Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022
XVI Ogólnopolska Olimpiada „O Diamentowy Indeks AGH”
2023-03-02

Kolejny Sukces uczniów klasy IV A.


Marta Stanisławska i Filip Baciak zakwalifikowali się do trzeciego etapu XVI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki.


Trzystopniowa ogólnopolska olimpiada pod nazwą „O Diamentowy Indeks AGH” realizowana jest w zakresie pięciu przedmiotów: matematyki, informatyki, fizyki, chemii i geografii z elementami geologii. Laureaci olimpiady przyjmowani są na studia w AGH z pominięciem procedury rekrutacyjnej.


GRATULUJEMY !!!

2023-03-02

1 marca 2023 roku klasa 1c (biol-chem-mat) pod patronatem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ w ramach lekcji biologii odwiedziła Szpital Uniwersytecki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Uczniowie spotkali się z Prof. dr hab. n. med.Maciejem Małeckim – Dziekanem Wydziału Lekarskiego CMUJ, absolwentem I LO, który opowiedział o studiach medycznych, funkcjonowaniu szpitala a także oprowadził po nim. Bardzo ciekawe było najnowsze urządzenie do badania retinopatii oka, można było też zobaczyć, jak przy pomocy sztucznej inteligencji analizowane są fotografie dna oka. Chętni mogli zbadać sobie poziom glukozy we krwi. Dużym zaskoczeniem było, że na terenie szpitala znajdują się sale seminaryjne oraz wielka aula (jak w filmie „Szpital Amsterdam”), w której odbywają się wykłady i konferencje. Studenci medycyny Collegium Medicumuczą się nie tylko na najnowocześniejszym sprzęcie w Polsce, ale też mają bardzo dużo zajęć praktycznych z pacjentami, co gwarantuje bardzo dobre przygotowanie do przyszłej pracy lekarza.

Ostatnim punktem programu był wykład Prof. dr hab. Dariusza Adamka na temat działania mikroskopu elektronowego, a następnie nauka przygotowania preparatu i obserwacje przez mikroskop elektronowy. Uczniowie dowiedzieli się, jak rozpoznać, czy pacjent ma dystrofię mięśniową.

Sukces w Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH z Fizyki
2023-03-03

Marta Stanisławska z klasy 4a i Marcin Chowaniec z klasy 3a zakwalifikowali się do finału Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z fizyki. Trzystopniowa ogólnopolska olimpiada realizowana jest w zakresie pięciu przedmiotów: matematyki, informatyki, fizyki, chemii i geografii. Laureaci zawodów przyjmowani są na studia w AGH z pominięciem procedury rekrutacyjnej. Awans do ścisłego finału i pokonanie setek uczestników jest już znakomitym osiągnięciem.


Gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie w ostatnim etapie!!!

2023-03-08

W dniu dzisiejszym tj. 8 marca 2023 roku na zajęciach chmurowych z biologii poznawaliśmy budowę pierścienic i analizowaliśmy, czy segmentacja to adaptacja czy przypadek. Następnie wykonaliśmy sekcję dżdżownicy. 

Czy wiecie, że Robaki palolo (Eunice viridis), a właściwie tylne końce ich ciał zawierające komórki jajowe i plemniki są masowo poławiane, gdyż są przysmakiem?
2023-03-08

Z radością informujemy, że uczeń klasy 4 E – Paweł Bolek – został laureatem konkursu wiedzy
o Stanach Zjednoczonych i zdobył zaszczytne drugie miejsce w Polsce.

 

Nagrodą dla Pawła jest miesięczny staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej – instytucji mającej na celu rozwój współpracy gospodarczej polsko-amerykańskiej oraz kilkudniowe zwiedzanie Warszawy.

 

W konkursie wzięło udział ponad 1000 uczestników z całej Polski. Konkurs podzielony jest na trzy etapy w trakcie których uczestnicy zobowiązani są do: szukania, czytania, pisania, notowania, filmowania i ćwiczenia przed lustrem. Trzy etapy i tylko kilkoro laureatów i laureatek. To w skrócie „I Know America”, konkurs wiedzy o Stanach Zjednoczonych dla uczniów szkół średnich, który od 18. lat organizowany jest przez Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych Ameryki i Amerykańską Izbą Handlową.

 

CO MUSIAŁ ZROBIĆ PAWEŁ !!!

W etapie I  – świetnie napisał test jednokrotnego wyboru, składający się z 30. pytań w języku polskim i 30. pytań w języku angielskim.

