Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2021

Archiwum: październik 2021

2021-10-01

W miniony czwartek klasa 3 e sp wzięła udział w obchodach IX. Dni Kultury Żydowskiej organizowanych rokrocznie przez Muzeum w Chrzanowie. Uczniowie poznali fascynujące i niezwykle bogate zwyczaje i tradycje kultury żydowskiej podczas lekcji muzealnej: W synagodze i domu żydowskim -był krótki test z wiedzy o żydowskich świętach, koszernej kuchni i rozważania o roli kobiet w rodzinach ortodoksyjnych Żydów. Następnie odbyliśmy spacer tematyczny: Śladami chrzanowskich Żydów do miejsc  związanych z życiem i działalnością naszych niegdysiejszych sąsiadów. Dowiedzieliśmy się, że najbardziej okazała kamienica na chrzanowskim rynku została wzniesiona przez Pana Bauera - właściciela cegielni, a w pięknym budynku przy Alei Henryka mieściła się kiedyś fabryka wyśmienitej oranżady! Niestety pamiątek i zabytków z historii chrzanowskich Żydów nie zachowało się wiele i często patrzyliśmy na puste place po wyburzonych synagogach. Tym bardziej zachowajmy pamięć o dawnych mieszkańcach naszego miasta, którzy przyczynili się do jego rozwoju.

PAŹDZIRENIK - MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
2021-10-04

W październiku bohaterką naszej bibliteki będzie Francja, kraj bardzo róznorodny pod względem geograficznym i architektonicznym, słynący z mody, doskonałej kuchni jak i bogatej spuścizny literackiej, ktora miała ogromny wpływ na rozwój kultury, nie tylko europejskiej, ale też światowej.

 

W programie:

Wielcy twórcy literatury francuskiej znani i mniej znani.

Bohaterowie francuskich powieści na ilustracjach.

Słynne cytaty francuskich pisarzy.

Ekspozycja dział literatury francuskiej.

 

Ponadto:

Quiz z nagrodami

"Francuskie słowka na słodko"

 

Z wizytą u Damy...i nie tylko - KRAK -ów
2021-10-08
7 października klasa 3 e sp ponownie odwiedziła gród Kraka. Tym razem spacer skupił się na dziewiętnastowiecznej architekturze miasta-m. in. gmachu Biblioteki Jagiellońskiej oraz Muzeum Narodowym, w którym obejrzeliśmy wyjątkową wystawę: "Hokusai. Wędrując.." - wystawa prezentuje drzeworyty wybitnego japońskiego artysty Hokusai. Twórczość tego niezwykle pracowitego artysty przybliżyła nam kulturę kraju kwitnącej wiśni i chociaż Hokusaia znamy przede wszystkim z" Wielkiej fali Kanagawa", to najwięcej emocji wzbudziła sala z czarnymi historiami...nie wiecie jakimi? Wybierzcie się do Narodowego w Krakowie:)
Popołudniem zawitaliśmy na herbatę do Muzeum Czartoryskich - a tam wiadomo - nieprzebrane bogactwo dzieł sztuki i pamiątek - by ocalić Polskę od zapomnienia - jak mawiała księżna Izabela Czartoryska - kolekcjonerka, której zawdzięczamy narodowe skarby. Pośród nich ten najdroższy w naszym kraju: "Dama z gronostajem " giganta renesansu Leonarda da Vinci, osamotniona po tajemniczym i do dzisiaj niewyjaśnionym zaginięciu "Młodzieńca" - ...bo mało kto wie, że był i taki obraz Leonarda w Krakowie. Nam Dama podoba się bardzo w przepięknej oprawie odnowionego pałacu przy Pijarskiej:) Polecamy zwiedzanie!
2021-10-14

Drodzy Nauczyciele!

W jednym z ważniejszych dni w całym roku szkolnym, Dniu Nauczyciela, chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom. Dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, wielu sukcesów zawodowych oraz zadowolenia z uczniów!

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie