Recenzje

Biblioteka szkolna poleca ...    


 

Jesienne inspiracje w bibliotece szkolnej

 

 

 "Cmentarz w Pradze"  Umberto Eco

 

to powieść kryminalno-szpiegowska, której akcja rozgrywa się w XIX wieku. Jej bohaterem jest Simone Simonini, cyniczny fałszerz świadczący usługi wywiadom wielu krajów. Obsesyjny antysemita. Nienawidzi również jezuitów, masonów i... kobiet. Eco opisuje jego historię odwołując się do najlepszych wzorów XIX wiecznej powieści przygodowej – mamy więc wartką akcję (fałszerstwa, spiski i zamachy), ciekawą intrygę o zaskakującym rozwiązaniu, a wszystko opowiedziane barwnym, potoczystym językiem."Cmentarz w Pradze" to książka dla każdego!

 

    Książka dostępna w bibliotece szkolnej.

 


 

   

Klasyk, czyli schabowy z ziemniakami

 

Klasyk, czyli coś co wypada znać.

Madame Antoniego Libery

 

 to sensacja w Polsce… rzecz znakomicie napisana i zmuszająca do myślenia. Można ją czytać naraz jako thriller, fascynującą historię miłosną, a także jako komiczną powieść polityczną i społeczną satyrę. Spełniając bardzo wysokie standardy artystyczne, daje głęboki wgląd w rozmaite dziedziny i sprawy – od psychologii wieku młodzieńczego po ideologiczną klęskę komunizmu. 

Romans wszechczasów, czyli słodkie co nieco

 

   Przeminęło z wiatrem Margaret Mitchell

 

nigdy nie przeminie. Skąd ta pewność? Można jej nie przeczytać , a i tak się o niej usłyszy i to nie raz. Możemy nie rozumieć warstwy historycznej lub kulturalnej powieści , jednak dylematy, przed którymi stali bohaterowie są nam dobrze znane we współczesnym świecie. Marzenia czy brutalna rzeczywistość, swoje szczęście, czy dobro rodziny. To tylko niektóre z nich. Książka kultowa, która wzrusza kolejne pokolenia czytelników bez względu na płeć.

 

Historyczna mamałyga, czyli kapłon z sardelkami

 

 

Eugeniusz Bodo. Już taki jestem zimny drań Ryszarda Wolańskiego

 

to coś więcej niż doskonała biografia  znakomitego aktora, tancerza i piosenkarza, to książka, która ujawnia fakty zupełnie nieznane. Rozdział o wojennych losach Bodo jest wstrząsający. Protokoły z przesłuchań aktora przez NKWD obnażają całą podłość sowieckiego systemu. Nie chce się wierzyć, że to się mogło zdarzyć.

Wściekła rybka i śmietnik leśniczego, czyli zagadnienia biologiczne

 

   Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad poziomem toksyn w swoim organizmie i chcesz się dowiedzieć jakie trujące pułapki czyhają na ciebie każdego dnia w twoim własnym domu, musisz koniecznie sięgnąć po książkę Ricka Smitha i Brucea Louriego Mordercza gumowa kaczka. A gdy to zrobisz, już nigdy więcej nie spojrzysz na gumowa kaczuszkę tymi samymi oczami.

W oryginale, czyli easy – peasy and pice of cake

 

   Alice's Adventures in Wonderland or Alice in Wonderland is an 1865 novel written by English mathematician Charles Lutwidge Dodgson under the pseudonym Lewis Carroll. It tells of a girl named Alice falling through a rabbit hole into a fantasy world populated by peculiar, anthropomorphic creatures. The tale plays with logic, giving the story lasting popularity with adults as well as with children. It is considered to be one of the best examples of the literary nonsense genre. Its narrative course and structure, characters and imagery have been enormously influential in both popular culture and literature, especially in the fantasy genre. Book available in polish language as well.

 


KONKURS

 

 

Zapraszamy do intelektualnej degustacji

 

 

 

A może chciałbyś/ chciałabyś zaproponować swoją książkę do naszego bibliotecznego menu? Przynieś krótki opis wybranej książki do biblioteki, umieścimy go w przyszłym miesiącu.

 

 

 

Spośród zebranych recenzji wyłonimy tę najlepszą oraz najaktywniejszego recenzenta. Nagrody zostaną przyznane po feriach zimowych i na zakończenie roku szkolnego.

 

 

 

 

 

zamknij