Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022
2018-04-05

Nie każdy drugoklasista ma już sprecyzowane plany na przyszłość. Wybór przedmiotów rozszerzonych nieco ukierunkował już nasze młode umysły, jednak wciąż w wielu głowach toczy się właśnie batalia myśli, który kierunek studiów będzie najbardziej odpowiedni. Przeglądanie stron internetowych i folderów promocyjnych uczelni może pomóc podjąć decyzję, jednak warto też odwiedzić uczelnię, by przyjrzeć się upragnionym studiom z nieco innej perspektywy. Taką możliwość miała grupa uczniów klas drugich z naszego liceum, kiedy to 23 marca bramy Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie stanęły dla nas otworem.

 

Mieliśmy okazję uczestniczyć w trzech półgodzinnych wykładach, z których można było się dowiedzieć co nieco m.in. o zagrożeniach powodowanych przez smog, wodzie i jej związkach ze zdrowiem oraz jak 9 miesięcy w łonie matki wpływa na nasze zdrowie w dorosłym życiu.

 

Mogliśmy również spotkać się ze studentami, którzy byli gotowi odpowiedzieć na każde pytanie (nie tylko te związane ze studiami) oraz pokazać w praktyce, na czym będzie polegać ich przyszła praca. W Laboratorium Umiejętności Pielęgniarskich zaprezentowano nam m.in. zakładanie wenflonu i podłączanie kroplówki; w Zakładzie Ratownictwa Medycznego zobaczyliśmy pokazy udzielania pierwszej pomocy. Zwiedziliśmy również Instytut Fizjoterapii, Zakład Elektroradiologii, Zakład Fizjologii Medycznej i Instytut Zdrowia Publicznego. Największą naszą sympatię wzbudziły uśmiechnięte studentki położnictwa. Pod ich czujnym okiem można było nauczyć się chwytów Leopolda, samobadania piersi, pobierania materiału do badania cytologicznego szyjki macicy, kąpieli i ubierania noworodka (co okazało się nie lada wyzwaniem). Wiele dziewczyn dodatkowo uczestniczyło w prowadzonych przez przyszłe położne warsztatach z chustonoszenia.

 

Każdy mógł znaleźć coś dla siebie – zwłaszcza zainteresowani kierunkami medycznymi byli w siódmym niebie. Wyjazd dał wiele do myślenia jeszcze niezdecydowanym. Kto wie, może wśród nas znajduje się przyszła pielęgniarka lub ratownik medyczny?