I LO ODCZAROWAŁO PIĄTEK 13-TEGO

2019-12-22

Wczesnym rankiem wjechaliśmy Do Drezna, aby zobaczyć najstarsze targi bożonarodzeniowe w Niemczech.
Drezno od pierwszej chwili zachwyciło nas swoją renesansowo-barokową architekturą. Podziwiając Stare Miasto oraz jego zabudowę z Zamkiem Książąt Saksońskich , Tarasami Bruhla, Zwingerem, placem teatralny, skierowaliśmy się do miejsca, o którym głośno ostatnio w mediach, a mianowicie do Galerii Sztuki zwanej „Zielonym Sklepieniem”.
Jest to jeden z najsłynniejszych skarbców na świecie mieszczący w swoich zbiorach klejnoty, precjoza jubilerstwa i złotnictwa elektorów saksońskich, założony przez Augusta II Mocnego. Wystawa była dla nas częściowo dostępna i zachwyciła swoim bogactwem, pomimo ostatniej głośnej kradzieży.
Następnie nasza ciekawość pokierowała nas do Muzeum Transportu, w którym to historia również zatoczyła koło. Widząc jak czas zmienia myśl ludzką, podziwialiśmy pojazdy na 1,2 i 4 kołach, od tych napędzanych siłą własnych mięśni aż po samochody, jak na tamte czasy luksusowe i pożądane.
Ostatnim punktem obowiązkowym było Muzeum Higieny, w którym każdy homo sapiens mógł przekonać się, jak funkcjonuje nasz organizm a nawet dotknąć eksponatów i sprawdzić swoją wiedzę.
Na zakończenie odwiedziliśmy Szklaną Manufakturę koncernu Volkswagen i nacieszyliśmy oko najnowszą technologią z zakresu mobilności i przyszłości.
Po wystawach mogliśmy nacieszyć się wreszcie bożonarodzeniową atmosferą targów świątecznych. Dziecięcy, bajkowy świat zabawek i karuzeli z tradycyjnymi zapachami i smakami: Striezel, Wurst, Lebkuchen (pierników) i pysznej bożonarodzeniowa strucli, (Dresdner Christstollen ) urzekło nas i wszystkich, którzy specjalnie przyjechali do Drezna zobaczyć najstarszy jarmark Striezelmarkt.
Po wszystkich obowiązkowych i nadobowiązkowych atrakcjach śmiało możemy przyznać że 13 piątek 2019 roku był pełen pozytywnych wrażeń dla uczniów i opiekunów wycieczki.

zamknij