Wycieczki


Krasiejów "Jura Park"

Dnia 04.10.2017 grupa z rozszerzonej biologii udała się na wycieczkę do Parku Nauk i Rozrywek w Krasiejowie.


Na początku przenieśliśmy się promem kosmicznym miliony lat wstecz. Kolejnym etapem naszej wycieczki był wehikuł czasu, w którym dowiedzieliśmy się czym jest ewolucja, obejrzyliśmy niezwykłą galerię małp i małpiatek, a także przodków człowieka. Mieliśmy okazję odbyć podróż przez tunel czasu. Na pokładzie kapsuły przemierzającej 300-metrowy tunel udaliśmy się w podróż przez miliardy lat istnienia wszechświata. Następną atrakcją był JuraPark. Wzdłuż ścieżki rozmieszczone były rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów- wszystkie naturalnej wielkości. Około 200 modeli czyni JuraPark Krasiejów największym tego typu obiektem w Europie. Kolejnym etapem naszej wycieczki było prehistoryczne oceanarium. Tam mieliśmy okazję dowiedzieć się jak wyglądało podwodne życie tysiące lat temu. Staneliśmy "oko w oko" z gatunkami, które do tej pory mogliśmy znaleźć jedynie w książkach. Naszą ostatnią atrakcją było kino 5D. Dowiedzieliśmy się co kryje się kilkaset metrów pod powierzchnią ziemi. Oprócz trójwymiarowego obrazu mogliśmy doznać, także innych wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych oraz dotykowych.


Pod koniec dnia wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, choć nieco zmęczeni. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mieć możliwość uczestniczenia w kolejnej, interesującej wycieczce.

 


Kraje bałtyckie 2017

Dnia 10 czerwca rozpoczęła się krótka krajoznawcza wycieczka po krajach nadbałtyckich dla uczniów naszego liceum. Razem z przewodnikiem i grupą nauczycieli rozpoczęli oni swoją podróż przejazdem autokarem na trasie Chrzanów-Ryga. Miasto docelowe zrobiło na licealistach ogromne wrażenie. Stare uliczki inspirowały pięknem do dalszego podziwiania. 

Następnym miejscem, które odwiedzili był Sztokholm (po wcześniejszej podróży promem przez Bałtyk). Później wycieczka obrała kierunek na Helsinki- kolejną stolicę skandynawskich mocarstw. Ostatnim miejscem zwiedzonym przez uczniów był Talin- niegdyś Reval. Po spędzeniu tam miłego czasu nastąpił powrót do ojczyzny. 

Po długiej i męczącej jeździe autokarem wszyscy wrócili zdrowi i pełni wrażeń. Niecierpliwie czekają na kolejny wyjazd, tym razem statkiem do Petersburga. Zapisy od września 2017r. prowadzi Pan Piotr Tobolski. 


Litwa 2016

W dniach od 21 do 23 marca grupa uczniów z klas 1c i 2b pod opieką pań M. Filipczak, B. Urbańczyk, B. Mrowcy i B. Wawrzyniak zwiedzała tereny Litwy. Ten sąsiadujący z Polską na północnym wschodzie kraj pod koniec marca zaskoczył nas wyjątkowo chłodną pogodą. Temperatury oscylujące w okolicach zera stopni Celsjusza nie były jednak przeszkodą w podziwianiu litewskich miast i ich wyjątkowych zabytków. 

Trasa zwiedzania rozpoczęła się w Kownie, byłej stolicy Litwy, gdzie młody Mickiewicz jako nauczyciel odpracowywał niegdyś swoje stypendium. Nietrudno jest natrafić na ślady poety – na lewo od XVI - wiecznego ratusza znajduje się duża tablica pamiątkowa poświęcona wieszczowi, a w pobliskim Domu Perkuna zobaczyć można pierwsze wydania jego dzieł. W Kownie zobaczyliśmy jeszcze m.in. budowlę średniowiecznego zamku.

