elementem naszej wspólnej historii
Więcej...

Archiwum