Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Archiwum: kwiecień 2022

Magdalena Dudek z klasy II d laureatką XLV Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Francuskiego.
2022-04-04

W dniach 24.03. – 25.03. odbyły się eliminacje centralne XLV Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Francuskiego. Zawody III stopnia (etap centralny) przebiegają dwuetapowo: uczestnicy przystępują do części pisemnej i ustnej.

W części pisemnej uczestnicy wykonują dwa zadania: esej w języku francuskim na zadany temat oraz test kulturoznawczy w języku polskim.

Przystępując do części ustnej zawodów uczestnicy są zobowiązani do przygotowania dwóch dowolnie wybranych lektur, z dwóch różnych grup tekstów literackich. Magdalena wybrała XX wieczną powieść filozoficzną  Alberta Camusa pt. „Upadek”, oraz wiersz Charlesa Baudelaire’a, poety francuskiego XIX wieku.

Uczennica znalazła się w gronie 22 laureatów.

Magdalena uczy się języka francuskiego w wymiarze dwóch godzin tygodniowo i z wielkim poświęceniem przygotowywała się do poszczególnych etapów Olimpiady pod okiem nauczycielki języka francuskiego Marii Palki, jednak tak wielki sukces uczennica zawdzięcza swojej pracowitości, systematyczności,

a przede wszystkim ogromnej wiedzy.

 

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.!

 

Stypendium Prezesa Rady Ministrów
2022-04-05

Uczennice naszego liceum, Lilianna Bacia oraz Zuzanna Kania, otrzymały stypendium Prezesa Rady Ministrów, wyróżnienie dla uczniów szczegópnie uzdolnionych - osiągających najwyższe wyniki w szkole. Rozdanie stypendium odbyło się w czwartek 24 marca w auli Uniwersytetu Pedagogicznego. Nagrodę wręczyła wicekurator oświaty Halina Cimer. Uczennicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Olimpiada Teologii Katolickiej
2022-04-05

Weronika Świstak z klasy 3csp, przygotowana przez siostrę Annę Szubrycht, zdobyła tytuł LAUREATA w etapie ogólnopolskim XXXII Olimpiady Teologii Katolickiej: "Oblicza Miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła". Na etapie diecezjalnym, który odbył się w Krakowie 9 marca, Weronika rozwiązała test najlepiej ze wszystkich 40 uczestników i zajęła I miejsce. Dzięki temu została zakwalifikowana do ogólnopolskiego etapu olimpiady, który odbył się w Płocku w dniach 31 marca - 2 kwietnia. W finale wzięło udział 82 uczestników z całej Polski. Weronika znalazła się w grupie dziesięciu laureatów, którzy uzyskali najlepsze wyniki w części pisemnej. Ostatnim etapem była część ustna, w czasie której laureaci odpowiadali na pytania profesorów z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na każdym etapie uczestnicy musieli wykazać się znajomością literatury konkursowej, między innymi fragmentów Katechizmu Kościoła Katolickiego, "Dzienniczka" siostry Faustyny Kowalskiej, tekstów Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka. W czasie pobytu w Płocku, uczestnicy olimpiady mieli okazję zwiedzić miasto, zobaczyć wystawy w Muzeum Mazowieckim oraz uczestniczyć w koncercie.

Warsztaty w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
2022-04-05

30 marca 2022 roku klasa 3csp uczestniczyła w warsztatach organizowanych przez Małopolską Uczelnię Państwową im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Uczniowie mieli okazję m. in. powtórzyć anatomię człowieka przy stole anatomicznym, przećwiczyć resuscytację na fantomie, zważyć się na wadze do pomiaru tkanki tłuszczowej. Jednak największym powodzeniem cieszyły się ćwiczenia wkładania rurki intubacyjnej oraz  robienia badania usg.

W tym samym dniu Pani dyrektor Bożena Bierca podpisała porozumienie o współpracy z MUP w Oświęcimiu.

