Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

"Odblaski" – obowiązkowe dla pieszych

2017-10-09

W środę 27 września br. uczniowie klas pierwszych odbyli spotkanie z Panem Marcinem Łąką i Panem Krzysztofem Bartolikiem  z Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie na temat obowiązku noszenia odblasków. Piesi po zmroku poza obszarem zabudowanym muszą posiadać odblaski umieszczone w sposób widoczny dla kierujących. Po spotkaniu uczniowie otrzymali odblaskowe opaski  w celu dbania o ich bezpieczeństwo na drodze.

 

 

Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy (niezależnie od wieku), który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.  Za jego brak grozi mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł. Jest jeden wyjątek: pieszy może się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, tylko i wyłącznie na drodze przeznaczonej dla pieszych lub na chodniku.

Co to jest odblask? Elementami odblaskowymi mogą być doczepiane do ubrania, opaski, smycze czy kamizelki. Umieszczenie ich zalecane jest na wysokości kolan, dłoni czy w okolicy klatki piersiowej lub pleców.

 

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Nowy przepis nie kosztuje wiele, a może  ocalić zdrowie i  życie wielu użytkownikom dróg.