Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Archiwum: kwiecień 2023

SUKCES TYMOTEUSZA!
2023-04-05
Miło nam poinformować, że Tymoteusz Piksa uczeń klasy IV d uzyskał tytuł LAUREATA  XXXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.
Część ustna zawodów centralnych odbyły się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, a do tego etapu Olimpiady jury zakwalifikowało 53 uczestników z najwyższymi wynikami po części pisemnej.  
Laureaci Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej są przyjmowani na kilkadziesiąt wyższych uczelni z pominięciem postępowania rekrutacyjnego (np. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie).
 
Tymoteuszowi życzymy dalszych sukcesów.
2023-04-05

W dniu dzisiejszym tj. 5 kwietnia 2023 r. mamy zajęcia chmurowe z biologii na Wydziale Biochemii, biofizyki i biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Tym razem tematem zajęć są barwniki fotosyntetyczne, które wyekstrahowalismy z natki pietruszki a następnie rozdzieliliśmy metoda chromatografii kolumnowej.

Prof. dr hab. med. Maciej Małecki - Nasz Absolwent!
2023-04-07

Prof. dr hab. med. Maciej Małecki, Kierownik O/K Chorób Metabolicznych i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie na 10. miejscu "Listy Stu", najbardziej wpływowych lekarzy w polskiej medycynie!!! 

Ranking wyróżnia osoby, które w 2022 roku najbardziej przysłużyły się rozwojowi medycyny. Laureatów wybiera kapituła złożona z ekspertów, którzy w swojej ocenie biorą pod uwagę osiągnięcia i dokonania kandydatów, ich reputację zawodową oraz siłę publicznego oddziaływania. Jurorzy głosują w dwóch kategoriach: medycyna oraz system ochrony zdrowia.

Prof. Maciej Małecki został doceniony jako lekarz i naukowiec. - Ciepły, otwarty lekarz. Pomimo sprawowanych ważnych funkcji droga pacjenta do niego zawsze była prosta. Nie otaczał się murem nieprzystępności. Zawsze był na bieżąco, co w sprawie cukrzycy dzieje się w medycznym świecie. Stworzył wokół siebie zespół najwyższej klasy lekarzy – podkreślają pacjenci.

2023-04-08
30 marca siedemdziesięcioosobowa grupa uczniów wyruszyła na podbój północnych Włoch.
Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Mediolan z piękną gotycką katedrą i gmachem opery La Scala.
W drugim dniu spacerowaliśmy ulicami Turynu i Genui. Zobaczyliśmy Katedrę Metropolitalną z Całunem Turyńskim, Pałac Królewski czy Piazza San Carlo w Turynie oraz Dom Krzysztofa Kolumba i Via Garibaldi z pięknymi pałacami w Genui.
Na kolejny dzień wyczekiwaliśmy z wypiekami na twarzach. Pojechaliśmy na wybrzeże Morza Liguryjskiego w region Cinque Terre, które zachwyca bajecznie kolorowymi rybackimi miasteczkami przyklejonymi do skał tuż nad lazurową wodą.
Czwarty dzień zaskoczył nas intensywnością. Odwiedziliśmy Lukkę, miasto forteca przebudowane przez siostrę Napoleona - Elizę. Następnie pojechaliśmy do Pizzy gdzie zobaczyliśmy "Pole cudów" ze słynną krzywą wieżą. Na koniec dnia odwiedziliśmy jeszcze Volterrę, miasto znane z sagi Zmierzch i wampirów.
Piątego dnia zwiedzaliśmy Sienę z Katedrę świętego Dominika z relikwiami świętej Katarzyny ze Sieny oraz plac w kształcie muszli. Pojechaliśmy też do miasta twierdzy Monteriggioni i miasta San Gimigniano - Manhattanu średniowieczna.
Kolejny dzień to wizyta w Sirmione, ekskluzywnym kurorcie nad jeziorem Garda i rejs motorówkami.
Na zakończenie wycieczki w siódmym dniu zwiedziliśmy Wenecję. Wyjazd pozostanie w naszej pamięci na długo.
Czekamy na kolejne wyjazdy.
2023-04-12

W poniedziałek 20 kwietnia odbył się w naszym liceum wykład doktor Izabeli Kraśnickiej z Wydziału Polonistyki UJ. Nasza Gościni pracuje w Katedrze Teorii Komunikacji, zajmuje się analizą utrwalonych we frazeologii werbalnych zachowań człowieka oraz funkcją gestów towarzyszących mowie.Jest redaktorką publikacji naukowychpoświęconych zagadnieniom semantyki, autorką książki Mówiące ciało oraz członkinią Polskiego Towarzystwa Językoznawstwa Kognitywnego.

