Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Archiwum: czerwiec 2022

Kolejny sukces z języka niemieckiego!
2022-06-01
Z przyjemnością informujemy, że OLIWIA KLIMA z kl.3d/sp zajęła 1  miejsce w województwie (10 w kraju) w  Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego "Sprachdoktor" . Wysokie wyniki w konkursie osiągnęli również Marta Stanisławska i Szymon Kocot w kategorii klas trzecich, Adam Brożek i Zofia Dobija w kategorii klas drugich oraz Amelia Gołąb i Bartosz Wleciał w kategorii klas pierwszych . 
Serdecznie gratulujemy!
Konkurs na plakat „Zdrowy styl życia i profilaktyka otyłości".
2022-06-01

Ogłaszamy konkurs na plakat na temat „Zdrowy styl życia i profilaktyka otyłości".

Plakaty wykonane dowolną techniką można oddawać do sekretariatu szkoły w terminie do 30 czerwca 2022 roku. Na plakacie należy napisać imię, nazwisko i klasę.

Konkurs jest adresowany do uczniów ILO i tegorocznych absolwentów.

 

Stowarzyszenie Przyjaciele Staszica otrzymało dofinansowanie na projekt „Otyłość – epidemia XXI wieku”, który I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie będzie realizowało we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Katedry Chorób Metabolicznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Młodzież pod opieką pani Bożeny Biercy będzie uczestniczyła w wykładach oraz prowadziła badania naukowe, których efektem będzie wydanie publikacji.

Projekt ekologiczno-charytatywny „Zbieram to w szkole”
2022-06-01

Zachęcamy do udziału w projekcie ekologiczno-charytatywnym „Zbieram to w szkole”. Podczas akcji zbierane są m.in. elektrośmieci, baterie, surowce wtórne. Środki finansowe uzyskane z ich sprzedaży lub recyklingu są przekazywane na wsparcie projektów misyjnych: budowę studni w Czadzie i Tanzanii oraz pomoc dzieciom z domów dziecka na Filipinach i w Boliwii. 

Osoby chcące przynieść stare telefony komórkowe, drobny sprzet elektroniczny czy baterie zapraszamy do kontaktu z nauczycielami biologii i geografii.

 

2022-06-01

„Jak najmniej, czyli o napięciu powierzchniowym” to temat naszych ostatnich zajęć z kółka MChE z fizyki. Fizycy mówią, że jest to przykład powierzchni minimalnej. Napięcie powierzchniowe powoduje, że błona przyjmuje taki kształt, przy którym powierzchnia jest minimalna. Nawet na szkieletach najprostszych brył powstałe powierzchnie są bardzo interesujące.

Ze strony szkoły zajęcia prowadzi pani Barbara Malik.

Trochę zabawy dużo nauki. Zapraszamy przyszłych pierwszoklasistów na zajęcia z fizyki w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej!!!

 

Film pokazujący przebieg zajęć.

2022-06-02
JAKUB SZCZUREK TEGOROCZNY MATURZYSTA KLASY 3a zwycięzcą konkursu na plakat pt. "Bezpieczny Powiat Chrzanowski -Bezpieczny Senior".
Gratulacje za pomysłowość i włączenie się w ważną akcję społeczną!!!
Jego zwycięski plakat będzie rozwieszony w miejscach publicznych w całym powiecie.
Wyróżnieni w konkursie zostali: Szymon Kokoszka IIb, Jakub Maj IIb, Piotr Nowak IIb, Monika Krupa IIc, Aleksandra Gniewek IIIb, Jakub Głowacz IIIb i Sylwia Dąbek IIId.
Gratulujemy WSZYSTKIM UCZESTNIKOM!
Organizatorem konkursu było I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie, a współorganizatorem - Powiat Chrzanowski.
2022-06-03

 Pomimo, że nasi uczniowie są już niemal dorośli, to z okazji 1 czerwca klasy biologiczno-chemiczne były na dwudniowej wycieczce we Wrocławiu zorganizowanym przez p. Elżbietę Klekotkę. Pierwszy dzień spędziliśmy przemierzając szlak Krasnoludków, poznając najważniejsze miejsca tego urokliwego miasta-Rynek, Ostrów Tumski, Panoramę Racławicką oraz Muzeum Narodowe. Drugi dzień typowo biologiczny- zobaczycismy piękny Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Ogród Japoński, odwiedziliśmy ZOO z wspaniałym Afrykarium, a na koniec pożegnały nas tańczące fontanny.

2022-06-03

W dniu 02.06 uczniowie klas 1c oraz 2e pod opieką p. A. Olszowska,  K. Jedynak oraz R. Solarska byli na spacerze edukacyjnym w Arboretum Park „Gródek” w Jaworznie, następnie udali się do GEOsfery.