Półfinał Wojewódzki w piłce siatkowej dziewcząt w Kętach
2022-04-08

5 kwietnia reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w Półfinale Wojewódzkim w piłce siatkowej dziewcząt w Kętach. Nasze zawodniczki zagrały na naprawdę wysokim poziomie, czego efektem było zajęcie 2 miejsca! Dziewczęta zmierzyły się z zespołami z Olkusza oraz z Kęt. Mecz z Olkuszem zakończył się zwycięstwem naszej drużyny. Kęty okazały się bardzo trudnym przeciwnikiem; tamtejsze zawodniczki grają w małopolskiej lidze, jednak nasze dziewczyny dzielnie walczyły do końca. Jest to pierwszy taki sukces od 5 lat! Gratulujemy!!! Skład drużyny: Kuryło Oliwia 3esp Kurdziel Małgorzata 3bg Duda Patrycja 3dsp Boroń Natalia 3cg Mucha Marta 3cg Smalcerz Kornelia 3dsp Kocoń Joanna 3dg Kaczmarczyk Karolina 2d Adamska Zofia 1c Gałaś Natalia 1a Opiekunem drużyny były Panie Profesor Agnieszka Olszowska i Renata Solarska

Konkurs na zdjęcie z Patronem Szkoły
2022-04-08
Samorząd uczniowski Staszica zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na zdjęcie z patronem szkoły!!
 
Jesteś kreatywny i lubisz tworzyć?
 
To konkurs właśnie dla ciebie.
 
Jedyne co trzeba zrobić to dostarczyć do SU swoje zdjęcie z patronem szkoły lub zdjęcie nawiązujące do jego życia.
Zachęcamy do udziału w zabawie.
 
2022-04-13
Uczeń klasy 3asp naszej szkoły FILIP BACIAK został laureatem 71 Olimpiady Fizycznej zajmując 3 miejsce w Polsce.
Filip uczestniczył w zawodach finałowych w Warszawie na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego pod opieką nauczyciela fizyki p. Anny Oprządek. Wydarzenie trwało pięć dni. W sobotę 9 kwietnia uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniem doświadczalnym. W czasie 4,5 godziny należało chociażby wyznaczyć częstotliwość  drgań własnych listewki z magnesem w nieobecności drugiego magnesu. Niedziela była dniem przeznaczonym na część teoretyczną. W takim samym czasie, jak w dniu poprzednim uczniowie rozwiązywali trzy zadania dotyczące teleskopu Jamesa Webba, baniek mydlanych oraz zwojnicy. Po wyczerpujących zmaganiach poniedziałek był dniem samych przyjemności - trzy wykłady w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Naukowej oraz zwiedzanie laboratoriów fizycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Późnym wieczorem od 20.00 do 23.00 profesorowie UW przedstawili rozwiązania zadań konkursowych i już wtedy pojawiła się myśl o możliwym sukcesie Filipa. Potwierdzenie nastąpiło następnego dnia. W obecności Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, dziekanów Wydziału Fizyki i Wydziału Chemii, prezeski Polskiego Towarzystwa Fizycznego, przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki ogłoszono że laureatem i zdobywcą trzeciego miejsca w Olimpiadzie Fizycznej zostaje Filip Baciak. Jedną z licznych nagród jakie otrzymał Filip był również tort olimpijski na cześć wygranych (bardzo pyszny!).
To ogromny sukces naszego ucznia, znalazł się w elitarnym gronie 5 najlepszych zawodników co powoduje że będzie reprezentował Polskę w Europejskie i Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej, które odbędą się odpowiednio w Słowenii oraz Szwajcarii.
Gratulujemy!! Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!!
I Liceum Ogólnokształcące dla Afryki
2022-04-13
W ramach akcji "Wyślij pączka do Afryki 2022" została przekazana darowizna w wysokości 2100 zł w imieniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie.
 
Fundacja Kapucyni i Misje przekazała szkole podziękowania za ofiarność.
 
Państwa darowizna sprawi, że kobiety nie będą chodzić wiele kilometrów po wodę a dzieci przestaną chorować, bo będą pić czystą wodę ze studni głębinowych. Dzięki dokonanej wpłacie afrykańskie dziecko otrzyma ciepły posiłek i nadal będzie mogło chodzić do szkoły.
 
