W naszej szkole, od ośmiu lat, istnieje koło teatralne. Przez pięć lat działaliśmy przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Trzebini. Obecnie stanowimy samodzielną grupę
I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie.
Główne zadania i cele, które realizujemy to:
- rozbudzanie potrzeb kulturalnych uczniów,
- przybliżenie młodzieży wartości tkwiącej w dramacie.
- uczenie odpowiedzialności, rzetelności, dyscypliny, punktualności,
- wyrabianie cierpliwości, zaufania we własne siły, szacunku dla systematycznej pracy dającej efekty,
- wskazywanie na wartość współdziałania w grupie,
- kształtowanie aktywnych, twórczych postaw,
- umożliwianie samorealizacji i artystycznego wyrażania się,
- wywoływanie przeżycia estetycznego tekstu za pomocą ułatwiających jego percepcję środków ekspresji wizualnej: ruch, gest, mimika, charakteryzacja, kostium, rekwizyt, światło, oprawa muzyczna,
- propagowanie pięknej, poprawnej polszczyzny,
- prowadzenie gier dramatycznych i ćwiczeń dramowych w celu wzbogacenia wyobraźni, rozwijania pamięci, rozumienia motywacji różnych zachowań i samodzielnej analizy dzieła literackiego,
- inscenizacja wybranego dramatu,
- przygotowanie akademii, udział w konkursach.
W czasie naszej kilkuletniej działalności udało nam się nawiązać współpracę z Teatrem Ludowym w Krakowie, gdzie mamy możliwość uczestniczenia w warsztatach teatralnych ( Studio Improwizacji) prowadzonych przez Panią Inkę Dowlasz –psychologa, reżysera wielu wspaniałych sztuk teatralnych. Owocem tej współpracy było wystawienie sztuk: ,,Bici Biją” , ,,Odlot”.
Od dwóch lat współpracujemy także z Panem Marcin Kobierskim, aktorem, reżyserem ,,Teatru Bagatela” w Krakowie. W wyniku tej współpracy powstały spektakle: ,, Zemsta”, ,,Wesele”. Obecnie przygotowujemy ,, Pana Tadeusza”, którego premierę zaplanowaliśmy na listopad 2014 roku.
W naszym artystycznym dorobku znalazła się także ,,Balladyna”, która powstała z okazji 100-lecia naszej szkoły.
W ramach naszych działań, przygotowaliśmy także kilkanaście akademii w szkole i poza nią, wzięliśmy udział w wielu imprezach kulturalnych , konkursach – uwieńczonych niejednokrotnie sukcesem.
Wszystkich zainteresowanych teatrem zapraszamy na nasze spotkania, które odbywają się raz w tygodniu ( także częściej w zależności od potrzeb). Bliższe informacje uzyskacie u opiekuna grupy prof. Małgorzaty Ciupek – Gładys.
Romeo i Julia
Niepokoje Młodej Polski
11 marca 2018 roku grupa teatralna I liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica i aktorzy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie sięgnęli wspólnie po laury. Spektakl ,,Kamienie na szaniec”, nad którym pracowali kilka miesięcy, otrzymał I miejsce w Małopolskich Spotkaniach Teatrów Amatorskich - POSIADY TEATRALNE na ORAWIE, które odbyły się w Jabłonce. Jury doceniło profesjonalną grę aktorów, dobrze skonstruowany scenariusz, koncepcję reżyserską oraz wyczucie smaku estetycznego. W szczególności zachwycił, wykorzystany w spektaklu, teatr cieni, który pozwalał oswoić sceny najbardziej brutalne, wymagające od widza gry wyobraźni i dużej dozy empatii.
Premiera spektaklu ,,Kamienie na szaniec” odbyła się 25 października 2017 roku. Przedstawienie zostało wystawione w ramach projektu ,,Polska to wielka rzecz” dofinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego. Autorką projektu i opiekunką całego przedsięwzięcia jest Pani Bożena Bierca – Dyrektor I LO w Chrzanowie.
Twórcą scenariusza i reżyserem sztuki jest Marcin Kobierski, aktor teatru ,,Bagatela” współpracujący z grupą od sześciu lat. Asystentem reżysera i opiekunem koła teatralnego jest Małgorzata Ciupek – Gładys, nad charakteryzacją i kostiumami czuwa Olga Piotrowska - polonistki I LO. Dokumentację fotograficzną przygotowała Dominika Bierca.
