Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Archiwum: wrzesień 2023

2023-09-04
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Chrzanowie.
Uczniom życzymy jak najlepszych wyników w nauce, a nauczycielom wytrwałości i radości z wykonywanej pracy.
2023-09-05
W ostatnią sobotę podsumowaliśmy trwający od 1 kwietnia konkurs "Robimy klimat z park run" polegający na przebiegnięciu jak największej ilości kilometrów podczas sobotnich biegów park run organizowanych na całym świecie.
 
I Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie z wynikiem 685 km zajęło wysokie czwarte miejsce.
Niestety nie udało się wygrać nagrody pieniężnej dla szkoły, ale na wielkie słowa uznania zasługują indywidualne wyniki naszych uczniów.
Na 22 biegi Kamil Łytek 2e wystartował 16 razy, Maria Klepadło 2d 15 razy i Wiktoria Sobieraj 2b 13 razy. Cała trójka została nagrodzona pamiątkowymi medalami oraz upominkami ufundowanymi przez sponsora firmę Dan Cake.
Kolejne nagrody dla tych osób zostaną ufundowane przez UKS Staszic.
Za moment następna szansa na challenge biegowy i możliwość wzięcia udziału w konkursie „HYDRO DLA MŁODYCH SPORTOWCÓW” odbywającego się w ramach biegu Chechło Run. Zapraszamy wszystkich uczniów Staszica a wszelkie informacje na ten temat zostały już wysłane przez Librusa.
Popularyzacją biegów w naszej szkole zajmuje się Piotr Kolasa i wszystkich zachęca do startu w biegu Chechlo RUN Opłata za udział tylko 20 zł, a w ramach tego bogaty pakiet startowy.
 
Konkurs z grafiki komputerowej "Stres ma wielkie oczy"
2023-09-08

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie ogłasza konkurs z grafiki komputerowej na plakat pt. „Stres ma wielkie oczy”.

 

Plakaty w wersji elektronicznej w formacie pdf lub jpg w rozmiarze A3 można oddawać do nauczyciela informatyki w terminie do 20 października 2023 roku.

Najlepszy plakat będzie nagrodzony i wydrukowany.

 

Konkurs jest organizowany w ramach projektu „Usus magister estoptimus - praktyka jest najlepszym nauczycielem”, który uzyskał dofinansowanie z Województwa Małopolskiego w obszarze nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania na lata 2023-2024 pn. „Małopolska! Postaw na edukację”

 

 

2023-09-11
W ubiegłą sobotę, młodzież naszej szkoły uczestniczyła w kolejnej edycji
"Narodowego czytania".
W tym roku przypomniano fragmenty
"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
Europejski Tydzień Mobilności
2023-09-14

Europejski Tydzień Mobilności jest organizowany każdego roku w dniach 16 – 22 września. Jest częścią miejskiej kampanii informacyjno – edukacyjnej EkoChrzanów, której współorganizatorem jest Urząd Miejski w Chrzanowie, promującej miasto Chrzanów, jako miejsce przyjazne środowisku naturalnemu, zachowania proekologiczne, zdrowy styl życia oraz edukację w zakresie ekologii, niskiej emisji i zrównoważonego transportu.

https://www.mbp.chrzanow.pl/2023/09/europejski-tydzien-mobilnosci-2023-oszczedzaj-energie-zobacz-program/

 

Zapraszamy na:

Warsztaty urbanistyczne - zajęcia prowadzone przez wykładowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie,

w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności 2023 (ETM).

16.09.2023 ( sobota)

czas trwania 10:00 - 12:00

Biblioteka, sala konferencyjno - szkoleniowa, ul. Władysława Broniewskiego 10C

Wycieczka klasy 4A
2023-09-19

Klasa 4a pozdrawia z Bieszczad :))

Wybory do Samorządu Uczniowskiego
2023-09-19

Samorząd Uczniowski informuje o zbliżających się wyborach!

 

Dniem tegorocznych wyborów będzie piątek 22 września. Zachęcamy do glosowania.

 

Jednocześnie dziękujemy, za naszą owocną pracę w poprzednim roku szkolnym.

 

Pozdrawiamy Was serdecznie. Samorząd Uczniowski 1 LO w Chrzanowie (na zdjęciu).

"Książki podróżniczki" - wystawa w bibliotece szkolnej
2023-09-20

Biblioteka szkolna zaprasza na wystawę "Książki podróżniczki". Przekonacie się, gdzie podróżowały książki podczas wakacji.