W etapie II  -  do którego weszło 60. uczestników napisał doskonały esej w języku angielskim.

W etapie III – finałowym - w Warszawie, pokonał 13. innych finalistów i nagrywając filmy, w których wypowiada się na zadany temat .

2023-03-09

Podczas festiwalu naukowego „Noc w Liceum” 24 lutego 2023 roku uczniowie klasy 2C i 3C - Emilia Smalcerz, Natalia Puchała, Antonina Kołodziej, Natalia Opyd i Szymon Gój pod opieką Pani Profesor Marzanny Mąsior przeprowadzili pokaz pt.: “W świecie doświadczeń i eksperymentów”. Pokaz polegał na prezentacji różnych eksperymentów chemicznych takich jak: duch w probówce, spalanie magnezu, pasta słoniowa, lampa lawa, działanie tlenkiem manganu (IV) na perhydrol, redukcja związków manganu (VII) w zależności od środowiska, termiczny rozkład dichromianu (VI) amonu oraz reakcja sodu z wodą. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem w przygotowanie pokazu, który został przyjęty z dużym entuzjazmem przez publiczność.

2023-03-15
Uczniowie klasy 4a: Marta Stanisławska, Jagoda Standera, Jan Banasik i Kamil Warzecha, którzy we wrześniu wygrali ogólnopolski konkurs z fizyki QuizzFiz, odebrali drugą część swojej nagrody czyli możliwość zwiedzenia Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie. Podczas wizyty uczniowie odwiedzili dwa laboratoria, w których zobaczyli jak wytwarza się wysoką próżnię oraz w jaki sposób można detektować promieniowanie jądrowe. Mieli okazję zobaczyć rozpad alfa w komorze Wilsona oraz przebadać stopień promieniowania próbki z grzybami zebranymi w Polsce po katastrofie elektrowni w Czarnobylu. Kolejnym punktem programu było zobaczenie akceleratora, który został zbudowany w IFJ i działa do dzisiaj. Uczniowie wysłuchali również interesującego wykładu prof R. Kamińskiego o promieniowaniu kosmicznym, czarnych dziurach i falach grawitacyjnych. Głównym punktem programu było wzięcie udziału w podcaście prowadzonym przez pracowników instytutu pt. "Kanapa fizyków" w trakcie którego mieli okazję do rozmowy z ekspertami, profesorami na temat fizyki.
Opiekę nad uczniami sprawowała prof A. Oprządek
2023-03-16

ZAGRAJĄ W FINALE WOJEWÓDZKIM

Drużyna I LO, Mistrzowie Powiatu w piłce ręcznej chłopców byli gospodarzami Półfinałowego Turnieju Wojewódzkiej Licealiady Młodzieży, który odbył się w chrzanowskiej Hali Sportowej MOKSiR w dniu 16 marca.W zawodach potwierdziły również udział mistrzowskie reprezentacje Powiatów: olkuskiego, oświęcimskiego oraz wadowickiego. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym”.


Reprezentanci I LO brylowali na parkiecie, pokonując kolejno drużyny: PCKT i B Oświęcim 14:1, CKZ i U Andrychów 13:6 oraz ZS NR1 Olkusz 13:7. W tym turnieju, królem strzelców okazał się Patryk Garnek, który 15 razy umieścił piłkę w bramce przeciwników. Na drugim miejscu wśród celnie rzucających uplasował się Jan Kucia z 12 bramkami na swoim koncie. Skutecznymi w trafianiu do bramki byli również: Oskar Garnek (5), Marcel Wcisło (3), Wojciech Franczak (2), Jędrzej Klimczak (1) i Krzysztof Ćwiklicki(1). Nasi szczypiorniści z kompletem zwycięstw stanęli na najwyższym stopniu podium i wywalczyli awans do Finału Wojewódzkiej Licealiady. Wielkie brawa i gratulacje dla wszystkich zawodników.

2023-03-16

16 marca uczniowie klasy 2a i 1a pod opieką p. Barbary Malik i p. Anny Oprządek, wzięli udział w wykładzie pt. "Fotometria: jak zmierzyć światło gwiazd", który odbył się na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczniowie dowiedzieli się, jak określać jasność gwiazd oraz poznali historyczne metody pomiaru ich jasności. Ponadto zobaczyli, jak działają kamery cyfrowe, kamery astronomiczne oraz jak wykorzystać aparat fotograficzny cyfrowy do obserwacji astronomicznych. Prelekcję poprowadził dr Grzegorz Stachowski.

