Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2021

Małopolska Noc Naukowców

2021-09-27
24 września uczniowie i nauczyciele 1 Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w Małopolskiej Nocy Naukowców na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie. Stworzone zostały trzy stanowiska przedmiotowe - z chemii, fizyki i biologii. Biolodzy z klasy 2c przybliżyli uczestnikom temat "Sekrety roślin". Można było zobaczyć na żywo rośliny owadożerne takie jak dzbaneczniki, rosiczki, kapturnice. Zainteresowani mogli nauczyć się jak umiejętnie posługiwać się mikroskopem oraz wziąć udział w quizie o ciekawostkach na temat roślin.
Fizycy z  klasy 3asp przygotowali pokaz doświadczeń " Fizyka w Gwiezdnych Wojnach i nie tylko". Stworzyli miecz świetlny w lampy plazmowej i jarzeniówki, posługiwali się "telekinezą" do unoszenia cieczy w naczyniu o nazwie handboiler. Zademonstrowali działania polaryzatorów światła. Magiczną sztuczką okazało się również wykonanie lontu z dymu świeczki czy też zgaszenie płomienia świecy przy pomocy pozornie tylko pustej szklanki.
Doświadczenia z chemii "Kolorowa chemia" przygotował student Wydziału Chemii UJ w Krakowie Grzegorz Niedzielski, odbywający praktyki w naszej szkole. Prezentował ciecze, które w niezwykły sposób zmieniały swoje kolory, sprawił, że rysunki wykonane przez uczestników wodą nabrały kolorów. Punktem kulminacyjny było jednak wyprodukowanie sztucznej krwi.
Opiekę merytoryczną nad pokazami sprawowały: p. Elżbieta Klekotka, p. Marzanna Mąsior, p. Anna Oprządek