Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Archiwum: październik 2022

2022-10-03

Małgorzata Kulig, która znalazła się w gronie 50 finalistów programu stypendialnego Adamed SmartUP, brała udział w 2-tygodniowym obozie naukowym – w tym roku odbył się na kampusie SGGW w Warszawie. 
Zajęcia prowadzone były w czterech grupach tematycznych: medycyna i nauki medyczne, chemia i biochemia, inżynieria i robotyka oraz fizyka i nowe technologie. Małgosia wybrała grupę inżynieria i robotyka.
W pierwszym tygodniu zajęć poruszane były tematy takie jak zastosowanie robotyki w codziennym świecie, maszyny manipulujące oraz nawigacja robotów. W drugim tygodniu skupili się na inżynierii lotniczej. Brali udział w różnych wykładach - np. o fizyce kwantowej, działaniu mózgu i zapoznali się z działaniem druku 3D. Zwiedzali także Politechnikę Warszawską, Centrum Badań Kosmicznych PAN i siedzibę firmy Adamed. Spotkali się też z absolwentami poprzednich edycji programu, trójką laureatów z Wietnamu i przedstawicielami Studenckiego Koła Astronomicznego. Podczas obozu spotkała wielu wspaniałych ludzi, z którymi do dziś utrzymuje kontakt.
Zachęcamy wszystkich do udziału w tym programie.

 

autoerm zdjęć jest pani Anna Liminowicz.

2022-10-03
Uczniowie klasy 4a sp: Jan Banasik, Jagoda Standera, Marta Stanisławska oraz Kamil Warzecha wzięli udział w finale ogólnopolskiego konkursu Quizfiz organizowanego przez Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. W zawodach wzięło udział pięć najlepszych zespołów, wyłonionych spośród dziewiętnastu podczas eliminacji. Po zaciętej rywalizacji w czterech rundach, podczas których uczniowie odpowiedzieli w sumie na 60 pytań, rozwiązali trzy zadania rachunkowe oraz wykonali i opisali dwa eksperymenty zespół z naszej szkoły zwyciężył. Uczniowie odebrali gratulacje i nagrody z rąk pracowników instytutu, a także udzielili wywiadu telewizyjnego do telewizji Polskiej Akademii Nauk. Nagrodami za pierwsze miejsce w konkursie były profesjonalne teleskopy dla każdego uczestnika.
Gratulujemy sukcesu!!!
2022-10-05
Kolejna wyjazdowa lekcja biologii. Tym razem klasa 3d odwiedziła Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. Uczniowie Wzięli udział w warsztatach na temat stawonogów, mieli możliwość dotknąć żywych pająków, patyczków, wiji, straszaków.... poza tym zwiedzili wystawę mieszczącą się w muzeum o różnorodności zwierząt na kuli ziemskiej.
 
Organizator zajęć- Elżbieta Klekotka
2022-10-16

W miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w dniu 12 października odbyła się Szkolna Akademia z Okazji Pasowania Uczniów Klas Pierwszych oraz Dnia Edukacji Narodowej.  Pani Dyrektor Bożena Bierca odebrała ślubowanie od przedstawicieli uczniów wszystkich klas pierwszych.Podczas uroczystości pracownicy szkoły i nauczyciele odebrali nagrodę dyrektora za swoją pracę. Akedemię uświetniła swoimi występami młodzież naszego liceum.

Drodzy uczniowie klas pierwszych swoim ślubowaniem rozpoczynacie już oficjalnie swoją przynależność do szkoły a my mówimy Wam gorące i serdeczne- Witamy! 

Mark Twain powiedział kiedyś: „Zacną  rzeczą jest uczyć się, ale jeszcze zacniejszą – nauczać”  

Wszystkim pracownikom i nauczycielom szkoły gratulujemy i składamy najlepsze życzenia!

