Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Patronat Wydziału Geografii i Geologii UJ

Od roku szkolnego 2021/2022 wszystkie klasy o rozszerzeniu geograficznym są objete patronatem Wydziau Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W ramach współpracy uczniowie naszej szkoły uczestniczą w zajęciach prowadzinych przez naukowców, pracowników Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Zajęcia odbywają się w labiratoriach i salach wykładowych w Krakowie oraz Stacji Badawczej IGIGP UJ w Łazach k/Bochni.

Koorydnatorem współpracy z Instytutem Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego jest mgr Barbara Wawrzyniak.


Zajęcia w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego

22 marca to dzień, w którym obchodzimy Światowy Dzień Wody. Tym razem obchody zostały połączone z wyjazdem klasy 1f do Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. 

Pierwszą atrakcją wyjazdu było spotkanie ze Smokiem Wawelskim (na fotografii). Nastepnie odbyły się warsztaty w laboratoriach Instytutu. Badaliśmy sklad chemiczny czy przewodność elektryczną wody. Obserwowaliśmy reakcje chemiczne z użyciem kwasu solnego Analizowaliśmy funkcje gleb czy rodzaje osadów eolicznych. Pod mikroskopami badaliśmy próbki gleb i preparatów dendrochronologicznych, poznaliśmy także działenie tunelu areodynamicznego w badanich geograficznych i kosmicznych.

Na zakończenie wyjazdu odwiedziliśmy Centrum Edukacji Przyrodniczej, gdzie zapoznaliśmy się z wystawami dotyczącymi historii życia na Ziemi, geologii dynamicznej, mineralogii, antropologii, systematyki zwierząt czy biogeografii. 

Po pełnym wrażeń i nowej wiedzy wyjeździe wróciliśmy do Chrzanowa. Czekamy na kolejne wyjazdy i wycieczki.

Uczniowie klasy 1f



Wykłady naukowców z Wydziału Geografii i Geologii UJ

W dniach 13 i 16 października 2023 roku w sali 44 odbyły się wykłady naukowców z Wydziału Geografii i Geologii UJ dla klas pierwszych i drugich objętych patronatem przez tą uczelnię. Uczniowie uczestniczyli w pokazach sprzętu do pomiarów hydrologicznych, wysłuchali wykład prof. dr hab. Mirosława Żelaznego i dr Anny Bojarczuk na temat "Eutrofizacja! Co za dużo to niezdrowo!" oraz wystąpienie dr Piotra Trzepacza "Rowerem po mądrzejsze miasto".  Spotkania odbyły się w ramach programu "Naukowcy w szkołach".


Uczniowie klasy 2e w czwartek 1 grudnia 2022r.  uczestniczyli w zajęciach w ramach dnia otwartego Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ i podsumowania projektu Hes-Geo. Zajęcia obejmowały wykłady, laboratoria, grę terenową oraz zwiedzanie wystawy geologicznej w Centrum Edukacji Przyrodniczej.


Naukowcy w szkołach

"Rowerem po mądrzejsze miasto" taki temat miało kolejne spotkanie dla uczniów klas 2e, 3e i 4d o rozszerzonej geografii w ramach projektu "Naukowcy w szkole". W dniu  23 listopada 2022 r. wykład wygłosił dr Piotr Trzepacz z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ.
 
Produkcja rowerów, miejsca roweru lub hulajnogi w różnych koncepcjach dotyczących rozwoju miast czy naukowy potencjał rowerów to tylko niektóre tematy poruszone na spotkaniu.
 
Uczniowie poznali aspekty pracy naukowej oraz nowe sposoby badań przestrzeni miejskiej.

Uczniowie z klas 2e, 3e i 4 d o rozszerzonej geografii w dniu 15 listopada 2022 wzięli udział w spotkaniu z wykładowcą z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ profesorem Mirosławem Żelaznym. W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się o sposobach pomiarów parametrów wody, zasobach wodnych Polski i eutrofizacji wód w Polsce. Wykład urozmaicony był doświadczeniami, pracą w grupach co dało uczniom wiele nowych umiejętności.
 
Spotkanie odbyło się w ramach Patronatu UJ nad klasami o rozszerzonej geografii.
 
Częścią wystąpienia był wykład na temat "Eutrofizacja. Co za dużo to niezdrowo!" realizowanego w ramach projektu "Naukowcy w szkołach" w ramach programu "Małopolskiej Nocy Naukowców 2022-2023".
 
Spotkanie koordynowała p. Barbara Wawrzyniak

22 kwietnia 2022 uczniowie klas 2e i 3 Dsp o rozszerzeniu z geografii pod opieką pani Barbary Wawrzyniak i pani Jolanty Staniszewskiej brali udział w Dniu Geografa UJ. Program przygotowany przez pracowników Instytutu Geografii i Gospodarki Przestarzennej UJ był bardzo bogaty. Młodzież uczestniczyła w zajęcia w laboratorium gleboznawczym i laboratorium geomorfologicznym, pracowała na zajęciach z rozwoju zrównoważonego, odkrywała zakamarki IGIGP w czasie Gry terenowej oraz poszerzała swoją wiedzę na wykładach z geografii transportu i geografii miast.


9 grudnia 2021 uczniowie klas trzecich o rozszerzonej geografii wzięli udział w zajęciach na Wydziale Geografii i Geologii UJ. W laboratoriach gleboznawczych badali gleby bielicowe i rędziny pod względem kwasowości, składu chemicznego. Prowadzili obserwacje mikroskopowe gleb polski czy poznawali działanie wirówek czy spektrometru. W laboratorium geomorfologicznym uczestniczyli w warsztatach pomiaru materiału żwirowego, obserwacji mikroskopowej próbek dendrochronologicznych oraz funkcjonowania tunelu aerodynamicznego. W laboratorium hydrologiczno chemicznym badali przewodność elektryczną wód i prowadzili analizę kationów i anionów w próbkach wody. W drugiej części zajęć uczniowie zostali zapoznani z wyposażeniem Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Spotkali się z wykładowcami, którzy chętnie odpowiadali na pytania uczestników zajęć.


20 października 2021 r. grupa roszerzona z geografii z klasy 3dsp wzięła udział w zajęciach terenowych w Stacji Badawczej IGIGP UJ w Łazach koło Bochni. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach z meteorologii, geomorfologii i hydrologii.