Kolejnym punktem (bez wątpienia obowiązkowym) na trasie było Wilno. W stolicy Litwy odwiedzić można wiele interesujących miejsc, które łączą się ściśle z historią Polski i Polaków. Uczestnicy wycieczki zwiedzili potężną archikatedrę w stylu klasycystycznym, pełen symboli i zagadek  kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, słynącą cudami kaplicę w Ostrej Bramie czy cerkiew Świętego Ducha, która zawiera elementy architektury barokowej. Odwiedzili także domy, w których mieszkali Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, celę Konrada i wieżę Giedymina. Wyjątkowym miejscem był również cmentarz na Rossie, jedna z najważniejszych polskich narodowych nekropolii. Spoczywają tam szczątki żołnierzy, ludzi zasłużonych dla ojczyzny a także – serce marszałka Józefa Piłsudskiego pochowane obok jego matki.

Ostatniego dnia wyprawy wycieczka licealistów zawitała do Trok, gdzie znajduje się wybudowany przez księcia Witolda zamek i charakterystyczne zabudowania mniejszości karaimskiej. Po regionalnej przekąsce (czyli karaimskich pierogach z ciasta z farszem mięsnym - kibinach) ruszyliśmy w stronę Druskiennik. A tam, w muzeum socjalizmu, obejrzeliśmy rzeźby, obrazy, przedmioty codziennego użytku i inne relikty komunistycznej propagandy. 

Litwa to zaskakujący kraj. Warto pojechać lub wrócić do miejsc, które – choć tak bardzo wiążą się z historią Polski – często w ogóle nie są nam znane. Marcowa wycieczka klas 1c i 2b była świetną okazją, by zobaczyć i poznać choć część zabytków i tajemnic, jakie kryje w sobie Litwa. 


Włochy 2016

Przedświąteczny, marcowy tydzień uczniowie naszego liceum wraz z profesorami mieli okazję spędzić w słonecznej Italii, gdzie czekało na nich wiele niezapomnianych widoków i wrażeń.

Wycieczka rozpoczęła się całonocnym przejazdem przez Czechy i Austrię w kierunku Włoch. Do naszego pierwszego celu- Wenecji dotarliśmy w wczesnych godzinach rannych, gdy jej mieszkańcy jeszcze spali, a miasto osnute było gęstą mgłą. Na obrzeża miasta dostaliśmy się promem, a następnie udaliśmy się na Plac św. Marka, gdzie zwiedziliśmy bazylikę. Po krótkiej przerwie wybraliśmy się na spacer po mieście, w czasie którego zobaczyliśmy jego najsłynniejsze zabytki takie jak Most Westchnień, czy kościół Santa Maria Gloriosa dei Frari.

 

 

Kolejny dzień spędziliśmy w Asyżu. Podczas zwiedzania Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej, Bazyliki św. Franciszka i kościoła św. Klary poznaliśmy niezwykłą historię Biedaczyny z Asyżu. Wieczorem udaliśmy się do Tivoli, w której znajduje się znana z pięknych ogrodów Villa d’Este. 

Trzecim przystankiem w naszej podróży był Rzym, w którym mieliśmy okazję zobaczyć największy amfiteatr świata - Koloseum, a także Forum Romanum, Kapitol, Łuk Konstantyna oraz dwie najsłynniejsze fontanny- „Czterech Rzek” oraz „Di Trevi”.

Bazylikę św. Piotra, w której znajduje się miejsce spoczynku Jana Pawła II, a także ogromne Muzea Watykańskie i Kaplicę Sykstyńską, w której podziwialiśmy największe dzieła Michała Anioła.

Ostatnim punktem naszej wycieczki była kolebka renesansu- Florencja, w której zobaczyliśmy kościół Santa Croce, będący miejscem pochówku najznamienitszych Włochów, następnie zwiedziliśmy symbol miasta- katedrę Santa Maria del Fiore, która jest zwieńczona kopułą Brunelesciego oraz wieloletnią siedzibę rodu Medyceuszy - Palazzo Vecchio. Nasz spacer zakończył się na Moście Złotników, z którego udaliśmy się do autokaru, który zawiózł nas do Polski.


