I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica
w Programie Innowacyjna Szkoła Google
W ramach Tygodnia Sportu w Staszicu w poniedziałek 22 czerwca odbył się turniej mikstów siatkarskich.
Do udziału w mistrzostwach przystąpiło 14 drużyn. W wyniku losowania utworzono dwie grupy, w których rozgrywano spotkania eliminacyjne systemem „ każdy z każdym”. Miejsca zajęte w rywalizacji grupowej decydowały o przejściu do kolejnego etapu rozgrywek. Dwie najlepsze drużyny z grupy A i B kontynuowały współzawodnictwo systemem „na krzyż” o awans do finału, a pozostałe zespoły walczyły o miejsca od V do XIV. W spotkaniu finałowym o tytuł mistrzowski zagrały pary: Anna Kurek (1f) i Krzysztof Kasprzyk (1d) oraz Maria Zielińska i Wojciech Pękacki, a w zmaganiach o miejsce trzecie na podium ambitnie walczyli: Aleksandra Połetek i Tomek Gut oraz Oliwia Przybylska i Adrian Chrząścik.
W dniach 15-16 czerwca uczniowie klas 3a, 1b, 2b oraz 2c wzięli udział w wycieczce edukacyjno-integracyjnej do stolicy Austrii - Wiednia. Intensywny program pozwolił nam poznać zarówno bogatą historię, jak i architektoniczne perły tego miasta.
17.06.2026r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie w ramach projektu Sanatorium Kulturowe odbyły się warsztaty Body positive, które poprowadziła pani Sylwia Błach - pisarka, felietonistka, blogerka i dziennikarka technologiczna. Zajęcia dotyczyły wizerunku, samoakceptacji i świadomego odbioru przekazów medialnych. W warsztatach wzięły udział klasy medialne 2c oraz 1g, a także klasa biologiczno-chemiczna - 2b pod opieką p. Aleksandry Marzec oraz p. Magdaleny Łabaj.
Na sobotnim sprzątaniu Beskidów w rejonie Magurki Wilkowickiej i Czupla nie zabrakło także delegacji ze Szkolnego Koła PTT przy I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica w Chrzanowie. Trochę w słońcu, trochę w deszczu, ale przyczyniliśmy się do zmniejszenia ilości śmieci w Beskidzie Małym. Nasz wkład został doceniony nie tylko przez kierownictwo Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego ale także przez Burmistrza Miasta Chrzanowa. Zachęcamy do angażowania się w działania Szkolnego Koła PTT, razem możemy więcej zrobić na rzecz ochrony przyrody.
Szczególne podziękowania dla Pani Prof. Barbary Wawrzyniak oraz Pani Prof. Barbary Jandy.
Organizator akcji Ptt Chrzanów
2 czerwca klasa 3f wybrała się na wycieczkę do Krakowa. Podczas spaceru po Starym Mieście podziwialiśmy najważniejsze zabytki, m.in. Rynek Główny, Sukiennice i Bazylikę Mariacką. Dowiedzieliśmy się także wielu ciekawostek o historii miasta.
Głównym punktem wyjazdu był udział w spektaklu „Bankructwo Małego Dżeka” w Starym Teatrze im. Modrzejewskiej. Przedstawienie było bardzo interesujące i skłoniło nas do refleksji nad wartością pieniędzy oraz odpowiedzialnością za własne decyzje.
Wycieczka była udana i pełna wrażeń. Wszyscy wróciliśmy z Krakowa zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.
28 maja klasa 3E razem z wychowawca, profesorem Piotrem Kolasą oraz paniami profesor Barbarą Jandą i Marią Palką wybrała się na pieszą wycieczkę z Płazy do Kwaczały poznając uroki Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.
Podziękowanie od Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN za udział w akcji Żonkile.
Z ogromną radością informujemy, że uczennica naszej szkoły Barbara Miklas z klasy Ia otrzymała stypendium naukowe za szczególne osiągnięcia w nauce w ramach Małopolskiego Programu Wspierania Uczniów projektu Województwa Małopolskiego w roku szkolnym 2025/26.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, nieustającej motywacji oraz realizacji wszystkich ambitnych planów.
Klasy 1F i 3F uczestniczyły w wycieczce do Kopalni Guido oraz na osiedle Nikiszowiec w Katowicach.
Pierwsze kroki na ścieżce prowadzącej ku gwiazdom postawili chętni uczniowie naszej szkoły realizując projekt "Klucz do Kosmosu". Polska Agencja Kosmiczna, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Europejską Agencją Kosmiczną, przygotowała ogólnopolski program edukacyjny towarzyszący misji IGNIS. W jej ramach Sławosz Uznański-Wiśniewski odbył w 2025 roku lot orbitalny na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej stając się w ten sposób drugim po Mirosławie Hermaszewskim Polakiem w kosmosie.
Zadaniem uczniów, którzy brali udział w tym przedsięwzięciu było zbudowanie klucza telegraficznego i nadanie przy jego pomocy sygnału alfabetem Morse’a. Wymagało to zapoznania się z elementami elektronicznymi, pracy z dokumentacją techniczną, lutowania oraz wykazania się cierpliwością i dokładnością. Dostępne pliki do drukarki 3D dawały możliwość wydruku specjalnej nakładki na klucz ułatwiający korzystanie z niego. Nagrodą dla uczestników była satysfakcja z działającego układu i cenne doświadczenie, które z pewnością będzie im dodawać pewności siebie w naukach inżynieryjnych, a kiedyś być może również w pracy w sektorze kosmicznym. Sci is Fun!