Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Wykład pod patronatem UJ

2024-03-13

7 marca klasy humanistyczne wysłuchały wykładu Pani Profesor Anity Całek. Nasza Gościni pracuje w Katedrze Komparatystyki Literackiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2003-2008 pracowała w Strasburgu w Sekcji Polskiej Collège Esplanade oraz jako lektor języka polskiego na Université Marc Bloch. Jest autorką dwóch książek oraz wielu recenzji i artykułów popularnonaukowych. Do jej głównych zainteresowań badawczych należą: utopie i dystopie, współczesna literatura francuska, literatura fantastyczna XIX-XXI wieku, biografistyka oraz metodologia biografii.
Wykład dotyczył lęków współczesnego człowieka, które ujawniają się w kreowaniu przerażających wizji dystopijnych światów przyszłości. Ten interesujący i bliski nam temat został omówiony w szerokim kontekście kulturowym i zilustrowany bogactwem przykładów z literatury, filmów oraz seriali. Sposób przedstawienia tematu oraz osobowość Wykładowczyni sprawiły, że był to miło i ciekawie spędzony czas.
Po więcej wiedzy dotyczącej utopii oraz dystopii zapraszamy do naszej zakładki na stronie szkoły, gdzie wkrótce pojawią się obszerne notatki z wykładu.