Odlot

ODLOT

To ja się dla was poświęcam, haruję cały dzień, a jak przychodzę do domu, to czeka mnie takie powitanie? – krzyczy Ojciec. Nienawidzę was! – odpowiada Córka, odwraca się na pięcie i ucieka do swojego pokoju.

 

Na pozór są zwykłą rodziną. Ojciec, Matka, nastoletnia Córka – Magda, Babcia. Tak naprawdę jednak są dla siebie zupełnie obcy. Ciągle się mijają, a ich sporadyczne kontakty ograniczają do zdawkowych dialogów, które zawsze przeradzają się w kłótnie. Rodzice są wiecznie zapracowani, córka przeżywa okres buntu; nie chce się uczyć, stale ucieka ze szkoły, a na dodatek zostaje wplątana w dziwną znajomość z młodym narkomanem. Migawki z życia rodziny ukazują drogę jej rozpadu. Akcja zdaje się prowadzić do nieuchronnego, tragicznego finału.

 

Typowe problemy dojrzewania przeradzają się w dramat bezsensownego życia. Bohaterowie, choć każdy otoczony jest ludźmi, w rzeczywistości żyją samotnie. Podświadomie jednak bardzo pragną miłości.

 

Personifikacją ludzkich lęków i kompleksów jest Lustro, które nieustannie krąży między bohaterami, wypowiadając na głos ich najgłębiej skrywane obawy.

 

Sztuka próbuje odpowiedzieć na pytania, jak pomóc młodym ludziom, którzy znaleźli się w sytuacji Magdy.Stara się znaleźć sposób, jak zapobiec tragediom, jak wyrwać nastolatków z miejsc, w których się duszą i pomóc im odnaleźć równowagę. „Odlot” podejmuje aktualne problemy młodzieży: alkoholizm, narkomanię, brak akceptacji środowiska, wszechobecną przemoc i agresję.

 

Premiera sztuki odbyła się 18 czerwca 2009 roku, w Domu Kultury ,,Sokół” w Trzebini.

 

W sztuce wystąpili: Michalina Bałys (Magda), Magdalena Bożek (Matka), Paweł Grądek (Ojciec), Karolina Dulowska (Babcia), Adam Dudek (Gary), Krzysztof Psuj (ksiądz Leon), Katarzyna Biśta (Lustro). Za stronę techniczną odpowiadały Anna Kędziora i Katarzyna Mądrzyk. Spektakl przygotowała i wyreżyserowała prof. Małgorzata Ciupek.

 

Autorką scenariusza blisko godzinnej sztuki jest Inka Dowlasz, absolwentka psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. To ona udzielała twórcom przedstawienia wielu potrzebnych porad
i wskazówek.

 

zamknij