Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Wycieczka szkolna promem – Tallin, Sztokholm, Turku, Helsinki, Ryga, Wilno 

10 - 16 czerwca 2023 roku

Przez ostatnie siedem dni młodzież I LO im. S. Staszica odbywała niezwykłą podróż po stolicach państw bałtyckich. Zaczęliśmy od stolicy Estoni – Tallina. Uczniowie podziwiali starówkę, estoński parlament, Plac Ratuszowy, Bramę Morskę. Kolejnym miastem był Sztokholm gdzie zobaczyli siedzibę króla Szwecji, gmach Muzeum Nobla, katedrę, Muzeum Vasa, w kótrym znajduje się wydobyty w 1961 r. z dna morskiego i doskonale odrestaurowany okręt wojenny. Zachwycił również spacer klimatycznymi sztokholskimi uliczkami ze sklepikami i restauracjami. Następnie przyszedł czas na Finlandię i dwa miasta. Spacer po starówce najstarszego fińskiego miasta i historycznej stolicy Finlandii czyli Turku, które w XVI wieku było siedzibą Jana III Wazy i jego żony Katarzyny Jagiellonki, a potem Helsinki czyli współczesna stolica państwa. Zobaczyliśmy między innymi wykuty w skale kościół protestancki Temppeliauko, park Sibeliusa, prawosławny Sobór Uspienski, Plac Senacki z Katedrą luterańską. Kolejną stolicą była Ryga. Spacer rozpoczęliśmy od Starego Miasta z unikalną architekturą secesyjną i klimatyczną starówką. Podziwialiśmy kościół św. Piotra, Dom Bractwa Czarnogłowych, Dom Kotów, zespół średniowiecznych kamieniczek – Trzej Bracia. W końcu przyszedł czas na Wilno – stolicę Litwy. Spacerowaliśmy po zabytkowym centrum miasta, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, odwiedziliśmy Ostrą Bramę, Uniwersytet im. Staefana Batorego, Archikatedrę Wileńską, Dom Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.

Dodatkowym przeżyciem był rejs promem z noclegami przez Archipelag Sztokholmski składający się z ponad 20 tysięcy wysp i wysepek, który zarówno nas zaskoczył jak i zadziwił. Nowym doświadczeniem były białe noce, które towarzyszyły naszej wycieczce przez cały rejs.

Uczniowie wrócili z nową wiedzą o państwach bałtyckich – regionalnych obyczajach, kulturze i historii.

Wycieczka klasy 1b i 1f do Pragi, Morawskiego Krasu i Kutnej Hory

Wycieczka klas 1c i 2e

W dniu 02.06 uczniowie klas 1c oraz 2e pod opieką p. A. Olszowska,  K. Jedynak oraz R. Solarska byli na spacerze edukacyjnym w Arboretum Park „Gródek” w Jaworznie, następnie udali się do GEOsfery.

Dzień Dziecka w Staszicu

Pomimo, że nasi uczniowie są już niemal dorośli, to z okazji 1 czerwca klasy biologiczno-chemiczne były na dwudniowej wycieczce we Wrocławiu zorganizowanym przez p. Elżbietę Klekotkę. Pierwszy dzień spędziliśmy przemierzając szlak Krasnoludków, poznając najważniejsze miejsca tego urokliwego miasta-Rynek, Ostrów Tumski, Panoramę Racławicką oraz Muzeum Narodowe. Drugi dzień typowo biologiczny- zobaczycismy piękny Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Ogród Japoński, odwiedziliśmy ZOO z wspaniałym Afrykarium, a na koniec pożegnały nas tańczące fontanny.


„Warszawa – piękna i wspaniała”

„Warszawa – piękna i wspaniała” – pod tym hasłem w dniach 25-27 czerwca 2022 r. uczniowie z klas: 2c, 3 esp, 2b, 2e i 3b pod opieką nauczycielek: p. Moniki Likus, p.Aleksandry Marzec, p. Marzeny Brożek i p. Marii Palki -zwiedzali stolicę naszego kraju. Pogoda – czasami kapryśna -nie popsuła doskonałych nastrojów i bogatego programu zwiedzania. Po zadumie i refleksji na CmentarzuPowązkowskim i Muzeum Powstania Warszawskiego oraz spacerze po Starówce – śladami F. Chopina, M. Skłodowskiej-Curii i literackich bohaterów „Lalki”, znalazł się na czas na eksplorację Stadionu Narodowego, spotkanie z nauką w Instytucie Kopernika i kontemplację utworów F. Chopina w poświęconym mu muzeum.