 

Zapraszamy!

2023-09-21

W czwartek 21 września odbyły się kolejne zawody "Rajd na orientację" dla członków Szkolnych Kół Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Chrzanowie. Naszą szkołę reprezentowało 78 osób. 

 

Oliwia Cudak i Gabriela Podgórksa z klasy 1H zajęły pierwsze miejsce w rywalizacji indywidualnej, a Mateusz Gomoliszewski z klasy 2c i Dominik Domagała z klasy 2f uplasowali sie na miejscu trzecim.

W rywalizacji drużynowej Nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce.

 

Dziękujemy za liczne uczestnictwo, gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy w marcu na kolejna edycję Rajdu na orientację.

 

Chechło RUN
2023-09-21

W ostatnią niedzielę wokół Jeziora Chechelskiego na trasie 5 i 10 km odbyła się dziesiąta edycja biegu Chechło Run. 

Wystartowało w nim 16 uczniów Staszica oraz prof Barbara Wawrzyniak. Zawodników na trasie dopingował i supportował prof Piotr Kolasa.
 
Wielkie gratulacje dla Wszystkich uczestników oraz szczególne słowa uznania za indywidualne sukcesy dla Barbary Siaty 1d drugie miejsce oraz Filipa Hubickiego 2f trzecie miejsce w kategorii U16. Czapki z głów przed Marcinem Chowańcem 4a oraz Radosławem Duszą 4a za ukończenie biegu na 10 km przy upalnej pogodzie i świetnym wyniku 52 minuty. 
2023-09-22
W dniu 22 września odbyły się w naszej szkole Mistrzostwa Szkoły w Szachach SZACHY OPEN edycja 2023.
Do zawodów zgłosiło się aż 23 zawodników prezentujących bardzo wysoki poziom umiejętności szachowych.
Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim 7 rund w tempie 10 minut dla zawodnika. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał nasz licencjonowany sędzia szachowy Przemysław Małecki z klasy 3a.
Po emocjonujących spotkaniach, które przebiegały w sportowej atmosferze wyłoniono zwycięzców.
 
Pierwsze miejsce i tytuł Mistrza Szkoły wywalczył Adam Bartoszczuk z klasy 1a, miejsce drugie Arkadiusz Skorupka 4a, miejsce trzecie Wiktor Sygnat 2f.
Mistrzynią szkoły została Anna Ferlak z klasy 1c. Cała czwórka tworzy reprezentację naszej szkoły na zbliżające się Mistrzostwa Powiatu w szachach szkół średnich. Gratulujemy wszystkim zawodnikom!
 
Tabela końcowa na zdjęciu poniżej.
Organizatorem zawodów był prof. Dominik Kowalczyk.
 
Organizator składa wyrazy podziękowania dla Pani mgr Katarzyny Walenciak z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 8 w Chrzanowie za pomoc techniczną i metodyczną.
2023-09-22

W poniedziałek 18 września 2023, odbyły się wykłady, które poprowadził Pan Igor Grzelec, doktorant z AGH w Krakowie z wydziału matematyki stosowanej. Opowiedział szczegółowo o liczbach zespolonych, które są zagadnieniem wykraczającym poza podstawę programową z matematyki.

wystawa
Wystawa matematyczna Imaginary
2023-09-22
W naszej szkole  powstała wystawa matematyczna Imaginary realizowana  w ramach projektu STEAM. Inspirację zaczerpnęliśmy ze strony  organizacji  IMAGINARY- https://www.imaginary.org/gallery/herwig-hauser-classic.  Herwiga Hausera - profesora matematyki na Uniwersytecie Wiedeńskim, zajmujący się geometrią algebraiczną i teorią osobliwości, opracował klasyczne powierzchnie algebraiczne, które możemy zobaczyć w sali 26. Serdecznie zapraszamy. Dziękujemy tacie uczennicy z klasy 3 C  za przygotowanie wydruków.
„Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy”
Pracownia kompetencji cyfrowych
2023-09-22

Miło nam poinformować Wszystkich, że nasza szkoła wygrała mobilną pracownię komputerową, składające się z 16 laptopów i interaktywnego monitora.

Pamiętacie jak w czerwcu uczestniczyliście w kursie internetowym „Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy”. To był pierwszy etap konkursu organizowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. Zdobyliście wiedzę, ale nie tylko! Dzięki Waszemu zaangażowaniu kolejne komputery trafią do szkoły.

