Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022
XVI Ogólnopolska Olimpiada „O Diamentowy Indeks AGH”
2023-03-02

Kolejny Sukces uczniów klasy IV A.


Marta Stanisławska i Filip Baciak zakwalifikowali się do trzeciego etapu XVI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki.


Trzystopniowa ogólnopolska olimpiada pod nazwą „O Diamentowy Indeks AGH” realizowana jest w zakresie pięciu przedmiotów: matematyki, informatyki, fizyki, chemii i geografii z elementami geologii. Laureaci olimpiady przyjmowani są na studia w AGH z pominięciem procedury rekrutacyjnej.


GRATULUJEMY !!!

2023-03-02

1 marca 2023 roku klasa 1c (biol-chem-mat) pod patronatem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ w ramach lekcji biologii odwiedziła Szpital Uniwersytecki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Uczniowie spotkali się z Prof. dr hab. n. med.Maciejem Małeckim – Dziekanem Wydziału Lekarskiego CMUJ, absolwentem I LO, który opowiedział o studiach medycznych, funkcjonowaniu szpitala a także oprowadził po nim. Bardzo ciekawe było najnowsze urządzenie do badania retinopatii oka, można było też zobaczyć, jak przy pomocy sztucznej inteligencji analizowane są fotografie dna oka. Chętni mogli zbadać sobie poziom glukozy we krwi. Dużym zaskoczeniem było, że na terenie szpitala znajdują się sale seminaryjne oraz wielka aula (jak w filmie „Szpital Amsterdam”), w której odbywają się wykłady i konferencje. Studenci medycyny Collegium Medicumuczą się nie tylko na najnowocześniejszym sprzęcie w Polsce, ale też mają bardzo dużo zajęć praktycznych z pacjentami, co gwarantuje bardzo dobre przygotowanie do przyszłej pracy lekarza.

Ostatnim punktem programu był wykład Prof. dr hab. Dariusza Adamka na temat działania mikroskopu elektronowego, a następnie nauka przygotowania preparatu i obserwacje przez mikroskop elektronowy. Uczniowie dowiedzieli się, jak rozpoznać, czy pacjent ma dystrofię mięśniową.

Sukces w Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH z Fizyki
2023-03-03

Marta Stanisławska z klasy 4a i Marcin Chowaniec z klasy 3a zakwalifikowali się do finału Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z fizyki. Trzystopniowa ogólnopolska olimpiada realizowana jest w zakresie pięciu przedmiotów: matematyki, informatyki, fizyki, chemii i geografii. Laureaci zawodów przyjmowani są na studia w AGH z pominięciem procedury rekrutacyjnej. Awans do ścisłego finału i pokonanie setek uczestników jest już znakomitym osiągnięciem.


Gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie w ostatnim etapie!!!

2023-03-08

W dniu dzisiejszym tj. 8 marca 2023 roku na zajęciach chmurowych z biologii poznawaliśmy budowę pierścienic i analizowaliśmy, czy segmentacja to adaptacja czy przypadek. Następnie wykonaliśmy sekcję dżdżownicy. 

Czy wiecie, że Robaki palolo (Eunice viridis), a właściwie tylne końce ich ciał zawierające komórki jajowe i plemniki są masowo poławiane, gdyż są przysmakiem?
2023-03-08

Z radością informujemy, że uczeń klasy 4 E – Paweł Bolek – został laureatem konkursu wiedzy
o Stanach Zjednoczonych i zdobył zaszczytne drugie miejsce w Polsce.

 

Nagrodą dla Pawła jest miesięczny staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej – instytucji mającej na celu rozwój współpracy gospodarczej polsko-amerykańskiej oraz kilkudniowe zwiedzanie Warszawy.

 

W konkursie wzięło udział ponad 1000 uczestników z całej Polski. Konkurs podzielony jest na trzy etapy w trakcie których uczestnicy zobowiązani są do: szukania, czytania, pisania, notowania, filmowania i ćwiczenia przed lustrem. Trzy etapy i tylko kilkoro laureatów i laureatek. To w skrócie „I Know America”, konkurs wiedzy o Stanach Zjednoczonych dla uczniów szkół średnich, który od 18. lat organizowany jest przez Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych Ameryki i Amerykańską Izbą Handlową.

 

CO MUSIAŁ ZROBIĆ PAWEŁ !!!

W etapie I  – świetnie napisał test jednokrotnego wyboru, składający się z 30. pytań w języku polskim i 30. pytań w języku angielskim.

W etapie II  -  do którego weszło 60. uczestników napisał doskonały esej w języku angielskim.

W etapie III – finałowym - w Warszawie, pokonał 13. innych finalistów i nagrywając filmy, w których wypowiada się na zadany temat .

