Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022
2022-04-19

W środę 13 kwietnia tuż przed Świateczną przerwą Wielkanocną odbyło się spotkanie licealistów z uczniami z Ukrainy uczacymi sie w oddziale przygotowawczym.

Oto kilka reflekcji z tego spotkania.

 

"W środę 13 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie integracyjne, w którym uczestniczyło kilkoro naszych uczniów wraz z nowymi kolegami i koleżankami z Ukrainy. Tematem spotkania były zwyczaje i tradycje wielkanocne w Polsce. Zrobiliśmy dla Ukraińców prezentację na temat obchodów Wielkanocy w Polsce, nie zabrakło również poczęstunku. Przygotowano tradycyjne polskie wielkanocne dania, jak na przykład sałatkę jarzynową, a na słodko - babkę wielkanocną. Po prezentacji rozmawialiśmy z nowymi ukraińskimi kolegami i koleżankami o ich własnych zwyczajach świątecznych. Powiedzieli nam, że także chodzą do kościoła (cerkwi) z koszyczkami ze święconką, ponadto podobnie świętują Lany Poniedziałek. Okazuje się, że wcale nie wiele nas różni pod wieloma względami!"

Paweł Bolek     

 

"Ostatni dzień szkoły po lekcjach spędziliśmy w gronie nowych uczniów w naszej szkole, zjedliśmy pyszne sałatki oraz ciasta wielkanocne, dowiedzieliśmy się paru rzeczy na temat zwyczajów na Ukrainie dotyczących spędzania świat wielkanocnych oraz zintegrowaliśmy się"    

Szymon Jochimczyk

 

"Dzisiaj byłam z moją klasą na spotkaniu z innymi uczniami I Liceum Ogólnokształcącego z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Polscy uczniowie przygotowali prezentację dotyczącą polskich zwyczajów wielkanocnych. Przygotowali także poczęstunek w postaci sałatek, ciasta i herbaty.

Następnie porównywaliśmy tradycje wielkanocne w Polsce i Ukrainie.

Zwyczaje wielkanocne okazały się bardzo podobne, ale są pewne różnice np. baranek.

Uczniowie liceum są gotowi do pomocy.

Dziękuję za to spotkanie"

Tetiana Belinska