Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Święto Nauk Ścisłych w AGH – kosmiczne Science Show

2024-11-25

Uczniowie klas 1a, 1b, 2a, 3a, 3b i 4a wraz z nauczycielami uczestniczyli 18 listopada w Święcie Nauk Ścisłych w AGH. Wydarzeniu patronuje prof. Antoni Hoborski – wybitny matematyk, pierwszy rektor Akademii Górniczej (później AGH) w latach 1920-1922 i jednocześnie dziekanem pierwszego w AG Wydziału Górniczego. Jego działalność naukowa, dydaktyczna i organizacyjna to wspaniały przykład idei łączenia podstawowych nauk ścisłych z aplikacyjnymi naukami technicznymi.

Celem organizacji tego wydarzenia jest upowszechnienie i popularyzacja potrzeby rozwoju nauk ścisłych i świadomości ich właściwego nauczania w szczególności w środowiskach nauczycieli i uczniów szkół średnich.


Uczniowie wysłuchali wykładu prof. dr hab. Adam Bzdaka z Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH na temat „Jak zaobserwować kosmiczny efekt Dżanibekowa w warunkach domowych?”. Podczas spotkania zaprezentowały się również koła naukowe działające na uczelni, pokazując sposoby swojej pracy i realizowane projekty:
- Lunaris – pierwszy polski ładunek księżycowy” - koło Lunar Tech
- Lunar VR – projekt, który sprawia, że czujemy się jak na Księżycu” – koło SpaceTeam
- „BOZON vs Astro” pokazy doświadczeń - Koło Naukowe BOZON
- „Jak studenci budują rakiety?” – koło Space System

 

Wydarzenie, jak zawsze, dostarczyło wielu wrażeń, ciekawych informacji, a tym razem i inspiracji do wyboru dalszej ścieżki kształcenia dla naszych uczniów.