Należy wspomnieć, że zdobyte laury to nie pierwszy sukces ,,pokoleniowego teatru”. W 2016 roku grupa otrzymała I miejsce za spektakl ,,Dziady”, a rok później II miejsce za sztukę ,,Chłopi” w przeglądzie teatrów w Jabłonce.
Obsada:
Maciej Bigaj – Zośka
Jakub Idziniak – Alek
Patryk Łatak – Rudy
Dominika Lasoń – Nina
Sara Kulawik – Hania
Aleksandra Kopczyk – Róża
Paulina Mędyk - Marylka
Agnieszka Sermak – Irena
Julia Papierz- Hela
Julia Pluta – Anna
Karolina Krupa – Kalina
Julia Wróblewska – Basia
Gabriela Sikora – Ida
Kamila Jędrzejczyk Pola
Elżbieta Pawletta – Irena
Aleksandra Kowal – Rozalia
Natalia Chlupka – Wanda
Maciej Chwast – Czarek/Niemiec
Paweł Solarski – Andrzej
Anna Stryczek – pieśniarka
Helena Patała – pani Stefania
Teresa Bigaj – pani Krystyna
Halina Halota – pani Julianna
Alicja Krysztoforska – pani Danuta
Marek Paluch – pan Bogumił
Edward Górecki – Lekarz
Tadesz Dąbek – Paprocki
Włodzimierz Grochal komendant
obsługa techniczna: Łukasz Baran., Kamil Jachymczyk
Kolejny projekt I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie.
Zapraszamy do obejżenia pełnometrażowego filmu
Zapraszamy wszystkich 6 listopada 2015 roku o godz. 18.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, gdzie odbędzie się podsumowanie projektu „Nie jesteśmy sami”, przedstawienie wybranych scen spektaklu „Dziady”, pokaz fragmentów filmu nakręconego w plenerach Zespołu Pałacowo – Parkowego w Młoszowej oraz wernisaż wystawy fotograficznej.
23 października 2015 roku odbyła się premiera „Dziadów” w wykonaniu uczniów naszej szkoły i Seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie. Spektakl powstał w ramach projektu „Nie jesteśmy sami”, który dostał dofinansowanie z Województwa Małopolskiego. Reżyserem i autorem scenariusza jest Marcin Kobierski, nad przygotowaniem uczestników i wystawieniem spektaklu pracowała prof. Małgorzata Ciupek – Gładys, a za charakteryzację odpowiadała prof. Olga Piotrowska. Spektakl obejrzało już 2200 osób.
Zdjęcia wykonała Dominika Bierca.
Obsada ,,Dziadów”:
SCENARIUSZ I REŻYSERIA Marcin Kobierski
ASYSTENT REŻYSERA Małgorzata Ciupek - Gładys
CHARAKTERYZACJA Olga Piotrowska
LALKA 1 Dominika Główczak 2d
LALKA 2 Julia Bucka 2b
LALKA 3 Wiktoria Szafran 3c
LAKA 4 Agata Kasperczyk 2d
LALKA 5 Katarzyna Małkus 2a
LALKA 6 \ OSOBA NA CMENTARZU 2 Karolina Tabak 3d
BEZDOMNY 1 Urszula Bigaj UTW
BEZDOMNY 2 Teresa Bigaj UTW
BEZDOMNY 3 Edward Górecki UTW
BEZDOMNY 4 Maciej Mędela 2f
BEZDOMNY 5 Jan Gadowski 2a
BEZDOMNY 6 Anna Stryczek UTW
BEZDOMNY 7 Tadeusz Dąbek UTW
BEZDOMNY 8 Justyna Pietrynek 3f
BEZDOMNY 9 Karolina Wasiczek 2c
OSOBA SPRZEDAJĄCA ZNICZE Brygida Ślusarczyk 2b
OSOBA NA CMENTARZU 1 \ WIDMO Mateusz Kumorowski 3c
SZEF Bartek Talowski 3c
PRACOWNIK Patrycja Woźniak 2f
PRACOWNIK Natalia Grochal 2b
PRACOWNIK Weronika Bebak 2f
PRACOWNIK Monika Łata 3f
PRACOWNIK Magdalena Koźmin 2d
PRACOWNIK Magdalena Świtalska 3f
PRACOWNIK Zuzanna Pytel 2f
PANNA MŁODA Krystyna Szkaradek 2d
DRUHNA 1 Magdalena Gwoźdź 3d
DRUHNA 2 Agnieszka Skupnik 3d
Obsługa techniczna Mikołaj Brzeziński 3e
Obsługa techniczna Jakub Słowik 3a
Całą sobotę 3 października 2015 roku spędziliśmy w Zespole Pałacowo - Parkowym w Młoszowej, gdzie był filmowany spektakl "Dziady". Tradycyjnie już wspólnie występowała młodzież z naszej szkoły i seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie, a filmował pan Radek Talik. Scenariusz do spektaklu napisał Marcin Kobierski, który wspólnie z prof. Małgorzatą Ciupek - Gładys przygotował przedstawienie.
