Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022
2023-05-10

W Wielką Środę, 5 kwietnia 2023 roku uczniowie klas humanistycznych naszej szkoły wyruszyli do grodu Kraka. Pogoda była piękna, a my zmierzaliśmy na Grodzką 64 do Arsenału Królewskiego, zbudowanego w pierwszej połowie XVI wieku na zlecenie króla Zygmunta I Starego. W dawnych czasach budynek pełnił funkcję zbrojowni i odlewni dział, obecnie jest siedzibą Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam mieliśmy wysłuchać wykładu Pani Justyny Kiliańczyk - Zięby, doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, badaczki dawnej literatury oraz dziejów książki, pasjonatki kultury wizualnej renesansu i baroku, zwłaszcza tej, którą utrwaliły szesnasto- i siedemnastowieczne druki - stąd propozycja tematu wykładu.

Sukcesy informtyczne
2023-05-11

Miło nam poinformować, że 5 uczniów z naszej szkoły zostało finalistami ogólnopolskiego konkursu programistycznego „Motorola Science Cup”. Celem konkursu jest popularyzacja Technologii Informacyjnych oraz nauk ścisłych - w szczególności informatyki, logiki, matematyki i fizyki wśród uczniów szkół ponadpodstawowych w Polsce.

 

Zadaniem uczniów było stworzenie aplikacji komputerowej związanej z bioinformatyką i sekwencjonowaniem białka. Drużyna w składzie Kacper Remzak, Piotr Hejmo, Marcin Chowaniec, Mikołaj Szczurek i Szymon Łacina pokonała 2 etapy konkursu, zajmując po tym etapie zaszczytne 3 miejsce w Polsce. Gratulujemy!

Julia Cebula nie ma sobie równych w golfa.
2023-05-11
W ubiegłym tygodniu 5-7.05.2023 r. Julia Cebula, uczennica klasy 1b brała udział w Mistrzostwach Polski Regionu Północnego (Mistrzostwa Regionów), na których zajęła 3 lokatę, zdobywając tytuł II v-ce Mistrzyni Regionu Północnego wśród kobiet.
Gratulacje dla Julii i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!!
STASZICOWE SPOTKANIA Z HISTORIĄ – POWSTANIE STYCZNIOWE
2023-05-15
Zapraszamy na inscenizację historyczną 3 czerwca 2023 r. godz. 12.00 – 13.30 przy dworze z Drogini w Skansenie w Wygiełzowie, podczas której przypomnimy wydarzenia związane z powstaniem styczniowym, postaci historyczne i uczestników powstania z terenu Powiatu Chrzanowskiego.
Projekt „Staszicowe Spotkania z Historią – Powstanie Styczniowe” jest realizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Chrzanowskiego.
Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Przyjaciele Staszica i I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie. Współorganizatorami projektu są: Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, UTW w Chrzanowie, Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, patronat medialny sprawują: Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej „Przełom” oraz Chrzanowska Telewizja Lokalna.
Licealiści dla szkoły podstawowej
2023-05-17
Licealiści dla szkoły podstawowej. Pod takim hasłem uczennice z klasy 2e (geografia, język angielski, matematyka) przeprowadziły lekcję geografii dla klasy siódmej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Chrzanowie.
Opiekę nad uczennicami sprawowała pani Barbara Wawrzyniak
2023-05-21
Uczniowie naszego Liceum po raz kolejny wzięli udział w Ekologicznej Akcji Sprzątamy Beskidy z Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. 20 maja przedstawiciele klas 3b, 3f oraz absolwenci udali się w region Babiej Góry. Tym razem sprzątaliśmy niebieski szlak od przełęczy Krowiarki do Zawoi Markowej.
 
Opiekę nad młodzieżą sprawowały p. Joanna Mamica i p. Barbara Wawrzyniak.
2023-05-24
W dniu 24 maja 2023 odbyło się w Krakowie uroczyste wręczenie dyplomów DSD II.
 
