Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2021

DEBATA NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA SENIORÓW

2021-11-25

W piątkowe popołudnie, 19 listopada, pięcioosobowa grupa naszych uczniów pod opieką Pani Pedagog  uczestniczyła w  debacie społecznej „W jaki sposób osoby starsze oraz młodzież szkolna mogą wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa seniorów w społeczności lokalnej miasta i gminy Chrzanów” -  zorganizowanej przez Powiatową Komendę Policji w Chrzanowie. Debata odbyła się w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie.

Uzyskane informacje i wypracowane wspólnie formy pomocy osobom starszym  - uczniowie przekażą swoim  kolegom i koleżankom. W ten sposób dotrzemy do jak największej liczby osób, by zapobiec  ewentualnym zagrożeniom, które mogłyby spotkać osoby starsze z najbliższego otoczenia.

Podczas spotkania ustalono, że seniorów trzeba nauczyć:  jak bezpiecznie korzystać z Internetu, ustrzec się przed kradzieżami, przed oszustwami telefonicznymi i wyłudzeniami pieniędzy, jak odpowiednio trzymać torebkę w komunikacji miejskiej, czy miejscach publicznych oraz że nie należy podawać danych osobowych przez telefon, wpuszczać do domu nieznajomych.

Zagrożeniem również są rozmowy telefoniczne, które prowadzą do utraty czasem  dorobku  całego życia. Oszuści działają manipulując uczuciami naszych dziadków, którzy słyszą o ich zagrożeniu  („metoda na wnuczka”). Naszym zadaniem jest uświadomienie osób starszych o  ewentualnych zagrożeniach i zadbać w ten sposób o ich  bezpieczeństwo.