DSD w naszej szkole


DSD w naszej szkole

 

*W roku szkolnym 2012/2013 powstała pierwsza grupa międzyoddziałowa  przygotowująca uczniów do egzaminu DSD

 

*Uczniowie uczą się języka niemieckiego z wykwalifikowaną kadrą nauczycieli, mają zajęcia także z nativ speakerem

 

*Uczniowie korzystają z dobrze wyposażonej pracowni (rzutnik, laptop, drukarka, nowoczesne podręczniki i słowniki) dzięki wsparciu rządu federalnego Niemiec

 

*Nasze liceum prowadzi wymianę ze szkołą partnerską w Brilon (Nadrenia Północna Westfalia)

 

*Uczniowie biorą udział w międzynarodowych projektach

 

 


Egzaminy pisemne DSD II 2015

 


 


Egzaminy pisemne DSD II 2015

 

odbędą się na półkuli północnej  - czyli również

po raz pierwszy w Chrzanowie

we wtorek, 2. grudnia 2014

od godziny 8.00 do 13.15

 

I LO w Chrzanowie

 

Wszystkim 13 kandydatom życzymy powodzenia !!!

                                                                            

 W tym terminie / T1 / do egzaminu DSD II  na świecie  przystępuje prawie 20 000, w Polsce około 1000 a w Chrzanowie 13 kandydatów. Jednym z warunków dopuszczenia do egzaminu to 1200 godzin lekcyjnych języka niemieckiego. Ostatecznego dopuszczenia do egzaminu dokonuje Komisja Centralna KMK w Berlinie. Za strukturę egzaminu odpowiada ZfA w Kolonii. Za realizację programu DSD odpowiadają specjalnie szkoleni polscy germaniści we współpracy z oddelegowanymi ekspertami z Niemiec na zaproszenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zarówno realizowany program DSD jak i formuła egzaminu DSD oparte są o standardy zapisane przez Radę Europy.


 

Uroczyste wręczenie dyplomów językowych DSD II 2017

Kolejni absolwenci naszego liceum odebrali dyplomy DSD.

24 maja 2017 w auli  I LO w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów językowych DSD II uczniom z Krakowa i Chrzanowa. Uroczystość współorganizował Generalny Konsulat Niemiec w Krakowie. Certyfikat DSD jest ukoronowaniem pracy uczniów, którzy sumiennie przygotowywali się do egzaminu z języka niemieckiego.

Magdalena Koźmin znalazła się w gronie uczniów z najwyższym wynikiem egzaminu i otrzymała specjalne wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy!


 

Uroczyste wręczenie dyplomów językowych DSD II 2016

30 maja 2016 w II LO w Krakowie w obecności małżonki Prezydenta RP i honorowej patronki programu DSD w Polsce – pani Agaty Kornhauser-Dudy – odbyło się uroczyste wręczenie tegorocznych dyplomów językowych DSD II uczniom województwa małopolskiego. 
Podczas  uroczystości certyfikat otrzymało 120 uczniów szkół z południa Polski: 
z krakowskich liceów – I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego, II LO im. Króla Jana III Sobieskiego, III LO im. Jana Kochanowskiego, V LO im. Augusta Witkowskiego, VI LO im. Adama Mickiewicza, VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego oraz I LO im. Stanisława Staszica w Chrzanowie i I LO im. Jana Matejki w Wieliczce.
Uczennica naszej szkoły Aleksandra Bogusz uzyskała drugi wynik w Małopolsce i znalazła sie w grupie 10 najlepszych . Gratulujemy!


 

WRĘCZENIE CERTYFIKATÓW DSD II

 

29 kwietnia 2015 roku 12 uczniów naszej szkoły odebrało z rąk Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec dr Wernera Köhlera dyplomy DSD II potwierdzające znajomość języka niemieckiego na poziomie C1 lub B2. Grupę przygotowała do egzaminu prof. Dorota Mołata. Uroczystość wręczenia odbyła się w III LO w Krakowie. Wszystkim serdecznie gratutlujemy!


