Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Debata oksfordzka "Czy lasy powinny być gospodarczo eksploatowane?"

2024-04-29

W poniedziałek, 29 kwietnia, zatem niedługo po Dniu Ziemi, w naszej szkole odbyła się niezwykła debata w formule oksfordzkiej. Temat: Czy lasy powinny być gospodarczo eksploatowane? Temat nieprzypadkowy, bowiem mecenasem wydarzenia było Nadleśnictwo Chrzanów.

Niezwykła, gdyż starły się drużyny z różnych szkół i etapów edukacji. Po jednej stronie znalazło się czworo wspaniałych z klasy 2 C naszej szkoły (Barwa, Batko, Burda, Dyląg).  Stanowili oni Grupę Propozycji, czyli argumentowali za odpowiedzią TAK. Z drugiej strony stanęła Grupa Opozycji, argumentująca za NIE, składająca się z uczniów klasy 8 A Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Pawła II w Trzebini (Bogacka, Jaśko, Szulewa, Szulewa).


Obie te szkoły były reprezentowane także na widowni. Warto zauważyć skład jury, w którym zasiadły i obie panie dyrektor, i nauczyciele obu szkół, i przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Chrzanowie. Całość zaś poprowadziła dwójka uczniów naszej 1 F (Kędziora, Barcik).


Sama debata była bardzo merytoryczna, odwoływano się i do argumentów ekologicznych, i historycznych, i biblijnych... Kilkakrotnie zaiskrzyło, ale oczywiście taktownie, zgodnie z duchem tego rodzaju debaty. Stres dawał o sobie znać, choć oczywiście zdecydowanie mniej u starszych dyskutantów.


W przerwie widownia oraz utrudzeni debatanci mogli posilić się dzięki wypiekom klasy 1 F.
Jury, po odpowiednio długiej naradzie, zadecydowało, że obie ekipy należy nazwać zwycięzcami. Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe.
W głosowaniu widzów nieznacznie (53:47) zwyciężyła grupa propozycji.


Całość zorganizowali nauczyciele naszej szkoły: pani Barbara Wawrzyniak, pan Marek Śliwa, pan Piotr Siejka.