W drugim etapie uczniowie Pani Brygidy Susuł wykonali plakaty, które zdobyły uznanie jury i zadecydowały o sukcesie. Dziękujemy Wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję. Dzięki Wam nasza szkoła będzie jeszcze bardziej nowoczesna.

Rajd Integracyjny dla klas pierwszych
2023-09-22

W tradycji szkoły jest zabawa integracyjna dla klas pierwszych. W tym roku spotkaliśmy się 15 września w Parku Etnograficznym Krakowiakow Zachodnich w Wygiełzowie. Poszczególne klasy pierwsze rywalizowały w konkurencjach wiedzowych, sportowych i artystycznych. Po zaciętej walce wygrała klasa I F.

 

Kolejna zabwa za rok dla kolejnych klas pierwszych

 

Matura na 100 procent
2023-09-25

Filip Baciak tegoroczny absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie znalazł się w gronie laureatów X edycji projektu „Matura na 100 procent”.

Laureaci 2023 to 26 najlepszych z najlepszych maturzystów spośród 253 494 zdających tegoroczne egzaminy.

MATURA NA 100 PROCENT  to ogólnopolski projekt dedykowany najlepszym corocznie polskim maturzystom. Fundacja „Zawsze Warto” wspólnie z partnerem merytorycznym – Centralną Komisją Egzaminacyjną, wybiera najlepszych polskich maturzystów, promując i nagradzając ich wyniki, rekomendując ich potencjał najlepszym polskim i zagranicznym uczelniom.

Corocznie spotkania laureatów odbywają się w największych miastach akademickich i mają za zadanie przybliżenie uczestnikom Gali środowiska akademickiego miasta-gospodarza, nie zapominając przy tym o promocji szkół ponadpodstawowych tworzących warunki do osiągania tak znakomitych wyników przez swoich absolwentów.

Tegoroczna gala finałowa odbyła się 22 września 2023 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Największe sukcesy Filipa Baciaka:

-       jest dwukrotnym laureatem Olimpiady Fizycznej – w 202 roku zdobył 3. Miejsce, w 2023 zaś 2. Miejsce,

-       złoty medal na Europejskiej Olimpiadzie Fizycznej w Słowenii 2022,

-       złoty medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Japonii 2023.

Filip będzie studiować na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek MIS Matematyczno-Przyrodnicze, kierunek podstawowy fizyka i równocześnie licencjat z informatyki.

W przyszłości chce rozwijać karierę naukową i zostać fizykiem.

 

2023-09-25

Uczniowie klasy 2a uczestniczyli w środę 20 września w spotkaniu z technologiem NASA , panem Les Johnsonem, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie.

Les Johnson jest futurystą, autorem i technologiem NASA. Jest członkiem-założycielem Interstellar Research Group, członkiem Międzynarodowej Akademii Astronautyki, członkiem British Interplanetary Society, członkiem National Space Society i został przyjęty do MENSA. Les jest autorem kilku powieści science fiction i wielu popularnonaukowych książek non-fiction o kosmosie i jego eksploracji, w tym niedawno opublikowanej książki A Traveler’s Guide to the Stars wydanej przez Princeton University Press. Na co dzień Les pracuje w Centrum Lotów Kosmicznych NASA George’a C. Marshalla w Huntsville w stanie Alabama, gdzie pełni funkcję głównego badacza technologii stojącej za pierwszymi planowanymi w USA międzyplanetarnymi misjami kosmicznymi z wykorzystaniem żagla słonecznego.

Podczas wykładu p. Johnson opowiadał o swojej pracy w NASA, odpowiadał na pytania czy możemy się wybrać w podróż do gwiazd i co robią obecnie naukowcy aby sprostać temu wyzwaniu.

Była też okazja do rozmowy z uczestnikami wykładu i zrobienia pamiątkowych zdjęć.