Wykład w ramach patronatu Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowei
2023-03-20

W piątek 17 marca 2023 roku, uczniowie klas matematycznych IA, IIA, IIIA, IVA, spotkali się z dr Julianem Janusem. Pan doktor jest adiunktem dydaktycznym na Wydziale Matematyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Na wykładzie omówiono zasady rekrutacji na studia pierwszego i drugiego stopnia, cel patronatu AGH, zasady organizacji trzystopniowej ogólnopolskiej olimpiady pod nazwą „O Diamentowy Indeks AGH”, która realizowana jest w zakresie pięciu przedmiotów: matematyki, informatyki, fizyki, chemii i geografii z elementami geologii. Laureaci olimpiady przyjmowani są na studia w AGH z pominięciem procedury rekrutacyjnej.
Spotkania z pracownikami AGH są organizowane systematycznie w ramach patronatu AGH.

źródło: https://www.facebook.com/WiktoriaKosaZiober
2023-03-20

Wiktoria Ziober z klasy 3F zdobyła Puchar Świata w formule KickLight kat. +70 kg w czasie zwodów w Insbrucku. Dzień wcześniej wywalczyła brązowy medal formuły PointFighting na tych samych zawodach.

Wielki sukces - Gratulujemy!

 

2023-03-20

Wielki sukces zespołu teatralnego!


Uczniowie naszej szkoły wraz z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie wzięli udział w 10. Posiadach teatralnych w Jablonce. W tym roku zaprezentowali "Podróż do krainy cieni, czyli pocztówki ze starego Chrzanowa" i zdobyli pierwszą nagrodę czy Grand Prix.


Gratulujemy sukcesu!

 

Retransmisja spektaklu wystawionego 19 marca 2023 r. w Jabłonce

 

Zwycięstwo w Biegach na orientację
2023-03-21

W pierwszym dniu wiosny uczniowie zmierzyli się w rywalizacji par w Biegach na orientację. Jak co roku zawody zorganizowało Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w Chrzanowie.

Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę zdobywając pierwsze miejsce drużynowo w rywalizacji szkół ponadpodstawowych. Marek Kosowski z klasy 2f i Patryk Zając z klasy 3e wywalczyli także drugie miejsce w rywalizacji indywidualnej.

Gartulujemy!

 

Opiekę nad uczniami sprawowali p. B.Wawrzyniak, p. J.Mamica, p. A. Olszowska i p. P. Kolasa

2023-03-21
W poniedziałek 20 marca uczniowie klas matematyczno - fizycznych uczestniczyli w Międzynarodowych Warsztatach Fizyki Cząstek Elementarnych, które odbyły się w III LO w  Katowicach. Zajęcia prowadzone były przez profesorów Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. To cykliczne warsztaty odbywające się co roku pod patronatem ośrodka naukowo-badawczego CERN. Uczniowie wysłuchali dwóch wykładów. Analizowali dane dotyczące cząstek, które otrzymali z pomiarów wykonanych przez jeden z detektorów Wielkiego Zderzacza Hadronów - ATLAS. Ostatnim punktem programu była konferencja on-line ze szkołami z Mediolanu i Lund, które w tym samym dniu uczestniczyły 
w warsztatach oraz naukowcami z CERN. 
 
Opiekę nad uczniami sprawowały p. A. Oprządek i p. B. Malik
2023-03-22

Dzisiaj tj. 22 marca 2023 na zajęciach MCHE z biologii poznaliśmy różnorodność i budowę stawonogów oraz wykonaliśmy sekcję świerszcza domowego.

Zapraszamy na casting
2023-03-23

14 kwietnia o godz. 13.00 w sali 33 odbędzie się casting do nowej sztuki teatralnej na motywach twórczości Michała Bałuckiego.

Zapraszamy zainteresowanych uczniów I LO w Chrzanowie.
2023-03-23

Światowy Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną odbył się w naszej szkole 22 marca. Uczniowie mogli zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi gospodarowania wodą, śladem wodnym czy sposobami oszczędzania wody. Społeczności szkolnej został także udostępniony mini quiz o wodzie. Akcję zorganizowali uczniowie klas 4dsp i 3a pod opieką p. B. Wawrzyniak i p. M. Niemczyk

SUKCES UCZNIÓW I LO NA EGZAMINIE DSD II
2023-03-24

SUKCES UCZNIÓW I LO NA EGZAMINIE DSD II
Mamy to! 18 czwartoklasistów zdało egzamin DSD II uzyskując wysokie wyniki! Wkrótce otrzymają certyfikaty znajomości języka niemieckiego na poziomie C1/B2.
Cieszymy się , że nasi uczniowie osiągnęli tak znaczący sukces. Gratulacje!