Premiera spektaklu odbędzie się 23 października 2015 roku
o godz. 16.00 w MOKSiR w Chrzanowie.
Pani dyrektor Bożena Bierca zaprasza uczestników spektaklu po pamiątkowe plakaty.
Zdjęcia wykonała Dominika Bierca.
Zapraszamy na ostatnie przedstawienie - 3 grudnia 2014 r.
Zapraszamy na premierę "Pana Tadeusza" w wykonaniu uczniów naszej szkoły i seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie.
Premiera odbędzie się 22 października 2014 roku o godz. 16:00
w sali MOKSiR- u w Chrzanowie.
Uczestnicy spektaklu mogą się zgłaszać do Pani Dyrektor po pamiątkowy plakat.
W ubiegłą niedzielę (28.09.2014) odbyły się plenery "Pana Tadeusza". Aktorzy spędzili 11 godzin w Skansenie w Wygiełzowie, na zamku w Lipowcu oraz w amfiteatrze, by nakręcić film. Z pewnością było to nie lada atrakcją dla zwiedzających. Pogoda i humory nam dopisały kolejny rok z rzędu. Na wysokości zadania stanęli również filmowcy: Pan Radek Talik i Pan Sebastian. Licealistom Staszica i studentom UTW gratulujemy cierpliwości, wytrwałości i zaangażowania oraz życzymy dużo zdrowia (niektórym przyda się szczególnie).
Spektakl "Pan Tadeusz" przygotowywany jest w ramach projektu "Poloneza czas zacząć" dofinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego. Scenariusz napisał Marcin Kobierski, który również jest naszym reżyserem.
Premiera spektaklu odbędzie się 22 października 2014 roku o godz. 16.00 w sali teatralnej MOKSiR w Chrzanowie.
Kolejne przedstawienie odbędzie się 28 października 2014 roku o godz. 16.00 w Sokole w Trzebini.
Zaplanowane są również spektakle dopołudniowe dla szkół. Na wszystkie przedstawienia wstęp jest wolny.
Poniżej zapraszamy do oglądnięcia kilku zdjęć.
Realizatorem projektu „A to Polska właśnie” jest Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chrzanowie, który otrzymał dofinansowanie z Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Mecenat Małopolski”. Autorem projektu i koordynatorem jest Bożena Bierca. Seniorów i młodzież przygotowała pani Małgorzata Ciupek – Gładys we współpracy z Marcinem Kobierskim aktorem Teatru Bagatela w Krakowie który również napisał scenariusz i wyreżyserował spektakl „Wesele” na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego. W sobotę 26 października mogliśmy sfilmować spektakl w plenerze skansenu w Wygiełzowie, dzięki uprzejmości Pana dyrektora Marka Grabskiego.
Harmonogram działań w projekcie:
Dnia 11 października na deskach MOKSiR w Chrzanowie odbyła się premiera „Zemsty” Aleksandra Fredry, sztuki reżyserowanej przez p. Marcina Kobierskiego we współpracy z asystentami p. Małgorzatą Ciupek uczącą języka polskiego w I LO oraz p. Zbyszkiem Klatką – studentem UTW.
Pełna sala gości i owacje na stojąco mówią same za siebie. Fantastyczne, dopracowane w każdym szczególe kreacje aktorskie studentów UTW w Chrzanowie oraz uczniów „Staszica” dowodzą, że „chcieć to móc”. Każdy z widzów ma zapewne swojego scenicznego faworyta, niemniej brawa należą się wszystkim takie same.
Reżyserowi, asystentom oraz aktorom gratulujemy i życzymy dalszych, równie udanych inicjatyw.
Przedstawienie powstało w ramach projektu „Mocium Panie z Nami Zgoda” dofinansowanego ze środków województwa małopolskiego. Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest dr Bożena Bierca - dyrektor I LO.