2022-06-06

W dnia 1 - 3 czerwca uczniowe klas 1b i 1f wzieli udział w wycieczce do Pragi, Morawskiego Krasu i Kutnej Hory.

2022-06-07

Wiktoria stanęła na nawyższym stopniu podium w formułach Light Contact i Kick Light oraz wywalczyła brązowy medal w formule Pointfighting! 

Zawody Pucharu Świata w Kickboxingu odbyły się w Budapeszcie.

 

Gratulujemy sukcesów!

2022-06-07

Drużyna z klasy 3a w składzie Filip Baciak, Jan Banasik, Antoni Pater i Piotr Walczak zajęła 3 miejsce w konkursie a drużyna mieszana w składzie Lilianna Bacia, Piotr Hejmo, Kacper Remzak i Paweł Celarek zajęła 2 miejsce w Ogólnopolskim konkursie informatycznym Motorola Silver Code 1.0.

2022-06-07
We wtorek 7 czerwca uczniowie klasy 3dsp o profilu biologia - chemia - matematyka uczestniczyli w zajęciach anatomii człowieka w Muzeum Anatomii Człowieka CM UJ.
Zajęcia prowadzone były przez pracowników Katedry Anatomii Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego i panią Beatę Urbańczyk.
2022-06-09

W dniu 9 czerwca w sali 44 odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z Panem Remigiuszem Lichotą - prezesem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Chrzanowie. Uczestniczyła w nim także Pani dyrektor Bożena Bierca. Na początku uczennice klasy Id przedstawiły krótki program artystyczny. W dalszej części spotkania zostały wręczone legitymacje członkowskie nowym członkom Koła Krajoznawczego PTT przy I LO w Chrzanowie. Wybrano władze Szkolnego Koła Krajoznawczego PTT. Prezesem na kolejną kadencję została Pani Barbara Wawrzyniak, sekretarzem Pani Joanna Mamica, a skarbnikiem Pan Robert Daszyk. Na zakończenie spotkania Pan Remigiusz Lichota wygłosił prelekcje na temat działalności Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oddział Chrzanów.

KOLEJNY SUKCES FILIPA BACIAKA
2022-06-10

Uczeń kasy III ASP, Filip Baciak, został finalistą V Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego.
Jagielloński Turniej Matematyczny to ogólnopolski konkurs organizowany przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego pierwsza edycja odbyła się w roku szkolnym 2017/18. Turniej podzielony jest na trzy etapy: dwa elektroniczne i jeden stacjonarny. W pierwszym każdy uczeń rozwiązuje zadania przypisane do jego indywidualnego konta na stronie internetowej. Na ich rozwiązanie ma cały październik. Najlepsi zostali zakwalifikowani do drugiego etapu, w którym mieli kilka godzin na rozwiązanie prostszych zadań. Osoby z najlepszym wynikiem zostały zaproszone do Krakowa, gdzie odbył się dwudniowy finał. Pierwszego dnia finaliści rozwiązywali dwa testy, po których wyłoniono zwycięzców, a drugiego dnia mieli okazję poznać współuczestników podczas rozrywkowych mini-zawodów matematycznych.


Opiekunem Filipa jest pani Iwona Małocha.

2022-06-12

Podsumowanie akcji ekologicznej "Sprzątanie Beskidów z PTT" odbyło się tym razem w okolicach Hrobaczej Łąki. 11 czerwca reprezentacja naszej szkoły pod opieką p. Barbary Wawrzyniak i p. Barbary Jandy wysprzątali szlak z Międzybrodzia Bialskiego przez Nowy Świat, Gaiki do Hrobaczej Łąki. Na polanie przy schronisku odbyło się wspólne świętowanie zakończenia tegorocznej akcji. Szkolne Koło Krajoznawcze zostało nagrodzone dyplomami od Prezesa Oddziału PTT w Bielsku-Białej i Burmistrza Miasta Chrzanowa. Naładowani pozytywną energią w godzinach popołudniowych wróciliśmy do Chrzanowa. Do zobaczenia na szlaku we wrześniu.

I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach DACHL w języku niemieckim
2022-06-15

We wtorek, 31 maja 2022 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini odbył się I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach DACHL. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy pierwszej DSD – Weronika Zawada i Mateusz Luty. Uczestnicy mieli do rozwiązania test w języku niemieckim, sprawdzający wiedzę m.in. z zakresu historii, geografii, zabytków
i osobliwości w krajach niemieckojęzycznych. Weronika i Mateusz zajęli II miejsce
w kategorii szkół ponadpodstawowych – serdecznie gratulujemy!

