Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Wieli sukces Filipa Baciaka

2023-08-08
W dniach 8-17 lipca w Tokyo  odbyła się 53 Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna. Polskę reprezentował między innymi uczeń naszej szkoły, tegoroczny maturzysta Filip Baciak. Zawody odbywają się co roku w innym kraju. Biorą w nich udział zespoły z 90 krajów - około 400 uczestników. Uczniowie zdobywają punkty w dwóch częściach: teoretycznej i doświadczalnej. W pierwszej rozwiązują zadania, a druga polega na wykonaniu doświadczenia, pomiarze wspartym obliczeniami. Polska reprezentacja w tym roku osiągnęła historycznie dobry wynik, ale najlepszy z piątki uczestników był Filip Baciak, który zdobył złoty medal olimpiady. Nagrodę wręczał mu przewodniczący tegorocznej edycji wydarzenia czyli dr Makoto Kobayashi, laureat Nagrody Nobla z Fizyki z 2008 roku i jednocześnie jeden z największych autorytetów w tej dziedzinie na świecie.
 
Podczas pobytu w Japonii Filip miał również okazję wysłuchać wykładów dwóch innych noblistów z fizyki, a także poznać historię i kulturę tego kraju, posmakować azjatyckiej kuchni. 
 
Filip w minionym roku szkolnym zdobył również tytuł finalisty Olimpiady z Informatyki i tytuł laureata w konkursie matematycznym. Ponadto jest uczniem, który osiągnął bardzo wysokie wyniki na egzaminie maturalnym.
Za swoje sukcesy otrzymał w dniu 7 lipca stypendium Starosty Powiatu Chrzanowskiego.
 
Wracając do Olimpiady z Fizyki warto wspomnieć, że pierwsza międzynarodowa olimpiada fizyczna odbyła się w Warszawie w 1967r. Brały w niej udział tylko państwa z Europy Środkowej: Czechosłowacja, Bułgaria, Węgry i Rumunia. Później popularność zawodów rosła i włączało się w jej organizację coraz więcej państw. Wielu byłych laureatów i zwycięzców tych zawodów jest obecnie cenionymi naukowcami, jak chociażby organizatorzy aktualnej edycji.
 
Gratulujemy Filipowi Baciakowi tak wspaniałego sukcesu i życzymy wielu następnych przy realizowaniu swoich naukowych pasji!