Do bliskich spotkań z historią doszło także podczas zwiedzania Grobu Nieznanego Żołnierza, a także  Królewskich Łazienek oraz pałacu w Wilanowie, gdzie podziwialiśmy przepiękne ogrody i  niezwykłe bogactwo kwitnących majową porą kwiatów i krzewów. Unowocześnioną strzelistymi wieżowcami oraz „koszem” bryły Stadionu Narodowego panoramę Warszawy podziwialiśmy w bezchmurny dzień z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki.

Bogatą i złożoną historię z pasją i zaangażowanie przybliżali uczniom przewodnicy jak i pilot wycieczki-p. Marek Kozioł.  Uczestnicy wrócili z ogromem wrażeń i apetytem na kolejny szkolny wypad.


Wycieczka na Pomorze

 

Na pięciodniową wycieczkę na Pomorze w dniach 23 – 27 maja 2022r. wybrały się klasy 2a i 3a pod opieką: p. Iwony Małochy, p. Moniki Niemczyk, p. Roberta Daszyka i p. Barbary Wawrzyniak. Plan wycieczki był bardzo bogaty. Pierwszego dnia Toruń – starówka wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz wieczorny spacer na Morze Bałtyckie. Drugi dzień – „Statkiem po trawie” – trzygodzinny rejs po Kanale Elbląskim i pochylniach Buczyniec, Kąty i Oleśnica, kolejnym zabytku wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie Raczki Elbląskie, najniżej położony punkt w Polsce – 1,8 m p.p.m. Na koniec dnia wizyta w Elblągu i 1,5 godzinny spacer po starówce. Trzeciego dnia odbyła się wizyta w Europejskim Centrum Solidarności. Kolejnymi punktami wycieczki była Katedra w Gdańsku – Oliwie i wysłuchanie pięknego koncertu organowego, Molo w Sopocie oraz Główne Miasto w Gdańsku, z gotycką bazyliką Mariacką, Dworem Artusa i fontanną Neptuna. Czwartego dnia odwiedziliśmy Gdynię – Skwer Kościuszki i statki Dar Pomorza, Dar Młodzieży i ORP Błyskawica, a następnie odbył się rejs na Hel i wizyta w fokarium. W drodze powrotnej udaliśmy się na Westerplatte. Ostatni dzień rozpoczął się od wizyty w Obozie Koncentracyjnym Stutthof, a następnie Zamek w Malborku z Muzeum Inkluzji Bursztynu, ostatni w programie zabytek z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocowaliśmy w miejscowości Sztutowo na Mierzei Wiślanej, gdzie również czekały nas atrakcje takie jak ognisko, kręgle, bilard, mini golf czy dyskoteka.

Wycieczka upłynęła bardzo szybko i już klasy czekają na kolejny wyjazd.

Relacja klasy 2a - Pomorze

 

W dniach 23 maja do 27 maja klasa 2A i 3A odbyły wycieczkę na Pomorze. Zasięg zwiedzania grupy 57 osób rozciągał się od Torunia po Hel, od Gdyni do Elbląga. Nasze miejsce snu i odpoczynku znajdowało się w Sztutowie, gdzie już pierwszego dnia ostatnie promienie słońca urzekało nas wszystkich swoimi wdziękami i blaskiem odbitym od majestatu fal Morza Bałtyckiego z Zatoki Gdańskiej. Jeszcze zanim dotarliśmy do Sztutowa zaglądnęliśmy w miejsce słynące z Kopernika wstrzymującego gwiazdy a obracający planetami i z pierników uznawanych za kunsztowne w skali świata. Mowa oczywiście o Toruniu. Następnego dnia odwiedziliśmy kanał Elbląski i samo miasto, gdzie opowiedziano nam zawiłą historię Krzyżaków. W środę znaleźliśmy się w mieście-historii. W Gdańsku, którego historia liczy sobie ponad 1000 lat, zobaczyliśmy Europejskie Centrum Solidarności, które bezbłędnie uświadomiło nam historię dobrobytu żyjących pokoleń. Stamtąd udaliśmy się do gdańskiej dzielnicy - Oliwy, gdzie w Katedrze Oliwskiej zachwycaliśmy się wspaniałym dźwiękiem organów katedry podczas niebywałego koncertu. Następnym punktem był Park Oliwski z egzotycznymi gatunkami drzew i roślin, a stamtąd pojechaliśmy do Sopotu i zobaczyliśmy słynne molo sopockie wokół pięknych budynków. Później wróciliśmy do Gdańska gdzie celem naszych obiektywów była starówka. W ten sposób zakończyliśmy tego dnia zwiedzanie, ale już w czwartek zawitaliśmy w Gdyni by popłynąć na Półwysep Helski. Tam obejrzeliśmy fokarium, znaleźliśmy się też na "Początku Polski". Ostatniego dnia, tj. piątek, opuściliśmy nasz ośrodek już na dobre. Udaliśmy się do świadectwa okrucieństwa historii - Holokaustu - w postaci obozu koncentracyjnego KL "Stutthof", gdzie każdy z nas poczuł wiatr refleksji i ludzkiej brutalności. Ostatnim naszym przystankiem był zamek w Malborku. Cytując klasyka - "Największy zbiór cegły w Europie" był olbrzymi, a jego monumentalizm uczniowie chętnie uwieczniali w pamięciach swoich aparatów i telefonów. Natomiast w pamięciach swoich głów wszyscy uczestnicy wycieczki pozostawią niepowtarzalne wspomnienia, a w relacjach zostaną zapisane nowe litery integracji, która jest najpiękniejsza właśnie na wycieczkach w doborowym towarzystwie.