Serdecznie dziękujemy!
Misjonarze kapucyni otaczają całą Waszą społeczność swoją modlitwą
br. Jerzy Steliga OFMCap
2022-04-13

W ubiegły piątek (08.04.) tegoroczni maturzyści pod przewodnictwem ks. Piotra i siostry Anny wyruszyli na pielgrzymkę do Częstochowy. Nietrudno się domyślić, że modlitwa w intencji zdanej matury z pewnością nie zaszkodzi uzyskanej punktacji, a potencjalnie może znacząco zwiększyć szanse powodzenia na egzaminie dojrzałości. W niektórych przypadkach zaangażowanie w przedmaturalne przygotowania Siły Wyższej mogło okazać się ostatnią deską ratunku. Wiadomo – jak trwoga to do Boga! Podróż autokarem nie należała do najkrótszych, na szczęście pielgrzymkowicze mieli zagwarantowany pakiet śpiewających aktywności, w którego skład wchodziły na przemian chóralne występy maturzystów oraz wyrafinowane solówki księdza Piotra, a także modlitwa różańcowa z podziałem na role. Po dotarciu do celu podróży nasza grupa pielgrzymów wzięła aktywny udział zarówno we Mszy Świętej sprawowanej w intencji pomyślnych wyników z egzaminu dojrzałości, jak i w Drodze Krzyżowej. Pomimo lekkiej kapryśności pogody pielgrzymka przebiegła bez zakłóceń. Już wkrótce przekonamy się, czy modliliśmy się wystarczająco żarliwie, aby nasze prośby zostały wysłuchane.

2022-04-19

W środę 13 kwietnia tuż przed Świateczną przerwą Wielkanocną odbyło się spotkanie licealistów z uczniami z Ukrainy uczacymi sie w oddziale przygotowawczym.

Oto kilka reflekcji z tego spotkania.

 

"W środę 13 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie integracyjne, w którym uczestniczyło kilkoro naszych uczniów wraz z nowymi kolegami i koleżankami z Ukrainy. Tematem spotkania były zwyczaje i tradycje wielkanocne w Polsce. Zrobiliśmy dla Ukraińców prezentację na temat obchodów Wielkanocy w Polsce, nie zabrakło również poczęstunku. Przygotowano tradycyjne polskie wielkanocne dania, jak na przykład sałatkę jarzynową, a na słodko - babkę wielkanocną. Po prezentacji rozmawialiśmy z nowymi ukraińskimi kolegami i koleżankami o ich własnych zwyczajach świątecznych. Powiedzieli nam, że także chodzą do kościoła (cerkwi) z koszyczkami ze święconką, ponadto podobnie świętują Lany Poniedziałek. Okazuje się, że wcale nie wiele nas różni pod wieloma względami!"

Paweł Bolek     

 

"Ostatni dzień szkoły po lekcjach spędziliśmy w gronie nowych uczniów w naszej szkole, zjedliśmy pyszne sałatki oraz ciasta wielkanocne, dowiedzieliśmy się paru rzeczy na temat zwyczajów na Ukrainie dotyczących spędzania świat wielkanocnych oraz zintegrowaliśmy się"    

Szymon Jochimczyk

 

"Dzisiaj byłam z moją klasą na spotkaniu z innymi uczniami I Liceum Ogólnokształcącego z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Polscy uczniowie przygotowali prezentację dotyczącą polskich zwyczajów wielkanocnych. Przygotowali także poczęstunek w postaci sałatek, ciasta i herbaty.

Następnie porównywaliśmy tradycje wielkanocne w Polsce i Ukrainie.

Zwyczaje wielkanocne okazały się bardzo podobne, ale są pewne różnice np. baranek.

Uczniowie liceum są gotowi do pomocy.

Dziękuję za to spotkanie"

Tetiana Belinska         

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej
2022-04-19

Aleksandra Hardzina z klasy 3csp zakwalifikowała się do finału centralnego Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Zawody odbędą się w czerwcu.

Serdecznie gratulujemy!

2022-04-19

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych spędzeniem wakacji w tej malowniczej części Włoch.
Moc atrakcji, zwiedzania, pięknych krajobrazów i plażowania w gorącym słońcu z widokiem na Etnę 
Zapraszamy również do kontaktu online w wiadomościach na Facebooku lub u nauczycieli: R.Daszyka, M. Goncerz 

2022-04-19

11 kwietnia 2022 roku uczniowie klasy 1b i klasy ukraińskiej uczestniczyli w warsztatach malowania na płótnie w Skansenie Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Mieli również okazję zwiedzić dwór z Drogini, kościół z Ryczowa, kurną chatę oraz dom bogatego chłopa z klasą wiejskiej szkoły. Pomimo typowo kwietniowej pogody – słońca, deszczu i śniegu – wycieczka była udana.

Dziękujemy rodzicom uczniów klasy 1b i wychowawcy prof. Markowi Śliwie za zorganizowanie wycieczki.