EKOPRACOWNIA
2023-09-25
I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie otrzymało dofinansowanie na realizację projektu „Badanie czystości wody w zbiornikach wodnych Powiatu Chrzanowskiego” z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W ramach projektu w szkole powstaje ekopracownia, która przeszła już kapitalny remont (malowanie, cyklinowanie parkietu, wymianę oświetlenia), zostały zakupione nowe mikroskopy, zestawy doświadczalnego do badania biodegradacji, zestawy do badania stanu powietrza w tym zanieczyszczeń i hałasu, walizki ekobadacza do badania wody i gleby oraz zestawów preparacyjne do mikroskopowania.
Pracownia czeka jeszcze na zamówione już nowe krzesła i ławki, monitor interaktywny, tablety, mobilne laboratoria cyfrowe Einstein Tablet+3 oraz wizualizer.
W najbliższym czasie uczniowie będą badać czystość wody w Balatonie, Chechle i Gliniaku.
Konferencja naukowa
2023-09-25

Serdecznie zapraszamy na kolejną konferencję naukową pt.: „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze ziemi chrzanowskiej”, która odbędzie się w „Domu Urbańczyka”, przy Alei Henryka 16, 29 września 2023 r., o godzinie 10:00. Wstęp wolny. W załączniku program konferencji.

 

PROGRAM

Zaproszenie - Małopolska Noc Naukowców 29.09
2023-09-25

Zaproszamy na Tegoroczną edycje Małopolskiej Nocy Naukowców w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, która będzie odbywać się 29 września 2023r pod hasłem „Od średniowiecznych pastwisk do sztucznej inteligencji”. Startujemy o 17:00.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie przygotowała wiele atrakcji, dla różnych grup wiekowych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Zapraszamy na stoiska, wykłady, Teatr Kamichibai, przygodę w wirtualnej rzeczywistości oraz wystawę Machinae calculatoriae.

 

Najmłodszych zapraszamy do oddziału dla dzieci na kreatywne zabawy – „Ale kosmos”!

 

Ponadto będzie można wydoić krowę! Sprawdzić swoją wiedzę i wygrać nagrody w quizie o Mikołaju Koperniku. Dla miłośników filmu i mody przygotowaliśmy też konkurs Barbie vs. Oppenheimer.

 

Link z programem znajdą Państwo poniżej:

https://www.mbp.chrzanow.pl/2023/09/malopolska-noc-naukowcow-zobacz-program/

 

2023-09-28
Filip Baciak tegoroczny absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie znalazł się w gronie laureatów X edycji projektu „Matura na 100 procent”.
 
Laureaci 2023 to 26 najlepszych z najlepszych maturzystów spośród 253 494 zdających tegoroczne egzaminy.
MATURA NA 100 PROCENT to ogólnopolski projekt dedykowany najlepszym corocznie polskim maturzystom. Fundacja „Zawsze Warto” wspólnie z partnerem merytorycznym – Centralną Komisją Egzaminacyjną, wybiera najlepszych polskich maturzystów, promując i nagradzając ich wyniki, rekomendując ich potencjał najlepszym polskim i zagranicznym uczelniom.
 
Corocznie spotkania laureatów odbywają się w największych miastach akademickich i mają za zadanie przybliżenie uczestnikom Gali środowiska akademickiego miasta-gospodarza, nie zapominając przy tym o promocji szkół ponadpodstawowych tworzących warunki do osiągania tak znakomitych wyników przez swoich absolwentów.
Tegoroczna gala finałowa odbyła się 22 września 2023 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Największe sukcesy Filipa Baciaka:
  • jest dwukrotnym laureatem Olimpiady Fizycznej – w 202 roku zdobył 3. Miejsce, w 2023 zaś 2. Miejsce,
  • złoty medal na Europejskiej Olimpiadzie Fizycznej w Słowenii 2022,
  • złoty medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Japonii 2023.
Filip będzie studiować na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek MIS Matematyczno-Przyrodnicze, kierunek podstawowy fizyka i równocześnie licencjat z informatyki.
 
W przyszłości chce rozwijać karierę naukową i zostać fizykiem.
2023-09-29
Uczniowie klasy 2a w czwartek 28 września zwiedzili wystawę matematyczną Machinae Calculatoriae w Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, udostępnionej przez Uniwersytet Jagielloński.
Pokazuje ona rozwój przyrządów używanych do prowadzenia obliczeń arytmetycznych na przestrzeni dziejów, takich jak np.  abaku i liczydła, kostek Napiera oraz ich odmian i modyfikacji, suwaka logarytmicznego, prostych mechanicznych sumatorów oraz bardziej zaawansowanych mechanicznych kalkulatorów. Wystawę tworzą plansze informacyjne, oryginalne przyrządy liczące a także stanowiska interaktywne, na których uczniowie  samodzielnie prowadzili obliczenia.