Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Archiwum: grudzień 2019

KONKURS Z JĘZYKA WŁOSKIEGO
2019-12-02

Już niedługo Mikołajki. Z tej okazji ogłaszamy konkurs związany z włoskim świętem Befany. Włoska czarownica przylatuje do dzieci na miotle dopiero 6 stycznia ale my już startujemy z konkursem, żeby się dobrze przygotować na jej wizytę.


"Napisz w j. włoskim 

II etap Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej
2019-12-02

W dniu 30 listopada odbył się II etap Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. Uczestniczył w niej Filip Mruczek z IIe, opiekun pani Bogusława Mrowca. Filip zajął pierwsze miejsce i tym samym otrzymał awans do III etapu Olimpiady.

2019-12-02

W piątek 29 listopada odbyło się spotkanie z panem prokuratorem Marcinem Ramsem, absolwentem I LO w Chrzanowie. Wzięli w nim udział uczniowie klasy Ieg i grupy rozszerzonej z wiedzy o społeczeństwie. Pan prokurator wspaniale potrafił zainteresować młodzież tematem prawa karnego i pracy  prokuratury. Uczniowie z uwagą słuchali jego wykładu zadając pytania do szczególnie ważnych dla nich problemów. Niektórzy pod koniec spotkania mogli „przymierzyć się” do pracy prokuratora.  

NAUKOWY WEEKEND TABLET ZA WIEDZĘ
2019-12-03

W dniach 22-24 listopada 19 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w weekendowych warsztatatach "Małpolska Chmura Edukacyjna". Przez cały weekend nabywali nową wiedzę na zajęciach uczelni wyższych w Krakowie, Tarnowie i Suchej Beskidzkiej. Zajęcia odbywały się z różnych obszarów tematycznych: j. angielski, j. niemiecki, j.francuski, matematyka, fizyka, chemia, geografia,biologia, informatyka, przedsiębiorczość, prawo. Miło nam poinformować, że Wiktoria Kantor z klasy IIIc w obszarze tematycznym prawo wykazała sie największą wiedzą i wygrała tablet. Serdecznie gratulujemy! Zapraszamy na wyjazd wiosenny.

2019-12-03

Kolejny raz Społeczność Naszego Liceum włączyła się w akcję pomocy schroniskom dla zwierząt w Oswięcimiu i Racławicach. Zebrano około 150 kg karmy a do tego koce, środki czystości, zabawki i środki medyczne.

 

Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy!

 

Opiekę sprawowały p. Beata Urbańczyk i p. Barbara Wawrzyniak

SPOTKANIE Z PSYCHOLOGIEM PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ
2019-12-10

W listopadzie odbyły się spotkania uczniów klas pierwszych z psychologiem Panią Kinga Kasprzyk z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chrzanowie. Tym razem tematem spotkań była profilaktyka uzależnień. Obecnie wiemy, że człowiek może uzależnić się od niemal wszystkiego. Uczniowie zapoznali się z mechanizmami prowadzącymi do uzależnienia, objawami świadczącymi o możliwości bycia uzależnionym oraz poznali sposoby radzenia sobie w sytuacji, kiedy ktoś ich zachęca do stosowania np.środków psychoaktywnych.

Spotkanie z Marcinem Kobierskim
2019-12-10

Dzisiaj w naszej szkole po raz kolejny pojawił się pan Marcin Kobierski - reżyser tegorocznego spektaklu "Niepokoje Młodej Polski", w celu podsumowania projektu. Miła, ciepła, rodzinna atmosfera, masa podziękowań dla organizatorów, jak i aktorów oraz mnóstwo pomysłów na przyszły rok, ale o tym dowiecie się dopiero na wiosnę...

2019-12-10

9 grudnia po raz kolejny odbył się Powiatowy Turniej Ortograficzny "O Pióro Starosty Chrzanowskiego". Dyktando pisało czterech uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych. W czasie sprawdzania prac przeprowadzone zostały warsztaty plastyczne, na których uczniowie mogli zrobić piękne choinki. Gratulujemy Alicji Cisek za zajęcie 1 miejsca oraz Mariannie Pactwie za zajęcie 3 miejsca. Niech poprawność ortograficzna będzie z wami!

2019-12-10

 

W dniu 28.11.2019r. odbyły się zawody w piłce koszykowej chłopców w ramach Powiatowej Licealiady Młodzieży. W turnieju, którego gospodarzem był ZSTU w Trzebini, udział wzięło 8 drużyn: ZS Libiąż, KSW Libiąż, ZSECh Trzebinia, LO Trzebinia, I LO Chrzanów, II LO Chrzanów, PCE Chrzanów oraz gospodarze. Decyzją organizatora rozlosowano dwie grupy.