 

Refleksja ukraińskiej uczennicy 

11 kwietnia moja klasa i ja wybraliśmy się na wycieczkę terenową.Poszliśmy do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec .Były tam dawne budynki. Opowiedziano nam życie i historię tego muzeum, dostaliśmy prezent w postaci namalowanych przez nas toreb. Wycieczka była bardzo interesująca, fajnie było to wszystko zobaczyć i posłuchać o historii tego miejsca.

Yaskulska Yevheniia  

Casting
2022-04-21

Ogłaszamy casting do sztuki „Pocztówki ze Starego Chrzanowa”. Tradycyjnie już autorem scenariusza i reżyserem spektaklu będzie Marcin Kobierski – aktor Teatru Bagatela w Krakowie.

 

W castingu mogą wziąć udział tylko uczniowie I LO i seniorzy z UTW w Chrzanowie.

 

Casting odbędzie się 13 maja 2022 roku o godz.14.00 w Sali 33.

2022-04-22

22 kwietnia uczniowie klas 2e i 3 Dsp o rozszerzeniu z geografii pod opieką pani Barbary Wawrzyniak i pani Jolanty Staniszewskiej brali udział w Dniu Geografa UJ. Program przygotowany przez pracowników Instytutu Geografii i Gospodarki Przestarzennej UJ był bardzo bogaty. Młodzież uczestniczyła w zajęcia w laboratorium gleboznawczym i laboratorium geomorfologicznym, pracowała na zajęciach z rozwoju zrównoważonego, odkrywała zakamarki IGIGP w czasie Gry terenowej oraz poszerzała swoją wiedzę na wykładach z geografii transportu i geografii miast.

 

Projekcja filmu "Marzec '68" w MOKSiR w Chrzanowie
2022-04-22

W czartek, 21 kwietnia młodzież z klas pierwszych, drugich i trzecich uczestniczyła w projekcji filmu "Marzec '68". 

2022-04-22

22 kwietnia 2022 roku klasa 1c pod opieką pani dyrektor Bożeny Biercy i pani Elżbiety Klekotki uczestniczyła w zajęciach z mikrobiologii w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie, z którym I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie ma podpisane porozumienie o współpracy.

Pani mgr Joanna Fijołek, kierownik ZDL zapoznała uczniów z arkanami pracy laboratorium.Młodzież dowiedziała się, jak się pobiera materiał do badań i jak się je wykonuje. Najciekawsze były obserwacje bakterii i metody badania oporności bakterii na antybiotyki. Uczniowie wykonali również swój projekt badawczy. I jak to z bakteriami bywa, tu nie da się nic zrobić na cito, gdyż na wyniki trzeba trochę poczekać.

2022-04-22

21 kwietnia 2022 roku klasa 3csp pod opieką Pani Dyrektor Bożeny Biercy i Pana Dominika Kowalczyka była na wycieczce w Krakowie. Tym razem na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego uczestniczyliśmy w warsztatach pt. „Rośliny w szkle i ich DNA”. Składały się one z trzech części. Najpierw izolowaliśmy DNA z liści marchewki, najwięcej emocji wzbudziło ucieranie liści w ciekłym azocie. Na szczęście każdemu z nas udało się wyizolować DNA. Następnie zobaczyliśmy, jak się przeprowadza elektroforezę DNA. Tym razem każdy osobiście przy pomocy mikropipety nakładał próbkę na żel agarowy. Na ostatnich warsztatach dowiedzieliśmy się, jak się hoduje rośliny in vitro. W sterylnych warunkach, przenosiliśmy rosiczki do nowych pojemników z pożywką agarową i badaliśmy wpływ zasolenia na siewki bazylii i ogórka.

 

Dzisiejsze zajęcia pokazały nam, że biotechnologia to jest przyszłość.

 

Bardzo serdecznie dziękujemy pani dr inż. Magdalenie Klimek-Chodackiej, prof. URK za zaproszenie i zorganizowanie warsztatów.

2022-04-25

W sobotę 23 kwietnia uczniowie należący do Koła Krajoznawczego brali udział w jubileuszowej akcji „Sprzątania Beskidów z PTT”, organizowaną corocznie przez Oddział PTT w Bielsku-Białej, a wspieraną m.in. przez Oddział PTT w Chrzanowie wraz z zaprzyjaźnionymi Szkolnymi Kołami PTT. 

