Spotkania


Spotkanie z profesorem Jackiem Chrobaczewskim

19 października 2017 roku gościliśmy w naszej szkole profesora Jacka Chrobaczewskiego, historyka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który wygłosił wykład na temat tajnego nauczania na terenie Polski w czasie II wojny światowej. Wykład został zorganizowany w ramach projektu "Tajne nauczanie prowadzone przez nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Staszica w Chrzanowie", na który Stowarzyszenie Przyjaciele Staszica, otrzymało dotację z Powiatu Chrzanowskiego. W chwili obecnej jesteśmy na etapie przygotowywania do druku publikacji zawierającej biogramy profesorów naszej szkoły, którzy prowadzili tajne nauczanie.

 

 


Losy Sybiraków

29 września 2016 roku uczniowie naszej szkoły wysłuchali wspomnień pani Anny Patejko i jej syna Jana oraz pana Piotra Jackiewicza. Goście opowiadali o zesłaniu na Syberię, bardzo trudnych warunkach podróży i życia.


Spotkanie z ministrem sprawiedliwosci - panem Borysem Budką

W ubiegły piątek (2 X 2015r.) I Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie miało przyjemność gościć w swoich murach ministra sprawiedliwości – pana Borysa Budkę.

 

Polityk przeprowadził wykład dla uczniów klas humanistycznych, podczas którego przedstawił projekt rządowy oferujący bezpłatną pomoc prawną. Jedną z form promocji tego przedsięwzięcia jest bezpłatna dystrybucja podręcznika dla młodzieży gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej "Przychodzi uczeń do prawnika". Poza głównym tematem spotkania, mieliśmy okazję zadać panu ministrowi pytania związane m.in. z imigrantami, których Polska zadeklarowała się przyjąć, czy też obecną sytuacją polityczną, na które ochoczo udzielał odpowiedzi.

 

Redaktor naczelny gazetki szkolnej wykorzystał okazję wizyty pana posła, by móc zadać mu kilka pytań. Wywiad z ministrem sprawiedliwości Borysem Budką jest dostępny na stronie internetowej miesięcznika "Gimpel" .


Spotkanie z Andrzejem Pileckim

W dniu 17 września w naszej szkole odbyło się spotkanie młodzieży I LO im. St. Staszica i II LO im. K.K. Baczyńskiego w Chrzanowie z synem rotmistrza Witolda Pileckiego - Andrzejem Pileckim.

 

Rotmistrz Witold Pilecki był jedną z niewielu osób, które trafiły do obozu w Oświęcimiu dobrowolnie, by przeprowadzić akcję wywiadowczą. Pozwolił się aresztować Niemcom w łapance ulicznej na Żoliborzu 19 IX 1940 r. 


Kiedy pięć lat później, 8 maja 1947 Pilecki został aresztowany przez komunistów, przyznał, że - w porównaniu z tym, co robiła bezpieka - Oświęcim był igraszką.


więcej:
http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/367150,Rotmistrz-Witold-Pilecki-do-Auschwitz-z-wlasnej-woli


Spotkanie z Władysławem Kozakiewiczem

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chrzanowe składa serdeczne podziękowania nauczycielom i uczniom I LO za pomoc w przygotowaniu spotkania z mistrzem olimpijskim Władysławem Kozakiewiczem oraz za występ cheerliderek w dniu 4 grudnia 2014 roku.

zamknij