W fazie grupowej nasi zawodnicy wygrali spotkanie z ZSTU Trzebinia i PCE Chrzanów oraz przegrali z ZS Libiąż. Osiągnięte wyniki pozwoliły nam na walkę o III miejsce. Niestety mecz z II LO Chrzanów po zaciętej walce przegraliśmy dwoma punktami, ostatecznie plasując się na IV miejscu u turnieju.

 

Szkołę naszą reprezentowali: Maciej Praszek(3B), Szymon Bugdalski(3B), Piotr Olszowski(2B), Wiktor Bogacki(2B), Damian Gąsior(2B), Nikodem Kowalczyk(2B), Tomasz Nykiel(2A), Piotr Kot(2A), Jan Szkaradek(2B), Kacper Kowalski(1Ag), Krystian Kot(1Bsp), Krystian Jastrzębski(1Esp).

Opiekunami zespołu byli prof. Anna Odrzywolska oraz prof. Dominik Kowalczyk.

 

2019-12-10

Przed uczniami klas piewszych ważny wybór. Muszą zdecydować jakie przedmioty rozszerzone wybrać, aby kontynuować naukę w klasie drugiej. W tym celu uczniowie, którzy w zeszłym roku ukończyli gimnazjum spotkali się się z Panią Justyną Malinowską z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej – doradcą zawodowym. Spotkania odbyły się w listopadzie. Zyczymy Wam trafnych wyborów.

2019-12-12

W dniu 10 grudnia 2019r. w krytej Pływalni „Cabańska Fala”, uczniowie I LO w Chrzanowie przystąpili do rywalizacji o tytuł „Mistrza Szkoływ pływaniu oraz o miejsce w składzie szkolnej reprezentacji.

Zawody, w których wystartowało łącznie 20 pływaków i pływaczek, rozgrywane były w trzech kategoriach:

- dziewcząt na dystansie 50 m: stylem dowolnym, grzbietowym i klasycznym,

- chłopców na dystansie 50 m: stylem dowolnym, grzbietowym i klasycznym,

- open na dystansie 50 m stylem motylkowym.

 

Po zakończeniu rywalizacji w kategoriach indywidualnych wystartowały sztafety 4 x 50 m stylem zmiennym. W starciu dziewczęta kontra chłopcy, zwyciężyła sztafeta żeńska z czasem 2:24,47, co nie powinno dziwić, bo to przecież MISTRZYNIE Małopolski z ubiegłego roku szkolnego. Końcowy czas sztafety męskiej 2:32,15.

Wspaniała atmosfera sprzyjała rywalizacji i pomagała w osiąganiu wysokich rezultatów. Gratulujemy!

Cukrzyca – choroba cywilizacyjna
2019-12-12

Przed nami finał projektu „Cukrzyca – choroba cywilizacyjna”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Województwa Małopolskiego. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie współpracowali ze Studenckim Kołem Naukowym Katedry Chorób Metabolicznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Efekty tej współpracy zostały wydane w formie książeczki i będzie się można z nimi zapoznać w czasie konferencji podsumowującej projekt, która odbędzie się 19 grudnia 2019 roku o godz. 11.00 w I LO w Chrzanowie.

2019-12-12

Już kolejny rok uczniowie naszej szkoły rozwijają swoje zainteresowania biologiczne na zajęciach on-line i w kole naukowym. Tym razem tematem były zasady funkcjonowania układu krwionośnego i budowa serca. Uczniowie wykonując sekcję serca wieprzowego pod kierunkiem pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego poznali wszystkie jego zakamarki i tajemnice.

2019-12-13

Drużyna naszej szkoły w składzie:

 

1. Agnieszka Kowalik IIa

2. Aleksandra Słowik IIa

3. Michał Ulczok IIa

 

zajęła II miejsce w Wojewódzkim konkursie wiedzy o Stanach Zjednoczonych,

 Zoom in on America”

organizowanym przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie i Ambasadę Amerykańską w Polsce.

 

W konkursie wzięło udział 12 drużyn z Małopolski, konkurs sprawdzał rozległą wiedzę dotyczącą zagadnień kulturowych, historycznych i geograficznych Stanów Zjednoczonych.

Uczniowie odpowiadali ustnie oraz udzielali pisemnych odpowiedzi w wyznaczonych ramach czasowych.

Po obradach jury, wyłoniono zwycięzców.