 

Sprzątaliśmy szlaki prowadzące do schroniska "Klimczok". Nasza grupa wędrowała szlakiem żółtym i czerwnym ze Szczyrku Biła, a wracała szlakiem zielonym także do Szczyrku Biła.

 

Pogoda dopisała i wszystkie grupy łącznie zebrały 2000 litrów śmieci.

 

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI
2022-04-25

W naszej szkole na „niebieskim dywanie” pojawiła się bardzo ciekawa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej. Przedstawia historię walki o Niepodległość z Sowietami i ich rodzimymi poplecznikami w latach 1939 - 1961.
O tych niezłomnych Polakach zwykło się mówić „żołnierze wyklęci”. Nazwa wzięła się stąd, że na zawsze mieli być zapomniani, napiętnowani jako faszyści, szaleńcy. Do dzisiaj wielu z nich nie ma swoich grobów. Kilkanaście lat temu „Wyklęci” jednak powrócili. Traktujemy ich jak bohaterów, 1 marca mają swoje święto.


Wystawa w znakomity sposób systematyzuje naszą wiedzę o Niezłomnych. Począwszy od walk „za pierwszego Sowieta” w 1939 r. po ostatnią walkę jaką stoczył Józef Franczak w 1963 r.


Polecam całej społeczności szkolnej, by zapoznała się z tą godną polecenia wystawą.
Będzie ją można obejrzeć od 25 do 29 kwietnia.

Marek Śliwa

 

Wystawa powstała w ramach projektu „Wystawy elementarne IPN”, przygotowało ją Biuro Edukacji Narodowej.

Konkurs z języka niemieckiego dla szkół podstawowych
2022-04-27
 

W środę 27 kwietnia odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego „Deutschland – unser Nachbar” . Dwuosobowe drużyny uczniów szkół podstawowych prezentowały znane postaci np. J.S.Bach, Steffi Graf czy Romy Schneider. Punktowane były nie tylko umiejętności językowe, lecz kreatywność i prezentacja. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom umiejętności, mamy nadzieję powitać ich jako uczniów naszego liceum w przyszłym roku szkolnym.

 
2022-04-28

I miejsce zdobyte przez uczennice 1LO w Chrzanowie!!! Nasze uczennice klas pierwszych- Natalia Pawlik, Oliwia Medoń oraz Martyna Chmiel pod opieką nauczyciela biologii Elżbiety Klekotki, wzięły udział w konkursie z okazji obchodów XX Dnia Ziemi w Powiecie Chrzanowskim, organizowanym przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini. Dziewczęta sprawdzały swoje siły zarówno w konkurencjach, w których musiały wykazać się wiedzą ekologiczną jak i zdolnościami artystycznymi. Dziękujemy organizatorom za wspaniałą organizację konkursu oraz mile spędzony czas.

2022-04-28

Bardzo dobrze zaprezentowali się  pływacy z I LO w tegorocznym Finale Wojewódzkiej Licealiady.

Złotym medalistą i Mistrzem Województwa w rywalizacji indywidualnej na dystansie 50 m stylem dowolnym został Kacper Szczurekz czasem 24,66 i przewagą 00,68nad  reprezentantem ZSCKR Nowy Targ oraz 01,10 przed uplasowanym na trzecim miejscu zawodnikiem z I LO w Olkuszu.

Brązową medalistką mistrzostw na dystansie 50m stylem motylkowym z czasem 32,24  została Wiktoria Ziober zajmując III miejsce ze stratą 02,25 do zajmującej pierwszą lokatę zawodniczki z ZSO 2 Nowy Sącz i zaledwie 00,75 do drugiej w kolejności reprezentantki ZSOMS Kraków.

 

Uroczyste zakończenie szkoły roku 2022
2022-04-29

„Bo zwyciężać mogą ci, co wierzą, że mogą.” – Wergiliusz

 

29 kwietnia 2022 roku do wyjatkowy dzień dla najstarszych uczniów naszej szkoły. To dziś odbiorą świadectwa ukończenia liceum ogólnokształcacego. O godzinie 9:00 odbędzie się uroczyste pożeganie tegorocznych absolwentów w sali teatralnej MOKSiR.

 

Wszystkim abslowentom gratulujemy ukończenia szkoły i zyczymy powodzenia na egzamnie maturalnym.

 

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne I LO w Chrzanowie