2022-10-16

12 października w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie odbyła się uroczysta, powiatowa akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Poprowadzili ją i uświetnili swoimi występami uczniowie 1 LO im. Stanisława Staszica w Chrzanowie. Podczas uroczystości Starosta Chrzanowski Andrzej Uryga oraz Wicestarosta Bartłomiej Gębala wyróżnili Dyrektorów i Pedagogów z Powiatu Chrzanowskiego. Dodatkowo podczas uroczystości z okazji Święta Edukacji Narodowej przyznane zostały tytuły honorowe „Zasłużony Nauczyciel dla Powiatu Chrzanowskiego szkół i placówek, dla których organem prowadzącym jest Powiat Chrzanowski" czyli nagrody przyznawanej nauczycielom – emerytom, którzy w okresie wieloletniej pracy zawodowej wyróżnili się szczególnie osiągnięciami w dziedzinie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej... Jedną z laureatek została p. Halina Łabuzek – wieloletnia wicedyrektor  i   nauczyciel geografii oraz przysposobienia obronnego naszej szkoły.  Współorganizator I Powiatowego Zlotu Klubów Europejskich w 2000 r. W 2001 r. wpisana na listę ekspertów Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Pełniła funkcję opiekuna praktyk studenckich Akademii Pedagogicznej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Młodzież pod Jej opieką zwiedziła niemal całą Europę. Po przejściu na emeryturę dalej czynnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej.

 

Serdecznie gratulujemy!

2022-10-24

Uczniowie naszej szkoły w dniach 21-23 października br. uczestniczyli w weekendowych warsztatach naukowych w ramach projektu „Małopolska Chmura Edukacyjna – nowy model nauczania”. Od piątku do niedzieli odbywali zajęcia na wyższych uczelniach w Krakowie i Tarnowie  - w obszarach tematycznych: prawo na UJ w Krakowie, informatyka i fizyka  na AGH w Krakowie, chemia na Politechnice Krakowskiej oraz chemia na ANS w Tarnowie.  
Warsztaty polegały  na uczestnictwie w zajęciach naukowych na uczelniach wyższych do południa, a do wieczora realizowany był inny program naukowy, w zależności od wybranego przez uczniów obszaru tematycznego. Po zajęciach odbywała się wymiana doświadczeń oraz integracja z uczniami z innych małopolskich szkół średnich w krakowskich i tarnowskich hotelach. Wszyscy wrócili zadowoleni z wyjazdu. Na wiosnę kolejne warsztaty. Zapraszamy do udziału.

2022-10-27

Jak co roku rozgrywki w ramach Powiatowej Licealiady Młodzieży rozpoczęła rywalizacja chłopców w trójkach koszykarskich. Tradycyjnie już byliśmy gospodarzami tych zawodów. Gościliśmy u siebie 7 drużyn: II LO Chrzanów, ZST Fablok Chrzanów, ZS Libiąż, KSW Libiąż, LO Trzebinia, ZSTU Trzebinia oraz ZSECh Trzebinia.
W pierwszej fazie zawodów zespoły rywalizowały systemem „każdy z każdym” we wcześniej wylosowanych grupach. Nasza reprezentacja zmierzyła się z KSW Libiąż, LO Trzebinia oraz ZSECh Trzebinia. 2 wygrane spotkania (KSW oraz LO Trzebinia), pozwoliły nam wyjść z grupy i powalczyć o miejsce trzecie. Niestety spotkanie z ZST Fablok Chrzanów nasi chłopcy przegrali, kończąc rywalizację na miejscu IV.
I LO Chrzanów reprezentowali: Filip Hubicki (1F), Antoni Dusza (3A), Wiktor Stanclik (3A), Wojciech Turza (3A),
Mateusz Popowicz (4B), Jan Kucia (4A).
Klasyfikacja końcowa:
I – II LO Chrzanów
II – ZSECh Trzebinia
III – ZST Fablok Chrzanów
IV – I LO Chrzanów
V – LO Trzebinia
VI – ZSTU Trzebinia
VII – KSW Libiąż
VIII – ZS Libiąż