Najlepsze Licea w Polsce - Perspektywy - Srebrna Szkoła 2022

Powiatowa Licealiada Młodzieży w Halowej Piłce Nożnej Dziewcząt

2017-04-07

5 kwietnia w Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini odbyła się Powiatowa Licealiada Młodzieży w Halowej Piłce Nożnej Dziewcząt. Choć w poprzednich latach turniej nie cieszył się zbyt dużą popularnością, w tym roku do gry przystąpiło aż 6 drużyn, co było niemałym zaskoczeniem.

System rozgrywek ‘każdy z każdym’, 8 minut gry. Turniej otworzył mecz ILO, który na starcie musiał zmierzyć się z gospodyniami. Wydawać by się mogło, że gra przed własną publicznością i na własnej hali nie powinna przysporzyć problemów, jednak zawodniczki z ILO stawiły czoła swoim rywalkom i po bramce Madzi Wierzgacz dziewczyny prowadziły 1:0, i taki też wynik utrzymał się do końca meczu.

Los chciał, że kolejnym rywalem była szkoła PSLO, z którą nie udało się wygrać i dziewczyny po dość emocjonującym meczu uległy 1:3 (bramka Oli Jarczyk). Jak się później okazało, nasze dziewczyny przegrały z drużyną, która uplasowała się dopiero na miejscu 5, a wygrały z mistrzyniami turnieju. Kolejny mecz: derby Chrzanowa. Stare Liceum podejmuje Nowe, które w meczu z Libiążem było nie do zatrzymania. Na boisku można było zauważyć bardzo przyjemny dla oka pojedynek między chrzanowskimi szkołami. Wynik otworzyła Karolina Jarczyk, która dość sprytnym zagraniem trafiła do siatki rywalek. Kolejne próby podwyższenia wyniku były nieskuteczne, aż do 6 minuty kiedy wspaniałym trafieniem ponownie popisała się Karolina, która po znakomitej asyście, głową umieściła piłkę w bramce. Bez wątpienie bramka ta powinna zostać okrzyknięta mianem gola turnieju. Szok i niedowierzanie na trybunach i wśród trenerów. Ta dziewczyna to ma łeb! Tym samym przypieczętowała zwycięstwo i 3 punkty trafiły na konto Staszica. Kilka meczy przerwy i ILO musiało zmierzyć się z najtrudniejszymi rywalki w całym turnieju - ZSTU. Jeden z najbardziej emocjonujących pojedynków. Do samego końca nie było wiadomo jaki wynik będzie widniał na tablicy po końcowym gwizdku sędziego. Na początku, los uśmiechnął się do naszych dziewczyn i to one po przypadkowej bramce z rzutu rożnego Madzi Wierzgacz objęły prowadzenie. Niestety uśmiech na twarzy zawodniczek Staszica zniknął w momencie, gdy dwa razy z rzędu do bramki trafiły rywalki i to one ‘przejęły pałeczkę’. W 6 minucie po dość sporym zamieszaniu w polu karnym dziewczyn ZSTU, do siatki trafiła Ola Jarczyk. Choć wydawać by się mogło, że taki wynik utrzyma się do końca, to niestety błąd w obronie sprawił, że Staszic musiał uznać wyższość rywalek, które kilka sekund przed końcem skierowały piłkę do bramki, tym samym dając sobie szansę na zwycięstwo w całym turnieju. Dowód na to, że sport jest nieobliczalny. Warto zaznaczyć, że jak się później okazało remis w tym spotkaniu dawał naszej szkole pierwsze miejsce w turnieju. W ostatnim swoim meczu dziewczyny ze “Staszka” podejmowały szkołę z Libiąża, która na swoim koncie miała tylko 1 punkt, więc wydawać się mogło, że nie będzie większych problemów, by na zakończenie turnieju nabić kilka bramek. Opór ze strony rywalek sprawił, że aż do 7 minuty na tablicy widniał wynik 0:0. Ciężko było przebić się przez obronę zawodniczek z Libiąża. Staszic walczył jak tylko mógł i to się opłaciło. W ostatnich sekundach bramkę zdobyła Madzia Wierzgacz i tym samym pojawiła się szansa na zajęcie 2 miejsca. Niestety ostatni mecz turnieju nie potoczył się po myśli dziewczyn ze ‘Staszka’. Gospodynie wygrały 3:1 z PSLO, dzięki czemu wskoczyły na miejsce 1, wyprzedzając tym samym ZSTU. Warto zaznaczyć, że obie te drużyny zdobyły po 10 punktów i o zwycięstwie w turnieju zadecydował właśnie bezpośredni pojedynek.  Dla naszej drużyny z dorobkiem 9 punktów pozostała radość z 3 miejsca. Trzeba przyznać, że nieobecność dwóch podstawowych zawodniczek: Madzi Matyji 3c i Klaudii Kubicz 2d dało się niejednokrotnie odczuć na boisku.  Mimo to, dziewczyny opuszczały szkołę z uśmiechem na twarzy i kolejnym doświadczeniem. Dla trzech zawodniczek Staszica, były to ostatnie zawody w barwach szkoły (Madzia, Olka, Karolina DZIĘKUJEMY!). Mając w składzie bezbłędną technicznie Oliwię Żak, która w każdym meczu pokazała wysoką klasę, szalone bliźniaczki na bramce, Staszic w przyszłym roku może powalczyć o zwycięstwo w turnieju. Drużyna wystąpiła w składzie: Karolina Jarczyk 3d, AleksandraJarczyk 3c, MagdalenaWierzgacz 3b, JuliaPstrucha 2b, Natalia Pstrucha 2b, Aleksadra Góralczyk 2d, Oliwia Cira 2d,Magdalena Bigaj 2d, Sara Kulawik 2d i Oliwia Żak 1f pod opieką prof. Renaty Solarskiej i prof. Piotra Kolasy.

Dziękujemy Madzi – Kapitan Drużyny i najskuteczniejszej naszej zawodniczce za relację z zawodów i reprezentowanie szkoły przez 3 lata w praktycznie wszystkich możliwych zawodach ;)