Pitr Biśta 2a

W dniach 23-27 maja wraz z klasą 3A wybraliśmy się na wycieczkę na Pomorze. Pogoda mimo wcześniejszych niezbyt dobrych prognoz dopisywała. W pierwszym dniu zobaczyliśmy Toruń - oczywiście nie obyło się bez zakupu pierników. W kolejnych dniach podróżowaliśmy po zakątkach Trójmiasta - w programie znalazły się m.in. rejsy statkami, gdańska starówka , czy Europejskie Centrum Solidarności. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Malborku. Z tej wycieczki wszyscy wrócili z uśmiechami na twarzy, przywieźli mnóstwo magnesów i piękne wspomnienia, które będą nam towarzyszyć jeszcze przez bardzo długi czas. Podróż przebiegła śpiewająco! (dosłownie).

Kamila Ogrodnik, klasa 2A

Warsztaty w Muzeum Przyrodniczym Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie

Klasa IIc pod opieką nauczycieli p. Elżbiety Klekotki oraz s. Anny Szubrycht, w ramach zajęć biologii uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. W trakcie zajęć uczniowie zgłębili swoją wiedzę na temat stawonogów. Mogli dotknąć ptasznika, patyczaka, karalucha i innych intrygujących zwierząt. W ramach wyjazdu oczywiście również zwiedzanie muzeum z przewodnikiem.

Klasa 1d w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie

Klasa o profilu biologicznym gościnnie w szpitalu w Chrzanowie Klasa Id w ramach zajęć edukacyjnych z biologii pod opieką nauczyciela biologii p. Elżbiety Klekotki, odwiedziła Laboratorium Diagnostyczne w chrzanowskim szpitalu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć na czym polega praca diagnosty, w jaki sposób dokonuje się posiewów, jak się je odczytuje itd. Serdecznie dziękujemy Pani Kierownik Joannie Fijołek oraz pracownikom laboratorium za przeprowadzenie niezwykle wartościowych zajęć.


Klasa 2a na wycieczce w chorzowskim Zoo

W dniu 11 maja klasa 2 A pod opieką p. M Niemczyk oraz p. B. Wawrzyniak odwiedziła Zoo w Chorzowie. Klasa integrowała się w pięknych okolicznościach przyrody. Największe wrażenie zrobiła różnorodność zwierząt oraz ich przyjazne nastawienie do ludzi.


Wyjazd na Dzień Geografa na Uniewrsytecie Jagiellońskim

22 kwietnia uczniowie klas 2e i 3 Dsp o rozszerzeniu z geografii pod opieką pani Barbary Wawrzyniak i pani Jolanty Staniszewskiej brali udział w Dniu Geografa UJ. Program przygotowany przez pracowników Instytutu Geografii i Gospodarki Przestarzennej UJ był bardzo bogaty. Młodzież uczestniczyła w zajęcia w laboratorium gleboznawczym i laboratorium geomorfologicznym, pracowała na zajęciach z rozwoju zrównoważonego, odkrywała zakamarki IGIGP w czasie Gry terenowej oraz poszerzała swoją wiedzę na wykładach z geografii transportu i geografii miast.


Lekcje geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim

9 grudnia uczniowie klas trzecich o rozszerzonej geografii wzięli udział w zajęciach na Wydziale Geografii i Geologii UJ. W laboratoriach gleboznawczych badali gleby bielicowe i rędziny pod względem kwasowości, składu chemicznego. Prowadzili obserwacje mikroskopowe gleb polski czy poznawali działanie wirówek czy spektrometru. W laboratorium geomorfologicznym uczestniczyli w warsztatach pomiaru materiału żwirowego, obserwacji mikroskopowej próbek dendrochronologicznych oraz funkcjonowania tunelu aerodynamicznego. W laboratorium hydrologiczno chemicznym badali przewodność elektryczną wód i prowadzili analizę kationów i anionów w próbkach wody. W drugiej części zajęć uczniowie zostali zapoznani z wyposażeniem Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Spotkali się z wykładowcami, którzy chętnie odpowiadali na pytania uczestników zajęć.