Biolodzy we Wrocławiu

W dniach 8-9.10.2015r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Wrocławia. Pierwszym punktem programu był spacer szlakiem krasnoludków i zobaczenie najważniejszych zabytków Wrocławia. Następnie młodzież udała się do Ogrodów Doświadczeń „Humanitarium”, gdzie prowadzone były zajęcia sekcji serca, a następnie do Ogrodu Botanicznego. Kolejnego dnia wczesnym rankiem grupa udała się do wrocławskiego ZOO, gdzie po wysłuchaniu prelekcji na temat obszarów okołobiegunowych, każdy miał sporo czasu na dokładne zwiedzenie zoo i poznanie jego mieszkańców. Dodatkowymi atrakcjami był spacer po Ogrodzie Japońskim i obejrzenie wystawy w Hali Stulecia. Mimo, iż wycieczka tematycznie była skierowana głównie dla zainteresowanych biologią, wszyscy wrócili do domu pełni wrażeń.  


Portugalia 2015

W dniach 29- 8.06.2015 roku, 40 uczniów naszej szkoły przemierzyło tysiące kilometrów by dotrzeć na krańce Europy. Wycieczka Francja- Hiszpania- Portugalia-Włochy dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.  Zwiedzanie zachodniej Europy rozpoczęliśmy od wizyty w Carcassonne - pięknym, średniowiecznym miasteczku położonym u stóp Pirenejów. Następnego dnia wyruszyliśmy w dalszą podróż. Odwiedziliśmy Andorę, Gironę i Barcelonę, w której m.in. podziwialiśmy  niesamowitą katedrę zaprojektowaną przez Antonio Gaudiego.  Nie zabrakło również czasu na odpoczynek i kąpiel w Morzu Śródziemnym.  Kolejnymi punktami naszej wycieczki była Lizbona, Cabo da Roca (najdalej wysunięty na zachód przylądek Europy), Fatima i Santiago de Compostela, w którym po 5 kilometrowej trasie dotarliśmy do katedry św. Jakuba, miejsca pielgrzymowania.  Ostatnim miastem, które odwiedziliśmy był Mediolan. W stolicy mody podziwialiśmy gotycką katedrę, należącą do największych kościołów na świecie (jej długość wynosi 157 m, natomiast szerokość-93 m). 

 

Zapraszamy do zapoznania się z szerszą relacją z Naszej wycieczki - Sprawozdanie z wycieczki do Portugalii


Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej

 

Uczniowie klas II a, II d i II b wzięli udział w szkolnej wycieczce. Zwiedzili m. in. Twierdzę Kłodzko, kopalnie złota Złoty Stok, a także podziwiali przepiękne formy skalne Gór Stołowych.


Wycieczka do Szkocji

W dniach 13-22.06.2014 roku, 60 uczniów z całej szkoły przemierzyło setki kilometrów, by zwiedzić Szkocję. Wycieczka Berlin-Amsterdam-Szkocja-Londyn dostarczyła wspaniałych widoków (szczególnie tych na wyspie Skye), niespodziewanie słonecznej pogody a przede wszystkim wielu niezapomnianych chwil.


BAWARIA ZDOBYTA !

 W dniach 27 kwietnia – 1 maja 2014 roku uczniowie z klasy 1c, 1d i 1e uczestniczyli w wycieczce do Bawarii – szklakiem zamków Ludwika II „Szalonego”. Młodzież zwiedziła trzy zamki Herrenchiemsee, Neuschwanstein (tzw. Zamek Dysneya) i Hohenschwangau oraz zabytki Monachium (w tym Stare Miasto – Nowy Ratusz, Rezydencję Wittelsbachów, Katedrę Najświętszej Marii Panny, Kościół św. Piotra, Kościół św. Michała, Kościół św. Jana Nepomucena, Ogród Angielski i ogrody przy Rezydencji Wittelsbachów i Alter Hof, a także Miasteczko Olimpijskie i wystawę Świat BMW). 

Zwiedzając Miasteczko Olimpijskie uczniowie wyjechali na Wieżę Olimpijską, skąd mogli podziwiać panoramę Monachium. Jednym z punktów programu było również zwiedzanie Garmisch – Partenkirchen oraz spacer po mieście oraz zimowym stadionie olimpijskim.
Wszyscy wrócili pełni nowych wrażeń i z pewnością nie mogą się doczekać kolejnych wycieczek i wyjazdów klasowych.

zamknij