Andrzej Karweta

2015-09-18

12 września 2015 roku w parafii Św. Krzyża Świętego w Jeleniu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej, a w szczególności syna ziemi jeleńskiej, absolwenta Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Chrzanowie, admirała floty Andrzeja Karwety.

 

W 1977 roku po ukończeniu naszego Liceum Andrzej Karweta rozpoczął studia w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. Pierwszym okrętem, którym dowodził Andrzej Karweta był ORP „Czapla”. Zwieńczeniem pełnej sukcesów kariery admirała była jego nominacja z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego w dniu 11.11.2007 roku na stanowisko Dowódcy Marynarki Wojennej RP.

Uroczystą mszę świętą celebrował i kazanie wygłosił ksiądz biskup – ordynariusz sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Uroczystość odbywała się z ceremoniałem wojskowym w asyście kompanii honorowej i orkiestry wojskowej.

 

Pamiątkową tablicę odsłoniła fundatorka, siostra admirała Karwety (również nasza absolwentka), Jolanta Szynowska.

 

Obecni byli zacni goście: przedstawiciele Wojska Polskiego, prezydent Jaworzna, starosta chrzanowski i wielu innych. Przedstawiciel prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odczytał list okolicznościowy. Słowo do uczestników skierował również prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

 

Nasze Liceum uczciło Andrzeja Karwetę, prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i pozostałych członków delegacji do Katynia, którzy zginęli w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku obecnością naszego pocztu sztandarowego, a także dyrekcji szkoły, nauczycieli i uczniów oraz modlitwą za poległych.

 

Cześć ich pamięci!

zamknij