2023-04-17

Uczniowie naszej szkoły rywalizowali w XI edycji Powiatowej Szkolnej Ligi Strzeleckiej. Organizatorem zawodów był Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury
 w Trzebini oraz Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju w Chrzanowie. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Chrzanowski Andrzej Uryga.
W rywalizacji uczestniczyło 50 uczniów reprezentujących: I LO w Chrzanowie, II LO w Chrzanowie, ZSZECH w Trzebini, ZSTU w Trzebini oraz ZS w Libiążu.

Poniżej wyniki uczniów 1 LO:
II miejsce w konkurencji 10 m indywidualnie karabin pneumatyczny chłopcy - Mikołaj Szczurek klasa 3a
III miejsce w konkurencji 10 m drużynowo karabin pneumatyczny chłopcy- Bartosz Klekotka klasa 1a, Mikołaj Szczurek klasa 3a
 
Drużyna reprezentująca szkołę w składzie: Mikołaj Szczurek (3a), Bartosz Klekotka, Maja Wójcik oraz Maja Rychter z klasy 1a zajęła w klasyfikacji końcowej III miejsce.
 
GRATULUJEMY!!!
2023-04-17

WIOSNĄ W BUDAPESZCIE …

gościli uczniowie naszej szkoły, otwierając sezon kilkudniowych wycieczek „Staszica”.

Słońce, chmury i deszcz towarzyszyły licznej grupie zwiedzających z klas 3b, 3 c oraz 2d,2 e,  1a, 1c, którzy podczas trzech intensywnych dni zwiedzili najważniejsze atrakcje naddunajskiej stolicy i zakosztowali smaków oraz atmosfery tego pięknego miasta.

2023-04-18
W poniedziałek 17.04 klasy o profilach biol-chem-mat 2c oraz 1c uczestniczyły w akcji sadzenia drzew zorganizowanej przez Nadleśnictwo Chrzanów. Opieka: prof. B. Bierca, K. Jedynak, D. Kowalczyk
Dziekujemy Pani Annie Rejdych z Nadleśnictwa Chrzanów za lekcję biologii w terenie.
Dolina Chochołowska - Krokusy
2023-04-18
Uczniowie klas 1e,1f, 2e i 3a wybrali się na wycieczkę w Tatry Zachodnie do Doliny Chochołowskiej.
W czasie spaceru uczniowie podziwiali majestat Tatr, ośnieżone szczyty i oczywiście łany fioletowych krokusów.
Sukces Filipa Baciaka
2023-04-19
W dniach 14-18 kwietnia odbywał się na Uniwersytecie Warszawskim finał  72 Olimpiady Fizycznej. W zawodach po raz kolejny wystartował uczeń naszej szkoły - Filip Baciak. Po wielu emocjach, zaciętej rywalizacji z wieloma innymi uczestnikami, miesiącach przygotowań, finał mógł być tylko jeden - Filip został laureatem II miejsca. Ten fantastyczny wynik daje mu możliwość uczestniczenia w Europejskiej i Międzynarodowej Olimpiadzie z Fizyki.
Ta druga odbędzie się w Japonii.
GRATULACJE!!!
Kolejny sukces uczniów klasy 4ASP !
2023-04-20
Uczniowie klasy IV ASP zostali laureatami XVI Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH.
Filip Baciak uzyskał tytuł Laureata II stopnia z matematyki, a Marta Stanisławska uzyskała tytuł Laureata III stopnia z matematyki i tytuł Finalisty z fizyki.
 
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW.
2023-04-20
Klasy naszej szkoły, pod patronatem AGH, angażują się w projekt "Modelowa szkoła". W ramach tego projektu, uczniowie kilka tygodni temu, brali aktywny udział w warsztatach zorganizowanych w naszej szkole, gdzie uczyli sie tworzyć grę terenową.
 
13 kwietnia uczniowie klasy 2a i 3a wybrali się do Tarnowa, gdzie uczestniczyli w warsztatach technologii komputerowej oraz wzięli udział w grze terenowej po ulicach miasta.
Sukces w konkursie historycznym
2023-04-20
W konkursie historycznym Historia Przyjaźni „Polska-Węgry” laureatami oraz finalistami zostali:
Hejmo Piotr - Laureat
 
Finaliści:
Brzózka Katarzyna
Januszewska Weronika
Paluch Paulina
 
Gala finałowa odbędzie się 20 maja.
 
Gratulujemy sukcesu naszym uczniom
2023-04-21
Nasza szkolna drużyna piłki nożnej wygrała turniej z okazji dni otwartych Akademii Górniczo Hutniczej.
 
Wielkie Gratulacje!
 