WAKACJE z DSD 

 


W wakacje trzecioklasiści z grupy DSD przygotowującej się do egzaminu z j. niemieckiego doskonalili swoje umiejętności na stypendiach w Niemczech:

 

Jakub Strózik z klasy 3a otrzymał miesięczne stypendium w Niemczech ( w okresie od 2 lipca do 1 sierpnia 2014), którego organizatorem jest PAD (organ Ministerstwa Stałej Konferencji Ministrów Kultury Republiki Federalnej Niemiec). Wyróżnienie to jest skierowane do młodzieży z 90 państw i przyznawane najlepszym uczniom języka niemieckiego w tych krajach. Kuba doskonalił swój niemiecki m.in. poprzez codzienne kontakty z niemiecką rodziną, u której mieszkał przez połowę pobytu w Niemczech oraz uczestnicząc w zajęciach językowych i hospitacjach. Ponadto nasz uczeń miał okazje zwiedzić takie miasta jak: Kolonia, Bonn, Berlin, Norymberga, Hamburg i Monachium. Udział w licznych wycieczkach i imprezach kulturalnych był dla niego niepowtarzalną okazją do doskonalenia swoich umiejętności językowych oraz wytworzenia autentycznego obrazu Niemiec.

 

Katarzyna  Ladra z 3d i Agnieszka Tarabuła z 3a uczestniczyły w pilotażowym, międzynarodowym projekcie „Orientierungsseminar für ein Duales Studium in Deutschland“, którego celem było m. in. dostarczenie młodym ludziom informacji na temat studiowania w Niemczech oraz zapoznanie ich z systemem studiów, będącym połączeniem praktyki z teorią na studiach pierwszego stopnia. Kasia i Agnieszka wraz z 16 osobami z 5 krajów spędziły  sierpień w Bad Mergentheim. Była to dla nich niesamowita okazja poznania niemieckiej kultury. Każdego dnia uczennice  uczestniczyły w kilkugodzinnym kursie j. niemieckiego. Nauczyciel nie tylko pomagał w doskonaleniu umiejętności językowych, ale także przedstawiał specyfikę przedsiębiorstw współpracujących z uczelnią  Duale Hochschule Baden-Württemberg (DHBW) Mosbach, w których studenci zdobywają doświadczenie zawodowe. W programie pobytu znalazły się również wycieczki do kilku większych miast, udział w festiwalu muzycznym, zwiedzanie muzeów Mercedesa i Audi oraz wiele innych atrakcji.

 


Grupa DSD z wyizytą w Konsulecie Generalnym Niemiec
w Krakowie


Dnia 11 czerwca 2014 uczniowie z grupy DSD odwiedzili Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie w ramach Dnia Otwartego. Młodzież została przyjęta przez Konsula Niemiec Dr.Wernera Köhlera, który zaskoczył wszystkich dobrą znajomością języka polskiego. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się z bliska pracy poszczególnych działów Konsulatu, porozmawiać z pracownikami oraz wziąć udział w quizie. Na koniec czekał słodki poczęstunek:))

 

Zapraszamy do polubienia strony Konsulatu Niemiec

Werde Fan des Generalkonsulats Krakau:

http://www.facebook.com/pages/Krakow-Poland/Niemiecki-Konsulat-Generalny-w-Krakowie/156333974932

Zostań fanem Konsulatu Generalnego:

http://www.facebook.com/pages/Krakow-Poland/Niemiecki-Konsulat-Generalny-w-Krakowie/156333974932


Nasze liceum  uzyskało certyfikat szkoły DSD,   przyznany przez Federalny Urząd Administracyjny
i Centralę Szkolnictwa Zagranicznego /ZfA/ w Berlinie, uprawniający do prowadzenia nauki języka niemieckiegoi przeprowadzania egzaminu DSD II. Odebrała go 14 marca 2014 roku pani dyrektor Bożena Bierca  na konferencji dyrektorów szkół DSD w Warszawie.

 

zamknij