18 tegorocznych absolwentów odebrało z rąk Wicekonsul Niemiec Sandry Heiskanen certyfikaty potwierdzające znajomość języka niemieckiego na poziomie B2/C1. Pani Konsul pogratulowała uczniom bardzo dobrych wyników , wręczyła także nagrodę Marcie Stanisławskiej za uzyskanie najlepszego wyniku na egzaminie. Ogromne gratulacje dla wszystkich ! Wasza Deutschlehrerin jest z Was dumna:)
Filmeko
2023-05-25

W obliczu nasilających się zmian klimatu, zaniku bioróżnorodności i konieczności pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych konieczna wydaje się edukacja i zwrócenie uwagi młodego pokolenia na te problemy. Uczniowie z klasy 3C w składzie: Weronika Orzeł, Antonina Kołodziej, Szymon Gój, Kacper Przybylski pod kierunkiem pani Brygidy Susuł. Wzięli udział w konkursie filmowym Filmeko, który odpowiada na te potrzeby umożliwiając zgłębienie problemu w najlepszy możliwy sposób - poprzez działania i przekazanie zdobytej wiedzy innym osobom.
Zapraszamy do obejrzenia filmu którego autorami są uczniowie klasy 3C.

 

Filmeko - Świat się zmienia

WIOSENNY NAUKOWY WEEKEND
2023-05-25

Uczniowie naszej szkoły w dniach 19-21 maja br. już po raz ostatni uczestniczyli w weekendowych warsztatach naukowych w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna – nowy model nauczania”. Od piątku do niedzieli odbywali zajęcia na wyższych uczelniach w Krakowie i Tarnowie  - w obszarach tematycznych: matematyka, biologia, rozwijanie umiejętności pracy zespołowej na UJ w Krakowie, język angielski na UP w Krakowie, przedsiębiorczość  na UEK w Krakowie, chemia na PK w Krakowie, biologia na UR w Krakowie, język angielski na ANS w Tarnowie.  Maja Rychter Ia (przedsiębiorczość) i Szymon Głąbała Ia (rozwijanie umiejętności pracy zespołowej) wygrali konkurs wiedzy na zakończenie warsztatów i otrzymali nagrody - dyski przenośne. Gratulujemy J

 

Warsztaty polegały  na uczestnictwie w zajęciach naukowych na uczelniach wyższych do południa, a do wieczora realizowany był inny program naukowy, w zależności od wybranego przez uczniów obszaru tematycznego. Po zajęciach odbywała się wymiana doświadczeń oraz integracja z uczniami z innych małopolskich szkół średnich w krakowskich i tarnowskich hotelach. Wszyscy wrócili zadowoleni z wyjazdu.

2023-05-26

We wtorek 25 kwietnia słuchaliśmy wykładu na temat dotyczący nas wszystkich i mający praktyczne przełożenie na naszą codzienność: "O grzeczności w języku".

Przybliżyła go nam doktor Beata Ziajka. Nasza Gościni pracuje na Wydziale Polonistyki UJ w Katedrze Współczesnego Języka Polskiego. W latach 2013–2017 była zatrudniona w Instytucie Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie w Pracowni Dialektologii Polskiej, gdzie należała do zespołu opracowującego Słownik gwar polskich. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół języka mieszkańców wsi w ujęciu etno- i socjolingwistycznym, a także leksykografii gwarowej.

Jest również członkinią Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, stąd promocja grzeczności w języku :) 

Poniżej znajdziecie notatki z wykładu, które sporządziła Patrycja Piegza z 3f. Mnóstwo w nich ciekawych informacji, mogących się przydać w komunikacji na co dzień i od święta.

 

2023-05-29
W dniu 29.05 uczniowie klas 1c, 2c, 3c, 3b oraz 3f uczestniczyli w wykładzie na temat polskich lasów, które poprowadził pracownik Lasów Państwowych z Chrzanowa p. Anna Rejdych. Było to już kolejne spotkanie w ramach współpracy naszej szkoły z Nadleśnictwem Chrzanów.
 
Opieka: prof. K. Jedynak
Wielki sukces uczennicy klasy 1f Emilii Ciuk
2023-05-31

Wielki sukces uczennicy klasy 1f Emilii Ciuk.

W Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym MappLab zajęła II miejsce w Polsce w kategorii Infografika.

Opiekunem była p. Barbara Wawrzyniak