TERENOWA LEKCJA HISTORII KLASY 1E

8 grudnia klasa 1e z wychowawcą wzięła udział w terenowej lekcji historii w krakowskim Podgórzu.
Odwiedziła między innymi:
- obóz koncentracyjny Kraków Płaszów
- Stary Cmentarz Żydowski
- Kamieniołom Liban
- Kopiec Kraka
- Fort Benedykt.

Klasowa wycieczka 1A

19 listopada klasa 1A wspólnie z wychowawcą, panią Barbarą Malik,wybrała się na swoją pierwszą wycieczkę klasową. Wspólnie obejrzeliśmy film “Eternals”, a nastepnie zwiedzaliśmy Muzeum Śląskie.


Wystawa “Skond my som? Czyli historia i kultura Górnego Śląska w pigułce” wzbudziła duże zainteresowanie. Poznaliśmy bliżej skomplikowaną historię Górnego Śląska, a także tutejsze zwyczaje, tradycję i kulturę. Mieliśmy czas, żeby lepiej się poznać i porozmawiać.


Nawet deszczowa pogoda nie popsuła naszych dobrych humorów.


Wycieczka klasy 3Csp

19 listopada 2021 roku uczniowie klasy 3csp uczestniczyli w lekcji z systematyki zwierząt w nowo otwartym Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Obejrzeli przedstawicieli wszystkich współczesnych grup zwierząt, od najprostszych bezkręgowców jak koralowce i gąbki, przez stawonogi, mięczaki i szkarłupnie aż po kręgowce; poznali zróżnicowanie budowy ciała, przystosowania do trybu życia, sposobu poruszania się i pobierania pokarmu, a także strategie rozmnażania i opieki nad potomstwem. Zbiory zoologiczne muzeum gromadzone są od roku 1782, kiedy został założony Gabinet Historii Naturalnej.


Czy wiecie, że widzieliśmy szkielet Smoka wawelskiego?
Rekonstrukcja szkieletu stojąca przed Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ przedstawia opisanego w 2012 roku triasowego gada (żyjącego ok. 200 mln lat temu, pod koniec noryku) z gatunku Smok wawelski Niedźwiedzki, Sulej i Dzik, 2012. Tak, Smok wawelski to łacińska nazwa gatunkowa, tak samo jak Tyranosaurusrex (tyranozaur) czy Mammuthusprimigenius (mamut włochaty).


Kolejnym punktem programu była wystawa z okazji 125-lecia polskiej i krakowskiej radiologii:
http://not.krakow.pl/www/125-lat-polskiej-i-krakowskiej-radiologii/


Poznaj Polskę

W dniach 17.11-19.11.2021 r. klasa I b wzięła udział w wycieczce na tereny Śląska Opolskiego i Dolnego Śląska. Wycieczka została w 80 % dofinansowana z programu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”. Zwiedziliśmy między innymi: Górę św. Anny, zamek Moszna, zamek Książ, Legnicę, Świdnicę, sztolnię w Walimiu, zamek Czocha, zamek Grodziec, zamek Bolków i wiele innych obiektów.


Klasa 2C w Krakowie

4 listopada uczniowie klasy 2c wybrali się na edukacyjno - integracyjny wyjazd do Krakowa. W czasie wycieczki zwiedzili m.in. Wawel i Muzeum Czartoryskich.


Zajęcia terenowe z geografii na Stacji Badawczej IGIGP UJ

20 października grupa z klasy 3dsp wzięła udział w zajęciach terenowych w Stacji Badawczej IGIGP UJ w Łazach koło Bochni. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach z meteorologii, geomorfologii i hydrologii.

 

 
 
 

Klasy 2a i 3a na wycieczce w Szwajcarii

Klasy pod patronatem AGH brały udział w wycieczce przedmiotowej do ośrodka naukowo-badawczego w Genewie, by obejrzeć Wielki Zderzacz Hadronów. Dodatkowo odwiedziliśmy Włochy - Jezioro Como, Francję i Liechtenstein. Podczas wyjazdu nasza grupa zwiedziła muzeum legendarnego zespołu Queen, udała się na rejs po Jeziorze Genewskim i wjechała na szczyt Pilatus, skąd mogła podziwiać panoramę Alp rozpościerającą się ponad chmurami.

Opiekę nad uczestnikami sprawowali: p. Bożena Bierca, p. Iwona Małocha, p. Monika Niemczyk oraz p. Robert Daszyk.