Nagrody najlepszym drużynom wręczył i gratulował zwycięstwa  Konsul Generalny USA w Polsce pan Patrick T. Slowinski.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

Opiekę nad uczniami sprawowała p. Małgorzata Mędela.

 

I LO na podium!
2019-12-13

W dniu 3 grudnia 2019 odbył się w naszej szkole Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego,

 pod patronatem Starostwa Powiatowego w Chrzanowie.

 Uczestnicy ze szkół podstawowych i średnich zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi zagadnień    kulturowych USA i GB, oraz z testem z języka angielskiego na poziomie C1.

 Jury oceniło wszystkie prace i wyłoniło zwycięzców:

 I miejsce Aleksandra Słowik II a, I LO Chrzanów

 II miejsce Marcin Nadgórski III a, I LO Chrzanów

 III Filip Nastawny, KSW Libiąż

 

  Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka angielskiego!

2019-12-14

13 grudnia 2019 roku grupa młodzieży z Naszego Liceum wybrała się na wycieczkę do Wiednia. Uczniowie pod opieką nauczycieli zwiedzili starówkę Wiednia zaczynając od Belwederu po Katedrę Świętego Szczepana, odwiedzili Muzeum Histrorii Naturalnej i Muzeum Histrorii Sztuki. Wieczorem spacerowali po największym Jarmarku na placu pod Ratuszem. Na koniec uczestniczyli w spektaklu operowym w Operze wiedeńskiej - Czerodzejski Flet - A. W. Mozarta.

 

Olimpiada Wiedzy o Rodzinie
2019-12-16

Uczennice klasy 2e - Julia Gałuszewska i Julia Kawka awansowały do etapu wojewódzkiego Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. 

Opieke merytoryczną sprawuje mgr Barbara Wawrzyniak

2019-12-16

W czwartek 12 grudnia 2019 Agnieszka Kowalik z klasy IIa otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych!

Olimpiada Wiedzy o III RP
2019-12-16

W dniu 14 grudnia 2019 r. odbył się II etap Olimpiady Wiedzy o III RP w Olkuszu. Uczestniczył w niej Filip Mruczek z IIe, opiekun pani Bogusława Mrowca. Filip otrzymał awans do III etapu Olimpiady.

2019-12-22

Wczesnym rankiem wjechaliśmy Do Drezna, aby zobaczyć najstarsze targi bożonarodzeniowe w Niemczech.
Drezno od pierwszej chwili zachwyciło nas swoją renesansowo-barokową architekturą. Podziwiając Stare Miasto oraz jego zabudowę z Zamkiem Książąt Saksońskich , Tarasami Bruhla, Zwingerem, placem teatralny, skierowaliśmy się do miejsca, o którym głośno ostatnio w mediach, a mianowicie do Galerii Sztuki zwanej „Zielonym Sklepieniem”.
Jest to jeden z najsłynniejszych skarbców na świecie mieszczący w swoich zbiorach klejnoty, precjoza jubilerstwa i złotnictwa elektorów saksońskich, założony przez Augusta II Mocnego. Wystawa była dla nas częściowo dostępna i zachwyciła swoim bogactwem, pomimo ostatniej głośnej kradzieży.
Następnie nasza ciekawość pokierowała nas do Muzeum Transportu, w którym to historia również zatoczyła koło. Widząc jak czas zmienia myśl ludzką, podziwialiśmy pojazdy na 1,2 i 4 kołach, od tych napędzanych siłą własnych mięśni aż po samochody, jak na tamte czasy luksusowe i pożądane.
Ostatnim punktem obowiązkowym było Muzeum Higieny, w którym każdy homo sapiens mógł przekonać się, jak funkcjonuje nasz organizm a nawet dotknąć eksponatów i sprawdzić swoją wiedzę.
Na zakończenie odwiedziliśmy Szklaną Manufakturę koncernu Volkswagen i nacieszyliśmy oko najnowszą technologią z zakresu mobilności i przyszłości.
Po wystawach mogliśmy nacieszyć się wreszcie bożonarodzeniową atmosferą targów świątecznych. Dziecięcy, bajkowy świat zabawek i karuzeli z tradycyjnymi zapachami i smakami: Striezel, Wurst, Lebkuchen (pierników) i pysznej bożonarodzeniowa strucli, (Dresdner Christstollen ) urzekło nas i wszystkich, którzy specjalnie przyjechali do Drezna zobaczyć najstarszy jarmark Striezelmarkt.
Po wszystkich obowiązkowych i nadobowiązkowych atrakcjach śmiało możemy przyznać że 13 piątek 2019 roku był pełen pozytywnych wrażeń dla uczniów i opiekunów wycieczki.