Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Wyjazd do Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

2023-03-02

1 marca 2023 roku klasa 1c (biol-chem-mat) pod patronatem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ w ramach lekcji biologii odwiedziła Szpital Uniwersytecki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Uczniowie spotkali się z Prof. dr hab. n. med.Maciejem Małeckim – Dziekanem Wydziału Lekarskiego CMUJ, absolwentem I LO, który opowiedział o studiach medycznych, funkcjonowaniu szpitala a także oprowadził po nim. Bardzo ciekawe było najnowsze urządzenie do badania retinopatii oka, można było też zobaczyć, jak przy pomocy sztucznej inteligencji analizowane są fotografie dna oka. Chętni mogli zbadać sobie poziom glukozy we krwi. Dużym zaskoczeniem było, że na terenie szpitala znajdują się sale seminaryjne oraz wielka aula (jak w filmie „Szpital Amsterdam”), w której odbywają się wykłady i konferencje. Studenci medycyny Collegium Medicumuczą się nie tylko na najnowocześniejszym sprzęcie w Polsce, ale też mają bardzo dużo zajęć praktycznych z pacjentami, co gwarantuje bardzo dobre przygotowanie do przyszłej pracy lekarza.

Ostatnim punktem programu był wykład Prof. dr hab. Dariusza Adamka na temat działania mikroskopu elektronowego, a następnie nauka przygotowania preparatu i obserwacje przez mikroskop elektronowy. Uczniowie dowiedzieli się, jak rozpoznać, czy pacjent ma dystrofię mięśniową.