Z wizytą u Damy...i nie tylko - KRAK -ów

7 października klasa 3 e sp ponownie odwiedziła gród Kraka. Tym razem spacer skupił się na dziewiętnastowiecznej architekturze miasta-m. in. gmachu Biblioteki Jagiellońskiej oraz Muzeum Narodowym, w którym obejrzeliśmy wyjątkową wystawę: "Hokusai. Wędrując.." - wystawa prezentuje drzeworyty wybitnego japońskiego artysty Hokusai. Twórczość tego niezwykle pracowitego artysty przybliżyła nam kulturę kraju kwitnącej wiśni i chociaż Hokusaia znamy przede wszystkim z" Wielkiej fali Kanagawa", to najwięcej emocji wzbudziła sala z czarnymi historiami...nie wiecie jakimi? Wybierzcie się do Narodowego w Krakowie:)
Popołudniem zawitaliśmy na herbatę do Muzeum Czartoryskich - a tam wiadomo - nieprzebrane bogactwo dzieł sztuki i pamiątek - by ocalić Polskę od zapomnienia - jak mawiała księżna Izabela Czartoryska - kolekcjonerka, której zawdzięczamy narodowe skarby. Pośród nich ten najdroższy w naszym kraju: "Dama z gronostajem " giganta renesansu Leonarda da Vinci, osamotniona po tajemniczym i do dzisiaj niewyjaśnionym zaginięciu "Młodzieńca" - ...bo mało kto wie, że był i taki obraz Leonarda w Krakowie. Nam Dama podoba się bardzo w przepięknej oprawie odnowionego pałacu przy Pijarskiej:) Polecamy zwiedzanie!

IX. Dni Kultury Żydowskiej 

W miniony czwartek klasa 3 e sp wzięła udział w obchodach IX. Dni Kultury Żydowskiej organizowanych rokrocznie przez Muzeum w Chrzanowie. Uczniowie poznali fascynujące i niezwykle bogate zwyczaje i tradycje kultury żydowskiej podczas lekcji muzealnej: W synagodze i domu żydowskim -był krótki test z wiedzy o żydowskich świętach, koszernej kuchni i rozważania o roli kobiet w rodzinach ortodoksyjnych Żydów. Następnie odbyliśmy spacer tematyczny: Śladami chrzanowskich Żydów do miejsc  związanych z życiem i działalnością naszych niegdysiejszych sąsiadów. Dowiedzieliśmy się, że najbardziej okazała kamienica na chrzanowskim rynku została wzniesiona przez Pana Bauera - właściciela cegielni, a w pięknym budynku przy Alei Henryka mieściła się kiedyś fabryka wyśmienitej oranżady! Niestety pamiątek i zabytków z historii chrzanowskich Żydów nie zachowało się wiele i często patrzyliśmy na puste place po wyburzonych synagogach. Tym bardziej zachowajmy pamięć o dawnych mieszkańcach naszego miasta, którzy przyczynili się do jego rozwoju.


NAUKA W PLENERZE 

 
Niektórzy się uczą a niektórzy łączą przyjemne z pożytecznym....
Klasa 2E wraz z wychowawczynią Agnieszką Olszowską przesyła pozdrowienia z kopca Kościuszki w Krakowie.
 
Wycieczka odbyła się 30 września.

Lekcja geografii i biologii w terenie

29 września klasa 3dsp z przyjaciółmi z klas 2d, 3bg, 3esp wzięła udział w wycieczce górskiej w Beskid Śląski na Baranią Górę.
Grupę młodzieży prowadził przewodnik górski Remigiusz Lichota z PTT oddział Chrzanów. Uczniowie mogli w terenie zobaczyć flisz karpacki, miejsca źródliskowe Czarnej i Białej Wisełki, masywy Beskidów Zachodnich. Poznali piętra górskie z ich charakterystycznymi roślinami czy wskaźniki czystości powietrza - porosty. Wspólna wędrówka sprzyjała także integracji klasy po okresie nauki zdalnej. Opiekę na młodzieżą sprawowały p. Barbara Wawrzyniak, p. Barbara Janda i p. Joanna Mamica.

Klasa 2a na plenerowej lekcji historii w Krakowie

22 września klasa 2 a uczestniczyła w plenerowej lekcji historii w Krakowie. Temat wycieczki to Kazimierz żydowski i Kazimierz chrześcijański W trakcie zwiedzania, dzisiaj najmodniejszej, dzielnicy Krakowa, młodzież poznała historię tego miejsca - niegdyś niezależnego miasta lokowanego przez króla Kazimierza Wielkiego. Kazimierz od czasów średniowiecza miał swój rynek, ratusz i kościoły: Kościół na Skałce OO. Paulinów, miejsce śmierci i kultu św. Stanisława i miejsce Panteonu Narodowego w Krypcie Zasłużonych, Kościół Bożego Ciała - gotycka świątynia pełniąca funkcję fary miejskiej oraz Kościół Św. Katarzyny i Klasztor OO. Augustianów - kościół gotycki. W XV wieku na Kazimierz trafili żydowscy mieszkańcy Krakowa i miasto stało się miejscem idealnej symbiozy religii i zwyczajów chrześcijańskich i judaistycznych, tworząc niezwykle atrakcyjną mozaikę kulturową. Na elementy żydowskiej kultury składają się m.in. Stara Synagoga - obecnie Muzeum Judaistyczne, Synagoga Remuh i Stary Cmentarz Żydowski oraz Synagoga Izaaka, Kupa, Tempel i  Poppera. W trakcie wycieczki zapoznaliśmy się zarówno z tymi miejscami, podziwiając historyczną architekturę, jak i ze zwyczajami religijnymi i świeckimi ortodoksyjnych Żydów. Na koniec uczniowie utrwalili sobie fakty z historii średniowiecznej Polski zwiedzając Katedrę Wawelską, groby i krypty wawelskie zasłużonych władców i Polaków, Dzwon Zygmunta i dziedziniec zamku królewskiego na Wawelu. Było intensywnie historycznie i baaardzo ciekawie:)


