DSD - Nie przegap okazji!

2015-07-13

29 kwietnia 2015 roku 12 uczniów naszej szkoły odebrało z rąk Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec dr Wernera Köhlera dyplomy DSD II potwierdzające znajomość języka niemieckiego na poziomie C1 lub B2. Zachęcamy do przeczytania artykułu Witolda Pactwy na temat drogi do tego sukcesu.

 

Program DSD jest dla osób, które interesują się nauką języka niemieckiego i chcą uzyskać dyplom potwierdzający jego znajomość. Oczywiście nic za darmo. To znaczy nie dosłownie, bo... 

Program DSD jest dla osób, które interesują się nauką języka niemieckiego i chcą uzyskać dyplom potwierdzający jego znajomość. Oczywiście nic za darmo. To znaczy nie dosłownie, bo program jest w całości dofinansowywany. Chodziło mi raczej o poświęcony czas, ogrom materiału, który trzeba przyswoić oraz stres, który trzeba pokonać. Jednakże wszystko jest  możliwe dzięki  grupie przyjaciół i nauczycielce- mgr Dorocie Mołacie, która zawsze wspiera i jest gotowa pomóc, nawet dzień przed egzaminem ustnym :).

Jak już pewne się domyślacie, żeby uzyskać dyplom, nie wystarczy zdanie części pisemnej, ale należy także przygotować własną prezentację naukową na dany temat, a do tego wygłosić krótki monolog na wylosowane zagadnienie. Żeby tego było mało, trzeba odpowiadać na zadane pytania przed egzaminatorami, z których jeden jest z Niemiec. Oczywiście w języku niemieckim! Jest to dobry trening  przed ustną maturą z języków, także i polskiego. Bardzo pomaga opanować późniejszy stres. Dzięki temu wiadomo też, jak przygotować wypowiedź w krótkim czasie i na określony temat. Nauka do egzaminu trwa 6 godzin tygodniowo przez 3 lata. Owszem, jest trochę przykro,  gdy twoi rówieśnicy wracają do domu i mają czas wolny, a ty siedzisz dłużej w szkole i się uczysz.

            Osobiście tego nie żałuję, bo zyskałem naprawdę wiele, nie tylko poznając język niemiecki. Lekcje z nauczycielami z Niemiec, możliwość wyjazdu na wykłady, a także praca w projekcie zagranicznym pozwoliły mi na bezpośredni kontakt z obcokrajowcami. Poznałem ich poglądy i zwyczaje. Zyskałem też nowych przyjaciół. Było to naprawdę niezwykłe doświadczenie.

Zajęcia DSD to nie tylko suche przyswajanie gramatyki i słówek niemieckich. Mieliśmy dostęp do wielu materiałów pomocniczych na stronach internetowych, a także otrzymywaliśmy co jakiś czas czasopisma niemieckie (niektórzy zatrzymali je nawet na dłużej). Uczestniczyłem w dwutygodniowym  projekcie, podczas którego zwiedziliśmy wraz z niemieckimi uczniami Auschwitz, Warszawę, Berlin oraz Brilon a wracaliśmy samolotem. Ten projekt w większości również był dofinansowany. Miło wspominam również wyjazd naukowy tuż przed egzaminem do ośrodka Miodowy raj, gdzie wszystko powtórzyłem i odstresowałem się razem z grupą. Bardzo mi przykro, że nie było takiego wyjazdu przed maturą.

            Polecam każdemu kto się waha lub ma wątpliwości, czy wziąć udział w programie DSD.  Warto zadać sobie trud i wykorzystać możliwość, jaką stwarza szkoła. Wielu moich znajomych już po ukończeniu liceum zastanawia się nad kursami językowymi, jednak wszystkie są płatne i niezbyt tanie. Warto wykorzystać szansę, kurs za darmo!

            Osobiście mam nadzieję, że nie spocznę na laurach i po zdanym egzaminie nadal będę rozwijał umiejętności językowe.

 

Witold Pactwa

zamknij