2023-03-09

Podczas festiwalu naukowego „Noc w Liceum” 24 lutego 2023 roku uczniowie klasy 2C i 3C - Emilia Smalcerz, Natalia Puchała, Antonina Kołodziej, Natalia Opyd i Szymon Gój pod opieką Pani Profesor Marzanny Mąsior przeprowadzili pokaz pt.: “W świecie doświadczeń i eksperymentów”. Pokaz polegał na prezentacji różnych eksperymentów chemicznych takich jak: duch w probówce, spalanie magnezu, pasta słoniowa, lampa lawa, działanie tlenkiem manganu (IV) na perhydrol, redukcja związków manganu (VII) w zależności od środowiska, termiczny rozkład dichromianu (VI) amonu oraz reakcja sodu z wodą. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem w przygotowanie pokazu, który został przyjęty z dużym entuzjazmem przez publiczność.

2023-03-15
Uczniowie klasy 4a: Marta Stanisławska, Jagoda Standera, Jan Banasik i Kamil Warzecha, którzy we wrześniu wygrali ogólnopolski konkurs z fizyki QuizzFiz, odebrali drugą część swojej nagrody czyli możliwość zwiedzenia Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie. Podczas wizyty uczniowie odwiedzili dwa laboratoria, w których zobaczyli jak wytwarza się wysoką próżnię oraz w jaki sposób można detektować promieniowanie jądrowe. Mieli okazję zobaczyć rozpad alfa w komorze Wilsona oraz przebadać stopień promieniowania próbki z grzybami zebranymi w Polsce po katastrofie elektrowni w Czarnobylu. Kolejnym punktem programu było zobaczenie akceleratora, który został zbudowany w IFJ i działa do dzisiaj. Uczniowie wysłuchali również interesującego wykładu prof R. Kamińskiego o promieniowaniu kosmicznym, czarnych dziurach i falach grawitacyjnych. Głównym punktem programu było wzięcie udziału w podcaście prowadzonym przez pracowników instytutu pt. "Kanapa fizyków" w trakcie którego mieli okazję do rozmowy z ekspertami, profesorami na temat fizyki.
Opiekę nad uczniami sprawowała prof A. Oprządek
2023-03-16

ZAGRAJĄ W FINALE WOJEWÓDZKIM

Drużyna I LO, Mistrzowie Powiatu w piłce ręcznej chłopców byli gospodarzami Półfinałowego Turnieju Wojewódzkiej Licealiady Młodzieży, który odbył się w chrzanowskiej Hali Sportowej MOKSiR w dniu 16 marca.W zawodach potwierdziły również udział mistrzowskie reprezentacje Powiatów: olkuskiego, oświęcimskiego oraz wadowickiego. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym”.


Reprezentanci I LO brylowali na parkiecie, pokonując kolejno drużyny: PCKT i B Oświęcim 14:1, CKZ i U Andrychów 13:6 oraz ZS NR1 Olkusz 13:7. W tym turnieju, królem strzelców okazał się Patryk Garnek, który 15 razy umieścił piłkę w bramce przeciwników. Na drugim miejscu wśród celnie rzucających uplasował się Jan Kucia z 12 bramkami na swoim koncie. Skutecznymi w trafianiu do bramki byli również: Oskar Garnek (5), Marcel Wcisło (3), Wojciech Franczak (2), Jędrzej Klimczak (1) i Krzysztof Ćwiklicki(1). Nasi szczypiorniści z kompletem zwycięstw stanęli na najwyższym stopniu podium i wywalczyli awans do Finału Wojewódzkiej Licealiady. Wielkie brawa i gratulacje dla wszystkich zawodników.

2023-03-16

16 marca uczniowie klasy 2a i 1a pod opieką p. Barbary Malik i p. Anny Oprządek, wzięli udział w wykładzie pt. "Fotometria: jak zmierzyć światło gwiazd", który odbył się na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczniowie dowiedzieli się, jak określać jasność gwiazd oraz poznali historyczne metody pomiaru ich jasności. Ponadto zobaczyli, jak działają kamery cyfrowe, kamery astronomiczne oraz jak wykorzystać aparat fotograficzny cyfrowy do obserwacji astronomicznych. Prelekcję poprowadził dr Grzegorz Stachowski.

źródło: https://www.facebook.com/WiktoriaKosaZiober
2023-03-20

Wiktoria Ziober z klasy 3F zdobyła Puchar Świata w formule KickLight kat. +70 kg w czasie zwodów w Insbrucku. Dzień wcześniej wywalczyła brązowy medal formuły PointFighting na tych samych zawodach.

Wielki sukces - Gratulujemy!

 

2023-03-20

Wielki sukces zespołu teatralnego!


Uczniowie naszej szkoły wraz z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie wzięli udział w 10. Posiadach teatralnych w Jablonce. W tym roku zaprezentowali "Podróż do Krainy cieni, czyli pocztówki ze starego Chrzanowa" i zdobyli pierwszą nagrodę czy Grand Prix.


Gratulujemy sukcesu!