RAJD INTEGRACYJNY KLAS PIERWSZYCH

Zgodnie z tradycją 1LO klasy pierwsze w dniu 10 września integrowały się w Wygiełzowie przy tańcach i wspólnym grillowaniu.
 
Uczniowie mogli wziąć udział w klasowych rywalizacjach w strzelaniu z katapulty, przeciąganiu liny oraz strzelaniu z łuku. Na koniec odbył się konkurs piosenki ludowej/biesiadnej, którą prezentowały poszczególne klasy. Zwycięską okazała się klasa 1d, której wychowawczynią jest Pani Edyta Mirek.
 
Gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą rywalizację.
 

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego

W piątek 18 czerwca 2021r. klasa 2csp pod opieką Pani Dyrektor Bożeny Biercy uczestniczyła w wycieczce do Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie. Uczniowie w ramach zajęć wypełniali karty pracy, poznawali rośliny lecznicze, chronione i rzadkie. Dyskutowali o przystosowaniach roślin do życia w różnych warunkach środowiska naturalnego.


Krasiejów "Jura Park"

Dnia 04.10.2017 grupa z rozszerzonej biologii udała się na wycieczkę do Parku Nauk i Rozrywek w Krasiejowie.


Na początku przenieśliśmy się promem kosmicznym miliony lat wstecz. Kolejnym etapem naszej wycieczki był wehikuł czasu, w którym dowiedzieliśmy się czym jest ewolucja, obejrzyliśmy niezwykłą galerię małp i małpiatek, a także przodków człowieka. Mieliśmy okazję odbyć podróż przez tunel czasu. Na pokładzie kapsuły przemierzającej 300-metrowy tunel udaliśmy się w podróż przez miliardy lat istnienia wszechświata. Następną atrakcją był JuraPark. Wzdłuż ścieżki rozmieszczone były rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów- wszystkie naturalnej wielkości. Około 200 modeli czyni JuraPark Krasiejów największym tego typu obiektem w Europie. Kolejnym etapem naszej wycieczki było prehistoryczne oceanarium. Tam mieliśmy okazję dowiedzieć się jak wyglądało podwodne życie tysiące lat temu. Staneliśmy "oko w oko" z gatunkami, które do tej pory mogliśmy znaleźć jedynie w książkach. Naszą ostatnią atrakcją było kino 5D. Dowiedzieliśmy się co kryje się kilkaset metrów pod powierzchnią ziemi. Oprócz trójwymiarowego obrazu mogliśmy doznać, także innych wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych oraz dotykowych.


Pod koniec dnia wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, choć nieco zmęczeni. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mieć możliwość uczestniczenia w kolejnej, interesującej wycieczce.

 


Kraje bałtyckie 2017

Dnia 10 czerwca rozpoczęła się krótka krajoznawcza wycieczka po krajach nadbałtyckich dla uczniów naszego liceum. Razem z przewodnikiem i grupą nauczycieli rozpoczęli oni swoją podróż przejazdem autokarem na trasie Chrzanów-Ryga. Miasto docelowe zrobiło na licealistach ogromne wrażenie. Stare uliczki inspirowały pięknem do dalszego podziwiania. 

Następnym miejscem, które odwiedzili był Sztokholm (po wcześniejszej podróży promem przez Bałtyk). Później wycieczka obrała kierunek na Helsinki- kolejną stolicę skandynawskich mocarstw. Ostatnim miejscem zwiedzonym przez uczniów był Talin- niegdyś Reval. Po spędzeniu tam miłego czasu nastąpił powrót do ojczyzny. 

Po długiej i męczącej jeździe autokarem wszyscy wrócili zdrowi i pełni wrażeń. Niecierpliwie czekają na kolejny wyjazd, tym razem statkiem do Petersburga. Zapisy od września 2017r. prowadzi Pan Piotr Tobolski. 