Pielgrzymka maturzystów do Częstochowy
2023-03-24

W piatek 24 marca grupa maturzystów udała się do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Uczniwoe uczestniczyli we Mszy Świętej i Drodze Krzyżowej. Opiekę nad maturzystami sprawowali ks. Mariusz Grzechynka, s. Anna Szubrycht, p. Iwona Małocha, p. Barbara Wawrzyniak i p. Piotr Tobolski.

2023-03-27
24 marca 2023 roku I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica gościliśmy panią Katarzynę Ozgę - położną ze Szpitala Powiatowego w Chrzanowie, z którym szkoła ma podpisane porozumienie o współpracy. Pani Kasia zapoznała uczniów z narastającym problemem raka piersi, jego objawami, sposobami leczenia a przede wszystkim profilaktyką. Po wykładzie uczniowie uczyli się na modelach piersi, jak je badać.
Czy wiecie, że rak piersi stanowi około 23% wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14% zgonów z tego powodu. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu.
Samorząd Uczniowski zaprasza do udziału w konkursach
2023-03-27

Zapraszamy wyszytkich uczniów naszej szkoły do udziału konkursie na wiersz o tematyce wiosennej i prace plastyczna o tematyce wiosennej.

 

Regulamin Szkolnego Konkursu na Wiersz

Regulamin Wiosennego Konkursu na Pracę Plastyczną

2023-03-29

W dniu 28.03.2023 na hali OSIR w Kętach odbyła się Rejonowa Licealida w piłce siatkowej dziewcząt. W zawodach wzięły udział 4 zespoły po losowaniu nasza drużyna rozegrała mecz z Olkuszem, a w drugim półfinale renomowana drużyna z Kęt rywalizowała z drużyną z Andrychowa. Nasze dziewczyny po bardzo dobrym meczu wygrały z drużyną z Olkusza, a Kęty pokonały drużynę z Andrychowa. Przegrane drużyny spotkały się w meczu o trzecie miejsce które przypadło drużynie z Andrychowa natomiast wielki finał to spotkanie naszych dziewcząt z drużyną gospodarzy. Po meczu na bardzo wysokim poziomie sportowym nasze dziewczyny uległy bardzo dobrze grającym rywalką zdobywając wicemistrzostwo rejonu czego im serdecznie gratulujemy.

 

Srebrna drużyna wystąpiła w następującym składzie: Kurylo Oliwia 4e (kapitan) Smalcerz Kornelia 4d Duda Patrycja 4d Kaczmarczyk Karolina 3d Adamski Zofia 2c Talaga Małgorzata 1g Prygiel Wiktoria 1f Macuda Magdalena 1d Gudmundsdöttir Viktoria 1d Opiekunowie drużyny bardzo dziękują w szczególności najstarszym w drużynie maturzystką za czteroletnią sportową postawę i sukcesy. Opiekunowie drużyny: pani profesor Agnieszka Olszowska i pan profesor Dominik Kowalczyk

Wielki sukces piłkarzy ręcznych
2023-03-29

Reprezentacja I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie zdobyła brązowy medal w Finale Wojewódzkim Licealiady Młodzieży w piłce ręcznej chłopców.
W pierwszej fazie turnieju odbywającego się w środę 29 marca w Marcinkowicach pod Nowym Sączem szczypiorniści ze Staszica pokonali 12-10 LO Grybów i przegrali 9-10 z IV LO Tarnów.
W fazie finałowej po dramatycznej walce uczniowie Staszica przegrali z późniejszym zwycięzcą turnieju XII LO Kraków 9-10 i pokonali ZS nr 1 Bochnia 14-5.

Drużyna wystąpiła w składzie: Patryk Garnek (4a), Jan Kucia (4a), Szymon Cora (4d), Jakub Knapik (4e), Hubert Paryło (4b), Michał Patyk (4b), Jędrzej Klimczak (4a), Oskar Noworyta (4a), Oskar Garnek (1a), Wojciech Franczak (1a), Wojciech Śledziński (1b), Marcel Wcisło (1f), Krzysztof Ćwiklicki (1a), Korneliusz Lenczowski (1a). Opiekunami drużyny byli Renata Solarska i Piotr Kolasa.

Gratulacje!!!

Zagramy jeszcze raz
2023-03-31

19 kwietnia o godzinie 15.00 będziemy wystawiać nasz spektakl w Libiążu w LCK.

 

Zapraszamy serdecznie