Poniżej przedstawiamy obsadę:
CZEŚNIK/ASYSTENT REŻYSERA - Zbigniew Klatka UTW
REJENT - Tadeusz Dąbek UTW
PAPKIN - Krzysztof Brandys 3i
PODSTOLINA - Teresa Bigaj UTW
KLARA - Karolina Kuras 3i
WACŁAW - Jakub Chmielowski 3h
DYNDALSKI - Edward Górecki UTW
ŚMIGALSKI - Jakub Piotrowski 2b
RÓZIA - Katarzyna Homarowicz 2e
FRUZIA - Aleksandra Kępka 2e
MURARZE - Łukasz Pająk 2b,Patryk Wojtyła 2b, Jakub Bielecki 3e
REŻYSER - Marcin Kobierski
To ja się dla was poświęcam, haruję cały dzień, a jak przychodzę do domu, to czeka mnie takie powitanie? – krzyczy Ojciec. Nienawidzę was! – odpowiada Córka, odwraca się na pięcie i ucieka do swojego pokoju.
Na pozór są zwykłą rodziną. Ojciec, Matka, nastoletnia Córka – Magda, Babcia. Tak naprawdę jednak są dla siebie zupełnie obcy. Ciągle się mijają, a ich sporadyczne kontakty ograniczają do zdawkowych dialogów, które zawsze przeradzają się w kłótnie. Rodzice są wiecznie zapracowani, córka przeżywa okres buntu; nie chce się uczyć, stale ucieka ze szkoły, a na dodatek zostaje wplątana w dziwną znajomość z młodym narkomanem. Migawki z życia rodziny ukazują drogę jej rozpadu. Akcja zdaje się prowadzić do nieuchronnego, tragicznego finału.
Typowe problemy dojrzewania przeradzają się w dramat bezsensownego życia. Bohaterowie, choć każdy otoczony jest ludźmi, w rzeczywistości żyją samotnie. Podświadomie jednak bardzo pragną miłości.
Personifikacją ludzkich lęków i kompleksów jest Lustro, które nieustannie krąży między bohaterami, wypowiadając na głos ich najgłębiej skrywane obawy.
Sztuka próbuje odpowiedzieć na pytania, jak pomóc młodym ludziom, którzy znaleźli się w sytuacji Magdy.Stara się znaleźć sposób, jak zapobiec tragediom, jak wyrwać nastolatków z miejsc, w których się duszą i pomóc im odnaleźć równowagę. „Odlot” podejmuje aktualne problemy młodzieży: alkoholizm, narkomanię, brak akceptacji środowiska, wszechobecną przemoc i agresję.
Premiera sztuki odbyła się 18 czerwca 2009 roku, w Domu Kultury ,,Sokół” w Trzebini.
W sztuce wystąpili: Michalina Bałys (Magda), Magdalena Bożek (Matka), Paweł Grądek (Ojciec), Karolina Dulowska (Babcia), Adam Dudek (Gary), Krzysztof Psuj (ksiądz Leon), Katarzyna Biśta (Lustro). Za stronę techniczną odpowiadały Anna Kędziora i Katarzyna Mądrzyk. Spektakl przygotowała i wyreżyserowała prof. Małgorzata Ciupek.
Autorką scenariusza blisko godzinnej sztuki jest Inka Dowlasz, absolwentka psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. To ona udzielała twórcom przedstawienia wielu potrzebnych porad
i wskazówek.
To pierwszy spektakl w dorobku artystycznym naszego koła teatralnego, działającego przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Trzebini.
Autorką scenariusza jest Inka Dowlasz, absolwentka psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.
Sztuka podejmuje temat agresji i przemocy wśród młodzieży.
W kilku odsłonach poznajemy historię, która może zdarzyć się w każdej szkole: podczas spotkania znajomych zostaje pobity jeden z kolegów. Skutki tego wypadku są dramatyczne – bohater nigdy już nie będzie chodził! Sprawca wypadku nie poczuwa się do winy, do czasu kiedy spotyka na swojej drodze osobę, która odsłania przed nim obraz jego własnej agresji, której wyciszenie i pozbycie się będzie stanowiło kluczowy aspekt tego dramatu.
Z przejawami agresji spotykają się wszyscy bohaterowie dzieła. Sztuka pokazuje drogę jak tej agresji wyzbyć się, jak opanować złe emocje, które zatruwają nasze życie a niejednokrotnie prowadzą do dramatu.
Bici Biją to spektakl realizujący założenia TERAPII PRZEZ SZTUKĘ.
Premiera odbyła się w 2006 roku w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Chrzanowie.
Naszym gościem honorowym była Pani Inka Dowlasz.
Obsada:
Julka -
Sekretarka -
Miłosz -
Tadeusz – Jakub Figura
Piotr – Katarzyna Zasłona
Ed – Mateusz Sęk
Ojciec Tadeusza – Michał Soczyński
Komisarz Policji -
Reżyseria: mgr Małgorzata Ciupek