Litwa 2016

W dniach od 21 do 23 marca grupa uczniów z klas 1c i 2b pod opieką pań M. Filipczak, B. Urbańczyk, B. Mrowcy i B. Wawrzyniak zwiedzała tereny Litwy. Ten sąsiadujący z Polską na północnym wschodzie kraj pod koniec marca zaskoczył nas wyjątkowo chłodną pogodą. Temperatury oscylujące w okolicach zera stopni Celsjusza nie były jednak przeszkodą w podziwianiu litewskich miast i ich wyjątkowych zabytków. 

Trasa zwiedzania rozpoczęła się w Kownie, byłej stolicy Litwy, gdzie młody Mickiewicz jako nauczyciel odpracowywał niegdyś swoje stypendium. Nietrudno jest natrafić na ślady poety – na lewo od XVI - wiecznego ratusza znajduje się duża tablica pamiątkowa poświęcona wieszczowi, a w pobliskim Domu Perkuna zobaczyć można pierwsze wydania jego dzieł. W Kownie zobaczyliśmy jeszcze m.in. budowlę średniowiecznego zamku.

Kolejnym punktem (bez wątpienia obowiązkowym) na trasie było Wilno. W stolicy Litwy odwiedzić można wiele interesujących miejsc, które łączą się ściśle z historią Polski i Polaków. Uczestnicy wycieczki zwiedzili potężną archikatedrę w stylu klasycystycznym, pełen symboli i zagadek  kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, słynącą cudami kaplicę w Ostrej Bramie czy cerkiew Świętego Ducha, która zawiera elementy architektury barokowej. Odwiedzili także domy, w których mieszkali Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, celę Konrada i wieżę Giedymina. Wyjątkowym miejscem był również cmentarz na Rossie, jedna z najważniejszych polskich narodowych nekropolii. Spoczywają tam szczątki żołnierzy, ludzi zasłużonych dla ojczyzny a także – serce marszałka Józefa Piłsudskiego pochowane obok jego matki.

Ostatniego dnia wyprawy wycieczka licealistów zawitała do Trok, gdzie znajduje się wybudowany przez księcia Witolda zamek i charakterystyczne zabudowania mniejszości karaimskiej. Po regionalnej przekąsce (czyli karaimskich pierogach z ciasta z farszem mięsnym - kibinach) ruszyliśmy w stronę Druskiennik. A tam, w muzeum socjalizmu, obejrzeliśmy rzeźby, obrazy, przedmioty codziennego użytku i inne relikty komunistycznej propagandy. 

Litwa to zaskakujący kraj. Warto pojechać lub wrócić do miejsc, które – choć tak bardzo wiążą się z historią Polski – często w ogóle nie są nam znane. Marcowa wycieczka klas 1c i 2b była świetną okazją, by zobaczyć i poznać choć część zabytków i tajemnic, jakie kryje w sobie Litwa. 


Włochy 2016

Przedświąteczny, marcowy tydzień uczniowie naszego liceum wraz z profesorami mieli okazję spędzić w słonecznej Italii, gdzie czekało na nich wiele niezapomnianych widoków i wrażeń.

Wycieczka rozpoczęła się całonocnym przejazdem przez Czechy i Austrię w kierunku Włoch. Do naszego pierwszego celu- Wenecji dotarliśmy w wczesnych godzinach rannych, gdy jej mieszkańcy jeszcze spali, a miasto osnute było gęstą mgłą. Na obrzeża miasta dostaliśmy się promem, a następnie udaliśmy się na Plac św. Marka, gdzie zwiedziliśmy bazylikę. Po krótkiej przerwie wybraliśmy się na spacer po mieście, w czasie którego zobaczyliśmy jego najsłynniejsze zabytki takie jak Most Westchnień, czy kościół Santa Maria Gloriosa dei Frari.

 

 

Kolejny dzień spędziliśmy w Asyżu. Podczas zwiedzania Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej, Bazyliki św. Franciszka i kościoła św. Klary poznaliśmy niezwykłą historię Biedaczyny z Asyżu. Wieczorem udaliśmy się do Tivoli, w której znajduje się znana z pięknych ogrodów Villa d’Este. 

Trzecim przystankiem w naszej podróży był Rzym, w którym mieliśmy okazję zobaczyć największy amfiteatr świata - Koloseum, a także Forum Romanum, Kapitol, Łuk Konstantyna oraz dwie najsłynniejsze fontanny- „Czterech Rzek” oraz „Di Trevi”.

Bazylikę św. Piotra, w której znajduje się miejsce spoczynku Jana Pawła II, a także ogromne Muzea Watykańskie i Kaplicę Sykstyńską, w której podziwialiśmy największe dzieła Michała Anioła.