GRATULACJE DLA STYPENDYSTÓW
2022-06-20

Miło nam Was poinformować – uczniowie naszej szkoły:

Natalia Uziel Ib

Zuzanna Bacia Ib

Lilianna Bacia IIa

Paweł Bolek IIIdsp

Kamil Zawadziński IIIag

 uzyskali stypendium naukowe "Regionalny program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych", za osiągnięcia w roku szkolnym 2020/21.

Serdecznie Wam gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych.

Stypendium jest przyznawane na okres roku szkolnego (od 1 września do 31 sierpnia) z przeznaczeniem na realizację przez ucznia jego Indywidualnego Planu Rozwoju w obszarze przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, matematyki i przedsiębiorczości. 

 

2022-06-21

W środę 15 czerwca br. uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich uczestniczyli w spotkaniach z Panią Pauliną Kowalską z Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie. Tematem spotkania były bezpieczne zachowania podczas wakacji. Uczniowie dowiedzieli się m.in.  jak należy korzystać z dróg podczas jazdy na rowerze, hulajnodze elektrycznej, kto może korzystać ze skutera wodnego i jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą. Rozmawialiśmy też o tym, co jest karalne i jak odpowiednio korzystać z internetu. Czego unikać, aby nie sprowokować złodziei podczas naszego wyjazdu rodzinnego na wakacje oraz kiedy możemy umieszczać kogoś  zdjęciach w internecie. Pilnujmy swojego napoju podczas wizyt w kawiarniach, klubach.

ŻYCZYMY WSZYSTKIM BEZPIECZNYCH I UDANYCH WAKACJI J

Mistrzostwa szkoły w szachach w ramach Tygodnia Sportu
2022-06-22
W ramach Tygodnia Sportu w Staszicu w dniu 22.6.22 rozegrany został turniej szachowy GRAND PRIX OPEN 2022. W zawodach wzięło udział 10 zawodników /6 chłopców,  4 dziewczyny/, najlepsi szachiści naszej szkoły. Rozegrano 7 rund po 10 minut dla zawodnika. Bezkonkurencyjny okazał się Arkadiusz Skorupka z klasy 2A, który wyprzedził Patrycję Zając z klasy 3A oraz Kingę Kacprzyk z klasy 3C. Kolejność końcową przedstawia tabela na zdjęciu. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał grający sędzia - Przemek Matecki z klasy 1A, korzystający z profesjonalnego komputerowego programu do sędziowania turniejów szachowych.
Organizatorem zawodów był prof. Dominik Kowalczyk, który z tego miejsca dziękuje wszystkim zawodnikom za super zawody, Dyrekcji i Radzie Rodziców za ufundowanie nagród oraz Pani mgr Katarzynie Walenciak z zaprzyjaźnionej SP nr 8 w Chrzanowie za pomoc techniczną.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022
2022-06-23

24 czerwca o godzinie 9:00 na sali gimnastycznej odbędzie się uroczysta akademi z okazji zakończenia roku szkolnego 2021/2022.

2022-06-23

Dzień drugi Tygodnia Sportu w Staszicu również obfitował w mnóstwo emocji oraz piękną, sportową rywalizację. Na hali sportowej spotkali się tym razem miłośnicy koszykówki. Do turnieju zgłosiło się 8 drużyn: 3 dziewcząt oraz 5 chłopców. Zawodnicy zostali podzieleni na dwie grupy: dziewcząt oraz chłopców, w których rozgrywali mecze każdy z każdym.
I miejsce w grupie dziewcząt zdobyła reprezentacja klasy 3csp w składzie: Perończyk Aleksandra, Szwancyber Dominika, Święszek Aleksandra oraz Julia Jeleń.
Natomiast w grupie chłopców,po wyrównanej i zaciętej rywalizacji w finale spotkały się reprezentacje
klasy 2a oraz 3asp, a o miejsce III walczyła 2a oraz Mix. Zwycięzcami turnieju zostali: Jan Kucia, Jan Pawłyk oraz Jędrzej Klimczak (3asp) pokonując 5:4 reprezentację 2a w składzie: Łukasz Skowroński, Staszek Synal oraz Aleksander Standera. Miejsce III w turnieju zdobyli: Wojciech Turza, Antek Dusza oraz Krystian Spyt (2a) pokonując 7:6 drużynę Mix w składzie: Mateusz Gawin, Maciej Pleń oraz Filip Rzeszutko. Na podkreślenie zasługuję fakt, iż różnica jednego punktu w obu meczach jest dowodem na pełne zaangażowanie oraz świetne umiejętności naszych uczniów!
Serdecznie gratulujemy!!!