Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Wykłady popularnonaukowe związane z robotyką satelitarną i historią bomby Oppenheimera.

2024-06-13

12 czerwca 2024 roku uczniowie klasy 3a Bartosz Malczyk i Paweł Zapała wraz z prof. Iwoną Małochą wzięli udział w wykładach popularnonaukowych na tematy związane z robotyką satelitarną i historią bomby Oppenheimera.

Wykłady wygłosili mgr Ewelina Zambrzycka – Kościelnicka - Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk "Robotyka satelitarna, zawód z kosmiczną przyszłością" oraz dr inż. Paweł Janowski – Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej "Jak powstała bomba Oppenheimera".


Wykład o bombie Oppenheimera przybliżył historię jednego z najważniejszych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych osiągnięć XX wieku, ukazując, jak nauka kształtuje świat i jakie niesie ze sobą odpowiedzialności. Wykład o robotyce satelitarnej zabrał Nas w przyszłość technologii kosmicznych, odkrywając tajniki nowoczesnych technologii wykorzystywanych w badaniach kosmicznych. To szansa na spojrzenie w przyszłość i zrozumienie, jak rozwój
technologii kosmicznych kształtuje nasz świat. Te dwa wykłady, choć różnią się tematyką, łączy wspólna idea: ukazanie, jak nauka i technologia nieustannie kształtują nasz świat, zarówno w przeszłość, jak i przyszłość. To inspirująca lekcja dla każdego młodego naukowca, który chce zrozumieć, jak nauka może wpływać na społeczeństwo i jakie niesie ze sobą odpowiedzialności.

Po wykładach odbyło się spotkanie ze studentami wśród, których jednym z nich był nasz uczeń. Była to doskonała szansa na bezpośrednie rozmowy z obecnymi studentami uczelni, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami,
opowiedzieli o życiu studenckim i możliwościach, jakie oferuje AGH. 

Na wykład przyjechała młodzież z całego kraju co pozwoliło Nam na wymianę doświadczeń, nawiązanie wartościowych kontaktów i wzajemnie inspirowanie się do dalszego zgłębiania wiedzy.


Akademię Górniczo-Hutniczą jest jedną z największych uczelni technicznych w Polsce. Uczelnia ma ugruntowaną pozycję w kraju i coraz mocniejszą pozycję poza granicami Polski. Doświadczona kadra, nowoczesne laboratoria, wyjątkowy kampus to jej atut. Oferta kształcenia obejmuje blisko 70 kierunków studiów prowadzonych na 17 wydziałach. Uczelnia oferuje również kształcenie w szkołach doktorskich, studia MBA TECH oraz na ok. 90 kierunkach studiów podyplomowych.