Ostatnim punktem naszej wycieczki była kolebka renesansu- Florencja, w której zobaczyliśmy kościół Santa Croce, będący miejscem pochówku najznamienitszych Włochów, następnie zwiedziliśmy symbol miasta- katedrę Santa Maria del Fiore, która jest zwieńczona kopułą Brunelesciego oraz wieloletnią siedzibę rodu Medyceuszy - Palazzo Vecchio. Nasz spacer zakończył się na Moście Złotników, z którego udaliśmy się do autokaru, który zawiózł nas do Polski.


Biolodzy we Wrocławiu

W dniach 8-9.10.2015r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Wrocławia. Pierwszym punktem programu był spacer szlakiem krasnoludków i zobaczenie najważniejszych zabytków Wrocławia. Następnie młodzież udała się do Ogrodów Doświadczeń „Humanitarium”, gdzie prowadzone były zajęcia sekcji serca, a następnie do Ogrodu Botanicznego. Kolejnego dnia wczesnym rankiem grupa udała się do wrocławskiego ZOO, gdzie po wysłuchaniu prelekcji na temat obszarów okołobiegunowych, każdy miał sporo czasu na dokładne zwiedzenie zoo i poznanie jego mieszkańców. Dodatkowymi atrakcjami był spacer po Ogrodzie Japońskim i obejrzenie wystawy w Hali Stulecia. Mimo, iż wycieczka tematycznie była skierowana głównie dla zainteresowanych biologią, wszyscy wrócili do domu pełni wrażeń.  


Portugalia 2015

W dniach 29- 8.06.2015 roku, 40 uczniów naszej szkoły przemierzyło tysiące kilometrów by dotrzeć na krańce Europy. Wycieczka Francja- Hiszpania- Portugalia-Włochy dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.  Zwiedzanie zachodniej Europy rozpoczęliśmy od wizyty w Carcassonne - pięknym, średniowiecznym miasteczku położonym u stóp Pirenejów. Następnego dnia wyruszyliśmy w dalszą podróż. Odwiedziliśmy Andorę, Gironę i Barcelonę, w której m.in. podziwialiśmy  niesamowitą katedrę zaprojektowaną przez Antonio Gaudiego.  Nie zabrakło również czasu na odpoczynek i kąpiel w Morzu Śródziemnym.  Kolejnymi punktami naszej wycieczki była Lizbona, Cabo da Roca (najdalej wysunięty na zachód przylądek Europy), Fatima i Santiago de Compostela, w którym po 5 kilometrowej trasie dotarliśmy do katedry św. Jakuba, miejsca pielgrzymowania.  Ostatnim miastem, które odwiedziliśmy był Mediolan. W stolicy mody podziwialiśmy gotycką katedrę, należącą do największych kościołów na świecie (jej długość wynosi 157 m, natomiast szerokość-93 m). 

 

Zapraszamy do zapoznania się z szerszą relacją z Naszej wycieczki - Sprawozdanie z wycieczki do Portugalii


Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej

 

Uczniowie klas II a, II d i II b wzięli udział w szkolnej wycieczce. Zwiedzili m. in. Twierdzę Kłodzko, kopalnie złota Złoty Stok, a także podziwiali przepiękne formy skalne Gór Stołowych.


Wycieczka do Szkocji

W dniach 13-22.06.2014 roku, 60 uczniów z całej szkoły przemierzyło setki kilometrów, by zwiedzić Szkocję. Wycieczka Berlin-Amsterdam-Szkocja-Londyn dostarczyła wspaniałych widoków (szczególnie tych na wyspie Skye), niespodziewanie słonecznej pogody a przede wszystkim wielu niezapomnianych chwil.


BAWARIA ZDOBYTA !

 W dniach 27 kwietnia – 1 maja 2014 roku uczniowie z klasy 1c, 1d i 1e uczestniczyli w wycieczce do Bawarii – szklakiem zamków Ludwika II „Szalonego”. Młodzież zwiedziła trzy zamki Herrenchiemsee, Neuschwanstein (tzw. Zamek Dysneya) i Hohenschwangau oraz zabytki Monachium (w tym Stare Miasto – Nowy Ratusz, Rezydencję Wittelsbachów, Katedrę Najświętszej Marii Panny, Kościół św. Piotra, Kościół św. Michała, Kościół św. Jana Nepomucena, Ogród Angielski i ogrody przy Rezydencji Wittelsbachów i Alter Hof, a także Miasteczko Olimpijskie i wystawę Świat BMW). 

Zwiedzając Miasteczko Olimpijskie uczniowie wyjechali na Wieżę Olimpijską, skąd mogli podziwiać panoramę Monachium. Jednym z punktów programu było również zwiedzanie Garmisch – Partenkirchen oraz spacer po mieście oraz zimowym stadionie olimpijskim.
Wszyscy wrócili pełni nowych wrażeń i z pewnością nie mogą się doczekać kolejnych wycieczek i wyjazdów klasowych.