2023-04-23

W piątek 21 kwietnia klasa 1c uczestniczyła w zajęciach warsztatowych w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie. Tematem lekcji były bakterie. Uczniowie nauczyli się, jak się wykonuje posiewy bakterii jak się je hoduje a następnie przeprowadzili barwienie bakterii przy pomocy odczynników i obserwowali pod mikroskopem. Na koniec zrobili posiewy bakterii ze swoich smartfonów. 

2023-04-24

13 kwietnia klasa 3d o profilu biologicznym uczestniczyła w Dniu Otwartym Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pieleckiego w Oświęcimiu. Uczniowie mieli możliwość poznać i samodzielnie pracowac na niesamowitym stole anatomicznym, uczestniczyli w warsztatach dotyczących pomiarów antropometrycznych, brali udział w symulacjach ratowników medycznych. Mamy nadzieję, że niektórzy nasi uczniowie zdecydują się na wybór tej uczelni.

Wyjazd do teatru klas 1a i 1d
2023-04-25

Kolejny wspólny wyjazd klasy 1a i 1d za nami. Tym razem obrany kierunek to Teatr Współczesny w Krakowie i spektakl pt. "Dziady". Nie każdy teatr musi się mieścić w wielkim gmachu, posiadać dużą scenę i widownię. Teatr Współczesny jest tego zupełnym przeciwieństwem, dlatego zachęcamy do odwiedzenia go.

Kolejne sukcesy Wiktorii Ziober
2023-04-26
Wiktoria Mistrzynią Polski 2023!
 
W będzińskiej "Arenie" rozegrano Mistrzostwa Polski w Kickboxingu w formułach LightContact oraz PointFighting. WIktoria powtórzyła ubiegłoroczny sukces i obroniła tytuł mistrzowski w formule PointFighting, natomiast w formule LightContact wywalczyła wicemistrzostwo.
 
Gratulujemy!
2023-04-26

W dniu 21 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbyła się prelekcja profilaktyczna dla uczniów klas pierwszych o tematyce „Cyberprzemoc - zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu”. Zajęcia przeprowadziła– P. Kinga Korbel i P. Marek Kalarus z Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie.   Prelekcja miała na celu edukację prawną młodzieży w zakresie cyberprzemocy. Podczas zajęć został bardzo szczegółowo omówiony wątek mobingu elektronicznego, nagabywania, cyberbullingu, sextingu, groomingu. Młodzież zdobyła wiedzę ,że każdy  kto dowie się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Prowadząca uświadomiła młodzież, że Internet, poczta elektroniczna, serwisy społecznościowe i komunikatory są często wykorzystywane do straszenia, szantażowania, nękania lub rozsyłania kompromitujących filmików lub zdjęć innych osób. W sieci dochodzi do licznych zachowań agresywnych, czy aspołecznych, w których młodzi ludzie są nie tylko ofiarami, ale coraz częściej sprawcami. Ta cenna prelekcja uwrażliwiła młodzież na problem Cyberprzemocy.

Spotkanie z Łowcą Burz
2023-04-26

Uczniowe klas o rozszerzonej geografii w dniu 26 kwietnia uczestniczyli w spotkaniu z panem Piotrem Szusterem na temat "Zjawiska związane z głęboką wilgotną konwekcją a globalne ocieplenie". Poznali sposoby badania stanów atmosfery, określania zagrożeń atmosferycznych czy ostrzegania o nich.

 

 

 

Sukces Mileny!
2023-04-27

W ubiegły weekend nasza uczennica Milena Surowiec z klasy 1G zdobyła Vice Mistrzostwo Polski w tańcu w kategorii Urban Street Solo Junior 2! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Koniec szkoły
2023-04-27

Uroczystość pożegania uczniów klas czwartych odbędzie się 28 kwietnia 2023 roku w MOKSiR w Chrzanowie o godzinie 13:00

Uroczyste zakończenie szkoły klas czwartych
2023-04-28

Dziś o godznie 13:00 na uroczystej akademii pożeganliśmy uczniów klas czwartych. Życzymy im zdania egzaminu matralnego i powodzenia w kolejnych etapach życia.

 

Fotorelacja z akademii

2023-04-28

Zapraszamy do obejrzenia filmów dotyczących działań ekologicznych przygotowanych przez uczniów naszej szkoły.

 

Film ekologiczny

 

Działania na rzecz ochrony środowika - I LO Chrzanów

2023-04-30

26 kwietnia 2023 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w spotkaniu z panem Marcinem Ramsem, prokuratorem z Prokuratury Rejonowej w Chrzanowie. Młodzież poznała kulisy pracy dochodzeniowej, badanie sprawy, zbieranie materiałów dowodowych. Można było oglądnąć z bliska przykłady niektórych dowodów rzeczowych a także przymierzyć togę. Ponadto uczniowie dowiedzieli się na temat zagrożeń w Internecie, swoich praw i obowiązków oraz
odpowiedzialności osób niepełnoletnich.